Po dosedanjih ocenah bodo volitve državo stale več kot 550 milijonov tolarjev, od katerih je v letošnjem državnem proračunu za obveznosti RVK zagotovljenih 450 milijonov, po napovedih pa naj bi večji del manjkajočih sredstev za delovanje tiskovnega središča v Cankarjevem domu zagotovila vlada.
Del slovenskih državljanov je o sestavi novega državnega zbora že odločal, saj so med t. i. posebnimi oblikami glasovanja možnost predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij od torka do četrtka nekateri volivci že izkoristili, prav tako je omogočeno glasovanje po pošti. Ta možnost je predvidena tudi za Slovence, ki živijo v tujini in imajo v skladu z ustavo možnost voliti in biti izvoljeni.
Volitve tokrat potekajo po nekoliko spremenjenem proporcionalnem volilnem sistemu s štiriodstotnim volilnim pragom, kot ga je državni zbor tik pred parlamentarnimi počitnicami zapisal v ustavo. Bistvene so predvsem novosti pri ugotavljanju volilnih izidov, saj je zakonodajalec spremenil način izračunavanja mandatov, ki daje možnost pridobitve večjega števila neposrednih mandatov. Poslanski mandati se po tem sistemu delijo na dveh ravneh. Prva delitev poteka z razdelitvijo t. i. neposrednih mandatov na ravni volilne enote, preostanek poslanskih sedežev pa bo razdeljen na ravni države.