Ob začetku EuroBasketa 2013, ki bo naslednje tedne v Sloveniji, začenjajo kampanjo ''Navijam 0,0'', s katero bodo navijače med prvenstvom nagovarjali k navijanju brez alkohola. Gre za nekakšno nadaljevanje akcij "0,0 šofer" za voznike brez alkohola in "plešem 0,0" za trezno zabavo ob ulični maturantski četvorki.
Po besedah Vesne Kerstin Petrič z zdravstvenega ministrstva Slovenci spadamo v sam svetovni vrh po količini popitega alkohola. ''Še posebej skrb vzbujajoče je stanje med mladostniki. Mladi pri nas pijejo vedno bolj zgodaj in se pogosteje opijejo kot v povprečju v državah Evropske unije. To je še posebej skrb vzbujajoče, če vemo, da je prav v skupini mladih od 15 do 29 let alkohol najpomembnejši dejavnik tveganja za umrljivost, največkrat v povezavi z nesrečami in samomorom.'' S kampanjo bi radi ustavili naraščajoče nasilje in nestrpnost na športnih prireditvah, ki mu velikokrat botruje prav prevelika količina popitega alkohola, preprečili številne prometne nesreče in prispevali k večji ozaveščenosti, da za alkohol ni prostora niti v prometu niti v športu.
V deležu mladostnikov, ki so bili v življenju že vsaj dvakrat opiti, presegamo mednarodno povprečje, je pokazala mednarodna raziskava, ki jo izvaja Inštitut za varovanje zdravja (IVZ). Maja Zorko z IVZ je razkrila, da več kot polovica mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, vsaj redko pije alkoholne pijače, 27 odstotkov 15-letnikov pije alkoholne pijače vsaj enkrat na teden, 41 odstotkov 15-letnikov pa je bilo v življenju že vsaj dvakrat opitih. ''Fantje pijejo več in pogosteje kot dekleta, a se razlike med spoloma v zadnjih letih zmanjšujejo. V letih 2002 in 2010 je namreč narasel delež 15-letnic, ki so bile v življenju dvakrat ali večkrat opite, medtem ko med fanti nismo zasledili razlik,'' je povzela ugotovitve raziskave.
V zadnjih letih opažajo, da slovenski mladostniki večkrat pijejo večje količine alkohola ob posameznih priložnostih, da bi se opili. Zorkova je opozorila, da so zato izpostavljeni večjemu tveganju za prometne nesreče, težave v šoli, poslabšanju telesnega in duševnega zdravja. Mnogo raziskovalcev išče vzroke za povečanje opijanja med dekleti predvsem v delovanju alkoholne industrije in industrije zabave, ki se intenzivno usmerjata v mlade, predvsem v dekleta. Znano je namreč, da izpostavljenost mladostnikov oglaševanju alkoholnih izdelkov vpliva na njihovo željo, namen in odločitev za pitje, je dodala.
Po njenih besedah so mladi v eni od raziskav omenili, da je skoraj vsak dogodek lahko priložnost za opijanje, predvsem pa prireditve. ''Množične prireditve, kot je tudi EuroBasket, so priložnost za opijanje, zato je prav, da ob njih opozarjamo na škodljive posledice opijanja in okrepimo preventivne aktivnosti,'' je povedala Zorkova. Veliko vlogo pripisuje staršem, ki naj bodo vzor. Opozorila pa je, da ''kljub zakonski prepovedi strežbe in prodaje alkohola mladoletnim osebam ugotavljajo, da mladi nimajo težav z nakupom alkoholnih pijač, zelo pogosto pa alkohol dobijo tudi doma, kjer jim alkohol ponudijo starši''. Raziskave tudi kažejo, da praviloma ne pijejo alkohola otroci in mladostniki, ki se med prostim časom ukvarjajo s športom, berejo, delajo doma in imajo razne konjičke.
Jaka Daneu: Ena slaba odločitev lahko povsem spremeni življenje
Ambasador akcije Jaka Daneu je predvsem mlade pozval, naj čim dlje odložijo uživanje alkoholnih pijač. Kot pravi, se mlado telo hitro regenerira, zato se mladi premalo zavedajo posledic prekomernega popivanja. Priznava, da so med košarkarji tako vzori za akcijo brez alkohola kot tudi takšni, ki imajo težave z alkoholom in prepovedanimi substancami, pri čemer je izpostavil ameriškega košarkarja Lamarja Odoma. Zato opozarja mlade, da lahko ena slaba odločitev povsem spremeni življenje.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.