Podporniki uporabe konoplje v industrijske in zdravstvene namene so v državnem zboru predstavili svoja mnenja o tem, zakaj je tovrstno uporabo v Sloveniji treba omogočiti. Izpostavili so predvsem učinkovitost konoplje pri lajšanju trpljenja bolnikov, podpora delni ali popolni legalizaciji pa je na predstavitvi prišla tudi iz poslanskih vrst.
Jaka Bitenc iz Slovenskega konopljinega socialnega kluba je pojasnil, da so predloge zakonov pripravili, ker menijo, da so človekove pravice v Sloveniji vedno bolj kršene. Poudaril je, da bi predlog zakona o konoplji lahko rešil življenja bolnikov, ki iščejo pomoč. "Borite se proti manjšini, ki išče rešitve za svoje težave," je dejal.
Na poslance se je obrnil tudi aktivist Sanjin Jašar in povedal, da pripravljajo kazensko ovadbo zoper znane in neznane storilce, ki so uporabo konoplje v medicinske namene toliko časa ustavljali. Pri tem je dejal, da sam ve za politika, ki se zdravi s konopljinim oljem, in povedal, da bo njegovo ime razkril, če poslanci zakona ne sprejmejo.
Mercedes Lovrečič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje je na drugi strani opozorila, da je treba posledice konoplje pri mladostnikih ocenjevati dolgoročno. Pri tem je dejala, da kanabis ni zdravilo, ima pa terapevtski potencial, ki ga je smiselno dodatno raziskati.
Uporabo zdravil s konopljo je mogoče enostavno urediti
Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Brigita Čokl je dejala, da bi ministrstvo področje uporabe zdravil s konopljo lahko zelo enostavno uredilo s spremembo uredbe o razvrstitvi prepovedanih drog. Zagotovila je tudi, da bodo izpeljali postopke, ki bodo omogočili uporabo zdravil iz kanabinoidov.
Po njenih besedah bi moralo biti področje enako rigorozno urejeno, kot velja za ostala zdravila. O splošni legalizaciji marihuane pa je dejala, da je pri tem potreben razmislek o uporabi konoplje med mladimi.
Komentirala je tudi predlog zakona o samozdravljenju in dejala, da je po mnenju vlade nepotreben in neprimeren za nadaljnjo obravnavo.
Podpora v poslanskih vrtah
Poslanec DL Marko Pavlišič je dejal, da je viden trend v smeri legalizacije marihuane, čemur bi morali slediti tudi v Sloveniji in omogočiti popolno legalizacijo. Podporo predlagateljem je izrazil tudi poslanec SD Matevž Frangež, ki je dejal, da bo podprl paket omenjenih treh zakonov.
Oglasila se je tudi državna sekretarka v kabinetu predsednice vlade Tamara Vonta in povedala, da ne želi, da se ujamejo v zanko popolnega za in popolnega proti. Sama sicer podpira legalizacijo konoplje in meni, da je treba za to dobiti določeno število zagovornikov in strokovnih argumentov.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.