Načelo diferenciacije mora veljati tudi za prost pretok delovne sile, je še poudaril grški gost v odgovoru na vprašanje, kakšno je stališče Grčije glede prostega pretoka oseb in opcij, ki jih je v razpravo članicam ponudila Evropska komisija pred pripravo pogajalskih izhodišč za omenjeno poglavje. "Nekatere države članice imajo z diferenciacijo pri tem poglavju sicer politične probleme, toda načelo je pravično in prepričan sem, da bo to stališče tudi prevladalo," je še dejal Plaskovitis, sicer na ministrstvu pristojen za evropske zadeve.
Vodja slovenskih pogajalcev z EU, ki se je skupaj z nekaterimi člani pogajalske ekipe s Plaskovitisem danes na Bledu sestal na daljšem pogovoru, pa je omenjeni delovni dokument komisije z opcijami glede prostega pretoka oseb označil kot dobro osnovo za razpravo, v okviru katere bi se lahko našle rešitve, ki bi bile za Slovenijo ustrezne. Kot posebej pozitivno je izpostavil dejstvo, da Evropska komisija razmišlja o diferenciaciji.
Sicer pa je Potočnik po pogovorih s Plaskovitisem povedal, da naj bi Slovenija v pristopnih pogajanjih v času švedskega predsedovanja, torej do konca junija, predvidoma sklenila usklajevanja o vsaj šestih poglavjih, in sicer za prost pretok blaga, energetiko, okolje, transport, kulturo in carinsko unijo. Precej naporov se vlaga tudi v pogajanja za prost pretok kapitala, je še dejal pogajalec in dodal, da "tudi pri drugih poglavjih pogajanja dobro napredujejo". Za najtežavnejša pa se bodo po njegovi oceni pokazala pogajanja o kmetijstvu, na sklenitev katerih utegnejo precej vplivati politične razmere v EU, predvsem volitve v Nemčiji in Franciji v letu 2002, ter tudi morebitne potrebe po spreminjanju skupne kmetijske politike EU.
Plaskovitis je ob tem menil, da Slovenija v pogajanjih dejansko nima "zares resnega" problema ter da je gotovo prva med kandidatkami. "Prepričan sem, da bo Slovenija skupaj s Ciprom in še nekaj kandidatkami sklenila pogajanja najkasneje v letu 2002," je dejal.