Nepreklicni odvzem poslanske imunitete pomeni, da je pot za začetek sojenja nekdaj najmočnejšemu južnoameriškem diktatorju za zločine, storjene med njegovo diktaturo med letoma 1973 in 1990, povsem odprta. V sedemnajstih letih njegove vladavine, predvsem pa v najtršem obdobju v sedemdesetih, je Pinochetova tajna policija in vojska, t. i. Karavani smrti, ubila okoli 3000 ljudi, večinoma pristašev v krvavem prevratu odstavljenega socialističnega predsednika Alendeja pa tudi povsem nedolžne. Med njimi jih več kot 1000 še vedno pogrešajo. Nekoliko olajšanja v zelo pregreto politično ozračje v Čilu, kjer se delijo na goreče Pinochetove pristaše in nič manj jezne nasprotnike, je vneslo sporočilo obrambnega ministra, da bo vojska, med katero je veliko simpatizerjev ostarelega generala, odločitev vrhovnega sodišča dosledno spoštovala.
Pinochetova družina je prepričana, da bo dokazala njegovo nedolžnost. Pred začetkom sojenja, ki bo, kot pričakujejo pravni strokovnjaki, zelo verjetno dolgotrajno in polno zapletov, bodo 84-letnega nekdaj dosmrtnega senatorja zaradi slabega zdravja najprej podrobno pregledali zdravniki. Poleg fizične oslabelosti bi se njegova obramba lahko zagovarjala tudi na psihično neprištevnost.
Primer Pinochet je pred dvema letoma sprožil španski sodnik Garzon. Med zdravljenjem nekdanjega čilskega predsednika v Veliki Britaniji je zahteval njegovo izročitev Španiji zaradi suma vpletenosti v umor španskih državljanov v Čilu pred petnajstimi leti.