Če bi preoblikovali prostocarinske prodajalne kasneje, bi to blokiralo pristopna pogajanja z EU v dveh poglavjih in pomenilo, da Slovenija pogajanj letos ne bi mogla končati, prav tako ne v začetku prihodnjega leta. Tako bi prišli na rep kandidatk, je minister Bavčar poudaril po današnji seji odbora. Ocenil je še, da tudi glede notranjih finančnih razlogov ni razloga za podaljševanje delovanja prostocarinskih prodajaln na mejah z Italijo in Avstrijo.
Zaradi preoblikovanja po opravljenih analizah delavci dela ne bodo izgubili, vsaj ne v takem obsegu, da bi to predstavljalo poseben problem, je še dejal minister in poudaril, da zakon predvideva tudi mehanizme, s katerimi bi tistim, ki bi se jim to utegnilo zgoditi, pomagali do nove zaposlitve, občinam pa do sredstev za regionalni razvoj. Posebnih programov pa ni, saj za to ni razloga. Ne glede na to, da država na nek način ukinja prostocarinske prodajalne.
Omenjeni rok za preoblikovanje je odbor sicer podprl v okviru dopolnil, ki jih je k zakonskemu predlogu o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih vložila vlada minuli teden. Z njimi je zaradi zamika pri sprejemanju zakona v parlamentu predvidela podaljšanje rok za dva meseca, s 1. aprila na 1. junij, ker ocenjuje, da prodajalne za preoblikovanje potrebujejo tri mesece.
S tem se prostocarinske prodajalne ne strinjajo, vladni predlogi pa doslej tudi niso imeli podpore v koalicijskih strankah