Jasno je, da so pešci med najbolj ogroženimi prometnimi udeleženci. Izkušnje policistov kažejo, da največkrat nastradajo tako zaradi svojih napak kot tudi zaradi voznikov, ki vozijo ali prehitro, ali pod vplivom alkohola, ali s telefonom v roki, ali preblizu desnemu robu vozišča, ali pa z neočiščenimi in zarošenimi stekli na vozilu. Medtem ko je iz teh razlogov na slovenskih cestah lansko leto umrlo 19 pešcev, pa so številke drugje po svetu še višje. Svetovna zdravstvena organizacija je ob začetku svetovnega tedna varnosti na cestah postregla s podatkom, da po svetu vsako leto umre več kot 270.000 pešcev, kar predstavlja 22 odstotkov od 1,24 milijona žrtev v prometnih nesrečah. Vsak teden jih življenje izgubi več kot 5000.
Skupaj z Organizacijo združenih narodov želijo zato opozoriti na potrebo po boljši zaščiti pešcev ter prispevati k doseganju cilja, ki predvideva, da bi v cestnem prometu do leta 2020 rešili pet milijonov življenj. WHO predlaga višje kazni za prehitro vožnjo, vožnjo pod vplivom alkohola ali uporabo mobilnih telefonov med vožnjo. Poleg tega zagovarja izgradnjo več pločnikov, podhodov, namestitev ustrezne cestne razsvetljave, boljši potniški promet in drugo. Z ukrepi ne bi zmanjšali le števila mrtvih, temveč bi s hojo ljudje naredili tudi nekaj za svoje zdravje in za okolje, še opozarjajo.
V Sloveniji lani med pešci 19 smrtnih žrtev
V letu 2012 je v Sloveniji za posledicami prometnih nesreč umrlo 19 pešcev, 126 jih je bilo hudo poškodovanih, 521 pa lažje. Podatki kažejo na to, da se stanje varnosti pešcev skozi leta izboljšuje. Vendar je prav začetek letošnjega leta vsem nam skupno opozorilo, da so aktivnosti na tem področju izrednega pomena, saj je žrtev med pešci spet nekaj več. Med pešci so sicer najbolj izpostavljeni starejši pešci po 54. letu starosti, vendar med poškodovanimi pešci najdemo pogosto tudi otroke in mladostnike, v starosti od 7 do 14 let. Lani jih je bilo v tej skupini 11 huje in kar 58 lažje poškodovanih. Smrtnih žrtev med otroki v tej starostni skupini k sreči nismo zabeležili, kar je zelo spodbudno, še posebej, če se ozremo na preteklo desetletno obdobje (2001–2010), ko je bilo v tej starostni skupini skupno mrtvih 11 otrok.
O pešcih danes tudi v Bruslju
Od 30.000 ljudi, ki vsako leto umrejo na evropskih cestah, je v povprečju 21 odstotkov pešcev, sedem odstotkov kolesarjev ter 18 odstotkov voznikov motornih koles in mopedov, so danes sporočili iz Evropske komisije. Obenem so izrazili zaskrbljenost, ker se število pešcev, ki so umrli v prometnih nesrečah, v zadnjih desetih letih ni zmanjšalo v istem obsegu kot skupno število smrtnih žrtev v cestnem prometu. Skoraj polovica vseh smrtnih žrtev v cestnem prometu na mestnih območjih so pešci in kolesarji.
Komisija sicer izvaja več ukrepov v zvezi z varnostjo ranljivih udeležencev v cestnem prometu in varnostjo v cestnem prometu v mestih. Med temi ukrepi so na primer predlogi novih predpisov EU za konstrukcijo kabin tovornjakov, s katerimi bi lahko vsako leto rešili življenja pd 300 do 500 ranljivih udeležencev v cestnem prometu, kot so pešci in kolesarji.
Predviden je tudi zakonodajni sveženj urbane mobilnosti, ki bo vseboval določbe za načrtovanje varnega in trajnostnega mestnega prometa. Izvaja se pobuda Civitzas, v okviru katere mesta preizkušajo inovativne ukrepe za bolj trajnostno mobilnost v mestih, vključno z večjo varnostjo za ranljive udeležence v cestnem prometu.
Bomo imeli v avtomobilih sistem za odkrivanje pešcev?
Komisija podpira tudi prizadevanja za nadaljnji razvoj sodobnih tehnologij in varnostnih sistemov v vozilih, kot so sistemi za odkrivanje pešcev in sistemi za zaviranje v sili, ter izvaja novo pobudo za preprečevanje hudih poškodb v prometnih nesrečah in različne ukrepe za krepitev ozaveščenosti.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.