Zeleni v evropskem parlamentu so danes v Strasbourgu pozdravili načrt za reformo govedoreje, ki ga je včeraj predstavila Evropska komisija. Poudarili so, da je predlog za preusmeritev v ekstenzivno kmetovanje pomemben korak naprej v reformah kmetijske politike EU. Načrt reforme propadlega trga govedine, katerega razpad je sprožila bolezen norih krav (BSE), vsebuje sedem točk in med drugim predvideva "hitro preusmeritev" skupne kmetijske politike v biološko poljedelstvo in ekstenzivno kmetovanje, kar bi med drugim imelo za posledico zmanjšanje subvencij velikim farmam goveda.
Medtem pa je nemška ministrica za kmetijstvo Renate Künast je ob današnji predstavitvi letošnjega poročila o kmetijstvu v Berlinu odločno nasprotovala najnovejšim načrtom evropskega komisarja za kmetijstvo Franza Fischlerja glede stabilizacije trga govejega mesa. Künastova je poudarila, da je v EU treba občutno zmanjšati število goveda in dodala, da bo nemška vlada na konferenci ministrov za kmetijstvo držav članic EU 26. februarja v Bruslju predstavila svoje predloge za rešitev problema propadlega trga govejega mesa.
Ministrica Künastova je izrazila tudi pomisleke glede izvoza zamrznjene govedine v Severno Korejo. Meso, ki ga v Nemčiji ne morejo prodati, bi preko nemške človekoljubne organizacije Cap Anamur poslali lačnim ljudem v Severni Koreji. Künastova je menila, da lačni prebivalci Severne Koreje za svoj razvoj potrebujejo riž in žitarice in ne zmrznjene govedine, opozorila pa je tudi na težave ob prevozu mesa približno 200.000 glav goveda. Iz organizacije Cap Anamur so sporočili, da je vlada Severne Koreje že izrazila pripravljenost za sprejem nemške govedine za boj proti lakoti v državi.
V Španiji so danes potrdili pet novih primerov bolezni norih krav, od tega štiri v pokrajini Galicija na severu države in enega na otoku Menorca. V Španiji so tako od novembra zabeležili že 22 primerov BSE. Italijanski minister za zdravstvo Umberto Veronesi pa je danes sporočil, da v Italiji sumijo, da so našli nov primer BSE. Če bodo strokovnjaki potrdili, da gre za BSE, bo to dvanajsti primer omenjene bolezni v Italiji.
Strokovnjaki Evropske komisije pa so v današnjem sporočilu za javnost predlagali, naj v državah EU preventivno okrepijo tudi nadzor nad čredami ovac, čeprav pri ovcah doslej še niso odkrili nobenega primera BSE. Strokovnjaki so zahtevali tudi čimprejšnji razvoj posebnih hitrih testov za odkrivanje BSE pri ovcah.