Slovenija

Plaz, ki ogroža hišo, bodo sanirale železnice

Zidani Most, 25. 11. 2013 13.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
11

Plaz, ki se je sprožil na Obrežju pri Zidanem Mostu in ogroža stanovanjsko hišo, bodo sanirale Slovenske železnice. Hiše ne bo treba porušiti, pobočje nad hišo pa bodo zavarovali z gradnjo palisad.

Slovenske železnice (SŽ) bodo v torek začele pripravljati predlog celovite dolgoročne sanacije plazu na Obrežju pri Zidanem Mostu, ki se je sprožil minuli teden. Ukrepi SŽ bodo usmerjeni v to, da se stanovalcem hiše, ki so se zaradi plazu morali izseliti, čim prej spet omogoči bivanje v njej, so povedali na SŽ.

Plaz je uničil del nadstreška ob hiši, poškodoval osebno vozilo in zasul cesto med Zidanim Mostom in Gračnico.
Plaz je uničil del nadstreška ob hiši, poškodoval osebno vozilo in zasul cesto med Zidanim Mostom in Gračnico. FOTO: POP TV

Pojasnili so tudi, da bodo v najkrajšem možnem času zavarovali pobočje nad hišo z gradnjo palisad. Del skale, ki se ga zaradi razmočenega terena še ni dalo odstraniti, pa so delavci SŽ že pritrdili z vrvmi, tako da ni nevarnosti, da bi padel na hišo. "Odstranjen bo predvidoma v naslednjih treh dneh. Hkrati bo urejena preskrba z vodo za sosednjo hišo. Načrtujemo, da bodo vsa našteta dela opravljena v naslednjih desetih dneh, tako da se bodo stanovalci lahko po tem času spet vrnili v hišo," še navajajo na SŽ.

Plaz je poškodoval nadstrešek ob stanovanjski hiši, osebno vozilo in zaprl lokalno cesto Zidani Most–Obrežje–Gračnica ter odnesel rezervoar za pitno vodo. Prebivalcem na tem območju zdaj vodo vozijo gasilci.

Teren, kjer se je sprožil plaz, je zelo strm. Da bi ga utrdili, bodo zgradili palisade.
Teren, kjer se je sprožil plaz, je zelo strm. Da bi ga utrdili, bodo zgradili palisade. FOTO: Jože Senica/CZ Laško

Po oceni stroke je vzrok plazu golosek oziroma 'pot', ki je nastala zaradi spravila lesa. S to trditvijo se strinja tudi poveljnik Civilne zaščite Laško Jože Senica. Posek večjih dreves na pobočju nad hišo je bil naročen s strani SŽ, ki upravljajo s tem območjem, ker je bilo veliko dreves poškodovanih in nagnjenih zaradi snegolomov in vetrolomov v minuli zimi. Zavod za gozove je pripravil elaborat poseka in odobril posek, na osnovi tega pa je bil nato prejšnji in ta mesec opravljen posek ter spravilo podrtih dreves.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

tali?ni tom
25. 11. 2013 18.28
+1
saj so naročili posek in verjetno so tut krivi pol ne! oziroma kriv je zavod za gozdove ter dotični podpisan! ON bi moral plačat sanacijo ne mi državljani!
thinkP
25. 11. 2013 18.15
+2
odgovarjal pa nebo noben ane? Kdo se je podpisal pod nalog za golosek???
zibertmi
25. 11. 2013 14.59
+8
hvala bogu,eden redkih pozitivnih stvari od države za navadne smrtnike
User708755
25. 11. 2013 15.33
+1
SZ za razliko od drugih vodi prava oseba. Bi SZ svojo infrastrukturo obnavljat.
FCL
25. 11. 2013 14.08
+5
Železnice...mislite vsei državljani a ne? S tujo curo je lahko po koprivah tolčt...
User747045
25. 11. 2013 14.22
+4
Ja hvala bogu, boljše da njim pomagajo kot pa da se ta denar zgubi kdo ve kam... sej zato pa imamo državo konec koncev
vrtojb
25. 11. 2013 13.49
+11
Vsaj enkrat da bo državni denar šel v dobro nekoga. Čeprav so SŽ povzročile nastalo situacijo, je še vedno hvalevredno, da ne mutijo in škodo popravijo.
me987
25. 11. 2013 14.29
+5
tu se strinjam.. samo pomisli.. s palisadami bodo sanirali.. krnekaj. če narediš golosek in si s tem posledično pokvaril celo "sidrišče" pobočja, bo treba to popraviti s konkretno škarpo, ki ima predvsem konkretno debelino. palisade bodo pa najprej začele puščat med seboj, voda bo še vedno tekla in ustvarjala premikanje v hribu, ko se bo pa dovolj materiala nabralo bo pa vzelo hišo, dvotirno železnico in pol hriba skupaj..
voila moi
25. 11. 2013 13.33
+1
Matr je lepo biti državna firma.
User508629
25. 11. 2013 16.15
User508629
25. 11. 2013 16.16