V nedeljo je v Savdski Arabiji za smrtonosnim koronavirusom mers, ki spada v isto skupino virusov kot sars, umrlo osem oseb. Od izbruha do danes sta za mersom umrli že 102 osebi, poroča BBC. Ker zadnji mesec število novih okuženih skokovito narašča, je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) Savdski Arabiji že ponudila pomoč in vodilne pozvala, naj sprejmejo čim več ukrepov, da bi zajezili epidemijo. Po mnenju WHO sicer še ni razloga, da bi država sprejela omejitve za vstop in izstop iz države.
Zaradi hitrega porasta števila okuženih in neustreznega ukrepanja je svoj položaj 22. aprila izgubil minister za zdravje Abdulah al Rabiah. Začasni savdski minister za zdravje Adel Fakieh je včeraj zvečer sporočil, da so v državi v zadnjih 24 urah zabeležili 16 novih primerov mersa.
WHO ugotavlja, da bi lahko bil trenutni porast števila okuženih posledica sezonskega nihanja. Tudi lansko leto so namreč porast števila okužb zaznali med aprilom in avgustom. Prav tako znanstveniki ugotavljajo, da je virus na človeka prišel najverjetneje z živali, in sicer okužene kamele.
Mers je koronavirus, ki so ga prvič odkrili leta 2012. Ta koronavirus spada v isto skupino virusov kot sars, akutni respiratorni sindrom, ki je pred desetimi leti ubil 800 ljudi. Osebe okužene z virusom mers dobijo visoko vročino, kašljajo, stiska jih v pljučih, počasi pa lahko pride tudi do odpovedi ledvic. Kar tretjina vseh okuženih umre, najbolj ranljivi pa so otroci in starejši.
Svetovna zdravstvena organizacija je potrdila, da je večino okuženih primerov zaenkrat v Savdski Arabiji. So pa primere okužb z mers potrdili tudi v drugih državah, a večinoma pri osebah, ki so pred kratkim pripotovale iz Savdske Arabije. Tako so v nedeljo egiptovske oblasti sporočile, da so zabeležili prvi primer okužbe z mers pri 27-letniku, ki se je pred kratkim vrnil iz Savdske Arabije.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.