Pripadniki nemško govoreče etnične skupine v Sloveniji imajo tako v skladu z ustavo in kulturnim sporazumom pravico do svobodnega izražanja pripadnosti k svojemu narodu ali narodni skupnosti. Zagotovljen jim je tudi svobodni kulturni razvoj ter uporaba jezika in pisave. Sporazum tudi prvič omenja obstoj slovensko govorečih v Avstriji izven območja, kjer živi slovenska manjšina.
"Enkrat za vselej se namreč želimo znebiti bremena preteklosti. Seveda pri tem ni izključena niti slovenska manjšina v Avstriji. Preko skupnih projektov ji bo dodatno omogočeno uresničevanje potreb na področju kulture, izobraževanja in znanosti. Gre za sporazum, ki je po menju obeh ministrov predstavlja korak naprej k razbremenitvi odnosov med državama," je ob podpisu povedala Benita Ferrero-Waldner.
Sporazum bo veljal pet let s samodejnim podaljšanjem vsakokrat za nadaljnjih pet let, razen če ga bo katera od strani odpovedala vsaj šest mesecev pred podaljšanjem. Sporazum med državama predvideva neposredno sodelovanje na področju kulture, znanosti in izobraževanja, medsebojno priznanje zrelostnih, univerzitetnih in visokošolskih spričeval in akademskih nazivov ter izmenjavo učbenikov in učnih načrtov s področja zgodovine, zemljepisa in kulture.
Del sporazuma je tudi interpretativna izjava, v kateri je ponovljeno usklajeno stališče, da pripadnikom nemško govoreče skupine v Sloveniji pripadajo pravice po 61. členu slovenske ustave. Sporazum bo po podpisu v skladu z dogovorom kot prvi ratificiral avstrijski parlament, nato pa še slovenski državni zbor.
Ob današnjem obisku Ferrero-Waldnerjeve v Ljubljani sta ministra predstavila tudi zamisel o oblikovanju strokovne skupine zgodovinarjev in pravnikov, ki bodo preučili dogodke, povezane z odnosi med državama v obdobju neposredno pred, med in po drugi svetovni vojni, ter okvirno področje dela komisije.
Pred srečanjem z avstrijsko zunanjo ministrico je minister Rupel davi v Ljubljani sprejel tudi predsednika obeh krovnih organizacij slovenske manjšine na avstrijskem Koroškem, Narodnega sveta koroških Slovencev in Zveze slovenskih organizacij, Bernarda Sadovnika in Marjana Šturma.
Avstrijska zunanja ministrica se je srečala še s predsednikom države Milanom Kučanom in predsednikom slovenske vlade Janezom Drnovškom, nato pa je skupaj z zunanjim ministrom Ruplom sodelovala na novinarski konferenci.
Po podpisu sporazuma bo stekel postopek ratifikacije v obeh parlamentih