Nekaj pred četrto so v predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju predali natanko 460 podpisov državljanov in pojasnilo, zakaj se za razpis potrditvenega referenduma zavzemajo.
Pobudniki računajo predvsem sindikate, ker je to po njihovem edini način, da zberejo potrebnih 40.000 podpisov. Neodvisni sindikati so jim že obljubili podporo. Predsednik državnega zbora Borut Pahor se ob prevzemu pobude do nje ni opredelil, napovedal pa je, da bo pri svoji odločitvi v celoti upošteval mnenje parlamentarne pravne službe. Ta mora mnenje pripraviti v treh dneh.
Če bo na referendumsko pobudo: ali ste zato, da se potrdi zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln? Pahor dal svoj da, bodo morali pobudniki najkasneje do 31. marca zbrati 40.000 glasov podpore. Če jim bo uspelo, bomo o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln po dveh odločitvah državnega zbora in odločitvi državnega sveta odločali še volivci.
Zakon, na podlagi katerega naj bi se prostocarinske prodajalne na meji z Italijo in Avstrijo preoblikovale do konca maja in od 1. junija poslovale kot mejne prodajalne po običajnih davčnih in carinskih pogojih, je državni zbor v prvo sprejel 31. januarja. Ker je 7. februarja državni svet nanj izglasoval veto, je državni zbor o njem ponovno glasoval in ga 21. februarja tudi potrdil. Danes se torej izteka sedemdnevni rok, ki je na voljo za vložitev pobude za zahtevo po referendumu.