Dan po pustu se s pepelnično sredo po cerkvenem koledarju za večino kristjanov začenja 40-dnevni postni čas, ki se bo sklenil z veliko nočjo. Namenjen je odpovedi razvadam ali dobrinam ter opravljanju dobrih del. V Katoliški cerkvi je za pepelnično sredo značilen tudi obred pepeljenja, ki ga duhovniki po cerkvah opravljajo kot znamenje minljivosti.
Pepel je znamenje minljivosti, smrti in človekove krhkosti. Pri obredu pepeljenja pa duhovnik verniku na glavo simbolično posuje blagoslovljen pepel, s čimer se navzven pokaže notranja razpoložljivost vernika za spreobrnjenje oziroma poboljšanje življenja, pojasnjujejo na Slovenski škofovski konferenci. V postnem času sicer duhovniki in ostali bogoslužni sodelavci nosijo bogoslužna oblačila v vijolični barvi.
Postni čas za vernike pomeni pripravo na veliko noč. Med verniki je v postu značilna tudi odpoved hrani, posebej mesu. Na današnjo pepelnično sredo in na veliki petek, ko velja strogi post, se tako verniki do sitega najejo samo enkrat v dnevu, odpoved mesu in mesnim jedem pa velja tudi vsak petek v postnem času. A na škofovski konferenci poudarjajo, da namen posta ni prvenstveno v odpovedi določeni hrani in pijači, ampak v spreobrnjenju srca. Temu so tako namenjeni tudi miloščina ubogim, dobra dela in odpoved drugim razvadam.
Postni čas se bo sklenil s praznovanjem velikonočnega tridnevja pred veliko nočjo, ki bo za večino kristjanov 31. marca. Tisti pravoslavni kristjani, ki uporabljajo drugačen koledar in drugačen način izračuna datuma velike noči, pa bodo veliko noč letos praznovali 5. maja.
Tudi letos akcija 40 dni brez alkohola
Slovenska Karitas, javna agencija za varnost prometa in Zavod Med.Over.Net v sodelovanju z nekaterimi drugimi akcijami tako letos že osmič pripravljajo akcijo 40 dni brez alkohola, ki bo trajala v postnem času. Organizatorji akcije vabijo posameznike in organizacije, da se v postnem času, torej do 30. marca, odpovejo pitju alkohola oziroma ga ne strežejo na svojih prireditvah. Letos akcija poteka pod geslo Bodimo zgled otrokom in mladostnikom.
Glavna namena akcije sta izraziti solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi nasilja, nesreč in bolezni, ki so posledica prekomernega uživanja alkohola, ter spodbuditi širšo javnost k spremembi družbenih navad, povezanih s pitjem alkohola.
Kot je glede letošnjega gesla na novinarski konferenci pojasnil generalni tajnik Karitas Imre Jerebic, je biti zgled danes težka naloga. Raziskave po njegovih besedah kažejo, da za kar 40 odstotkov Slovencev v zrelih letih velja visoko tveganje glede pitja alkohola, 10 odstotkov pa jih čezmerno pije. V letošnji akciji želijo tako spodbuditi predvsem starše, učitelje, mentorje in druge, naj bodo zgled mlajšim. Jerebic jih tako vabi, da se preizkusijo, če zdržijo 40 dni brez alkohola. A kot dodaja, šteje vsak dan.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.