Naslovnica

Peterle v Sarajevu

Sarajevo, 30. 09. 2000 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je včeraj v Sarajevu, v okviru delovnega obiska skupaj s predstavniki slovenskega gospodarstva, sestal z visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Wolfgangom Petritschem. Petritsch je pohvalil prizadevanje Slovenije in Mednarodnega sklada za razminiranje in žrtve min (ITF), ki uspešno lobira za pridobivanje tujih sredstev za odstranjevanju protipehotnih min. Razminiranje je namreč eden izmed bistvenih dejavnikov pri vračanju beguncev. Peterle je sogovorniku obljubil, da bo Slovenija pomoč nudila še naprej, da bo posebno pozornost namenila gospodarskim stikom med državama in bo še naprej izobraževala kadre v državnih organih BiH. Minister Peterle se je srečal še s predsedujočim predsedstva BiH Alijem Izetbegovićem, ki je še posebej izpostavil težaven proces sprave med narodi in pri tem menil, da je potrebno zavrniti načelo kolektivne krivde.

Slovenski zunanji minister Lojze Peterle se je v Sarajevu s kolegom iz BiH Jadrankom Prlićem pogovarjal predvsem o dolgu Ljubljanske banke v Sarajevu do nekdanjih varčevalcev, ki bi se po mnenju Ljubljane moralo rešiti v okviru nasledstva, in o viznem režimu. Peterle je bosansko-hercegovskemu kolegu dejal, da Slovenija vizumov za državljane BiH ne more ukiniti zaradi obveznosti do EU in velikega priliva nezakonitih beguncev iz Irana in drugih držav, ki prek BiH pridejo do Slovenije. Poudaril pa je, da je Slovenija storila na tem področju največ, kar je mogla.

Ministra sta govorila tudi o sporazumu o zaščiti investicij, ki je tik pred sklenitvijo. Nerešeno je le še vprašanje, ali bi sporazum veljal tudi za že izpeljane investicije, za kar se zavzema Slovenija, BiH pa pričakuje zaščito le tistih investicij, ki bodo sklenjene po sporazumu. Ministra sta se dotaknila še razmer v ZRJ. Poudarila sta, da je demokratizacija ZRJ bistvenega pomena za mir na območju, a izrazila zaskrbljenost, da bi proces lahko zastal, če ne bodo priznani izidi volitev, ki pomenijo premik na bolje in proti dokončni demokraciji.

V okviru obiska v Sarajevu se je vodja slovenske diplomacije sestal tudi s črnogorskim zunanjim ministrom Brankom Lukavcem. Kot so povedali v slovenski delegaciji, je črnogorski zunanji minister Peterletu predstavil trenutne razmere v ZR Jugoslaviji, za katere ocenjuje, da bodo v naslednjih treh dneh zelo kritične. Črna gora namreč meni, da gre za še eno politično prevaro sedanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, je povedal Lukavec in dodal, da še ne vedo, kako se bodo odzvali, če bo prišlo do drugega kroga volitev. Črnogorski zunanji minister se je tudi zahvalil Sloveniji za pomoč Črni gori pri njenem trudu za prepoznavnost v mednarodni skupnosti, obenem pa je predstavil nekatere večje gospodarske projekte v Črni gori, za katere želi, da bi se vanje vključilo tudi slovensko gospodarstvo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10