Medicina zato želi opozoriti vse lastnike vozniških dovoljenj, naj se odgovorno obnašajo do sebe in drugih. Pitje alkoholnih pijač ni združljivo z vožnjo motornega vozila.
V prometni zakonodaji so postavljene mejne vrednosti za koncentracijo alkohola v krvi. Nad mejno koncentracijo 0,5 g/kg so zaradi učinkov alkohola voznikove psihofizične funkcije že toliko zmanjšane, da postaja verjetnost, da bo tak voznik povzročil prometno nesrečo, pomembno večja.
V dnevih ali večerih, ko enemu kozarcu pijače sledijo še drugi, po kosilu ali večerji, ko pijemo alkohol, je kljub osebnemu dobremu občutku, da lahko brez skrbi sedemo za volan, velika nevarnost, da je v naši krvi vendarle prevelika koncentracija alkohola. V takih primerih je smiselno opraviti preizkus, koliko alkohola je v izdihanem zraku - morda s preprostim balončkom z reagenčno cevko ali morda z aparatom, ki prav tako pravilno in natančno izmeri koncentracijo alkohola v izdihanem zraku kot mali policijski indikatorski aparati.
Priročna naprava je Promilomat. Aparat je šel skozi postopek testiranja na Inštitutu za sodno medicino v Ljubljani in pokazal vse potrebne lastnosti kakovostnega indikatorskega instrumenta. Aparat naj bi bil nameščen v gostiščih, restavracijah, diskotekah in podobnih javnih mestih. Meri koncentracijo alkohola v izdihanem zraku, opravi preračun in pokaže na izpisu oceno koncentracije alkohola v krvi v promilih ali v 1g etanola na 1kg v krvi. Senzor za merjenje alkohola v izdihanem zraku je prav tako kakovosten, kot so senzorji v indikatorskih aparatih, ki jih uporablja policija.
Alkohol, ki ostane po pitju alkoholne pijače v ustih, moti preizkus. Po uživanju alkoholnih pijač morate počakati najmanj 15 minut in šele nato opravite preizkus. Prav tako je priporočljivo, da pet minut pred opravljanjem preizkusa prenehate s kajenjem. Pa varno vožnjo!