Naslovnica

Pahor sprejel Pattisona

Ljubljana, 19. 04. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Irske izkušnje v procesu vstopanja v Evropsko unijo so za Slovenijo zelo dragocene, saj se iz njih Slovenija lahko nauči, kako je mogoče dobro in uspešno izkoristiti strukturne sklade EU za demokratizacijo družbe, dvig gospodarske rasti ter za zagotavljanje večje socialne varnosti, je po današnjih pogovorih s predsednikom predstavniškega doma irskega parlamenta Seamusom Pattisonom, ki se mudi na tridnevnem obisku v Sloveniji, poudaril njegov gostitelj, predsednik državnega zbora Borut Pahor. Pattison je pozdravil slovenski napredek v pogajanjih za vstop v EU in poudaril, da je Irska zaveznica Slovenije pri njenih prizadevanjih za vstop v povezavo. Sogovornika sta se posvetila tudi dvostranskim odnosom in ob tem poudarila potrebo po tesnejšem gospodarskem sodelovanju med državama.

Kot je povedal Pahor, se je irski gost zelo visoko izrazil o vtisih o Sloveniji in njeni pripravljenosti na vstop v EU. Predsednik DZ je Pattisona seznanil tudi z ambicijami Slovenije, da ta v povezavo vstopi v prvem krogu širitve in sicer kot gospodarsko in socialno najbolje pripravljena kandidatka.

Pattison je dejal, da je njegov obisk namenjen predvsem izmenjavi stališč in informacij o napredku Slovenije v pogajanjih za članstvo v EU in poudaril, da Irska zelo podpira širitev povezave. Izrazil je zadovoljstvo nad dejstvom, da pogajanja med Ljubljano in Brusljem potekajo uspešno ter da je veliko poglavij že zaprtih. Ravno zato Dublin meni, da ni več ovir za zgodnji vstop Slovenije v EU. Pattison je tudi zagotovil nadaljnjo podporo Irske slovenskim prizadevanjem za članstvo v povezavi, menil pa je še, da je sporazum iz Nice kandidatkam vstop še olajšal. Irska z optimizmom gleda na približevanje Slovenije v EU, obenem pa meni, da bo tesnejše sodelovanje malih držav znotraj povezave po sprejetih institucionalnih spremembah po širitvi še pridobilo na pomenu, je dejal.

Irski gost je poudaril, da je izkušnja njegove države v EU zelo pozitivna, saj je država zelo dobro izkoristila sredstva iz strukturnih skladov EU, obenem pa je precej vlagala v izobraževanje. Medtem ko je bila Irska pred vstopom v EU predvsem država, ki je svojo nekvalificirano delovno silo izvažala v ZDA, Veliko Britanijo in Avstralijo, je danes dežela z visoko izobraženo domačo delovno silo, obenem pa tudi privablja delavce iz tujine. Irska precej vlaga zlasti v tehnološki sektor.

Predsednika sta spregovorila tudi dvostranskem sodelovanju, zlasti na gospodarskem področju in ob tem menila, da bi lahko bilo to boljše. Izrazila sta pričakovanje, da bo uspešen zaključek pogajanj o štirih sporazumih - predvsem o sporazumu o izogibanju dvojnemu obdavčevanju - prispeval h krepitvi gospodarskih stikov.

Kot je menil Pahor, je razlog za poglabljanje medparlamentarnih stikov in sodelovanja tudi dejstvo, da sta obe državi precej žilavi pri ohranjanju nacionalne identitete. Irski gost pa je Sloveniji ob tej priložnosti čestital ob 10. obletnici neodvisnosti.

Pattisona je dopoldne sprejel predsednik države Milan Kučan, popoldne pa so predvideni še pogovori z zunanjim ministrom Dimitrijem Ruplom in premierom Janezom Drnovškom.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10