Naslovnica

Podpisan dogovor o PCP-jih

Ljubljana, 03. 07. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Danes naj bi minister za evropske zadeve Igor Bavčar, Sindikat delavcev gostinstva in turizma in predstavniki delodajalcev podpisali dogovor o programu preoblikovanja prostocarniskih prodajaln na mejah z Italijo in Avstrijo. Podpisali pa sta ga le dve strani, vlada in sindikat, predstavnik delodajalcev dogovora ni želel podpisati zaradi domnevnih neresnic, ki naj bi jih včeraj objavili na javni televiziji. Sporne naj bi bile trditve novinarke, da nihče od zaposlenih v PCP-jih ne bo ostal brez dela in da vlada posebej za zaposlene v teh prodajalnah povečuje prispevek pri vključitvi osebe v Sklad dela s 350 tisoč tolarjev na 500 tisoč tolarjev.

Zmago Furlan, predsednik sekcije za prostocarinsko prodajo pri Gospodarski zbornici Slovenije, je za 24 ur potrdil, da je, ne glede na to, da se zdi čudno, nekorektno poročanje medijev, resnični razlog za to, da delodajalci niso podpisali dogovora. Po Furlanovem mnenju je namreč poročanje o tem, da bo podpisan dogovor, ki zagotavlja, da noben delavec pri prestrukturiranju ne bo izgubil službe, zavajanje javnosti, podobno kot to, da vlada za te delavce namenja večja sredstva kot za probleme v drugih podjetjih, kar je tudi laž. Vendar bodo delodajalci, če bodo tako želeli predstavniki sindikata in vlada, po tem, ko so uspeli opozoriti na nekorektno poročanje, v prihodnjih dneh podpisali dogovor. Furlan je povedal, da so dogovor pripravljeni podpisati takoj, ko se bodo v javnosti zadeva razčistila, kajti s podpisom tega sporazuma ne sprejemamo nobene dodatne obveznosti oziroma ničesar drugega kot tisto, kar je že zapisano v zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln.

Gregor Miklič, izvršni sekretar predsedstva Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, pa je za 24 ur pojasnil, da so z dogovorom želeli doseči večjo konkretizacijo, kar jim je tudi uspelo. Sekretarka sindikata Karmen Leban je po podpisu dogovora na kratko povzela rezultat pogovorov z Bavčarjem in delodajalci, ki so se začeli v petek in danes nadaljevali v dveh delih. "S tem dogovorom smo dosegli naše temeljno izhodišče: zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln se bo izvajal na tak način, da bo vsem ogroženim zaposlenim zagotovljena socialno-materialna varnost in ne bodo ostali brez dela."

Minister Bavčar pa je dejal, da gre za dogovor o načinu izvajanju zakona, tako da bi lahko zagotovili denar za prezaposlitev ljudi, ki bi jih preoblikovanje prizadelo. Po ministrovih besedah pa glede druge zahteve sindikatov, to je roka preoblikovanja, dileme ni: ustavno sodišče je v svoji odločbi, s katero je razglasitev zakona razveljavilo kot neustavno in omogočilo zbiranje podpisov podpore za referendum, zelo jasno določilo, kdaj zakon stopi v veljavo, če referenduma ne bo. "To bo konec septembra ali v začetku oktobra," je poudaril Bavčar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.