Veljati začenja novela zakona o splošnem upravnem postopku, ki poenostavlja poslovanje z upravnimi organi.
Na občinah, upravnih enotah in v drugih ustanovah z javnimi pooblastili bodo tako občani uradnika samo obvestili, katero pravico uveljavljajo ter jim posredovali osebne podatke. Javni uslužbenec pa bo te podatke vnesel v informacijski sistem in natisnil vlogo, ki jo bo državljan le še podpisal.
Minister kot "poskusni zajček"
Učinkovitejši upravni postopek je, kot je navedeno v obrazložitvi zakona, "v interesu vsakokratnega odločujočega organa in stranke, saj omogoča hitrejši začetek upravnega postopka in posledično krajši čas za izdajo odločbe". S približevanjem organa vsaki stranki se poudarja vloga uprave kot prijaznega servisa za vse uporabnike upravnih storitev. Po predvidevanjih ministrstva bodo zaradi popolnosti vlog postopki tekli hitreje in se tudi hitreje zaključili.
Novela je sicer eden od ukrepov v okviru programa Stop birokraciji, ki ga na ministrstvu za notranje zadeve izvajajo s ciljem uvedbe javne uprave brez obrazcev. Vsebinske spremembe novele zakona je predstavil tudi notranji minister Gregor Virant. V vlogi stranke je prikazal delovanje teh sprememb tudi v praksi. Dejal je, da takšno postopanje od stranke ne zahteva drugega kot jasno navedbo zahteve, sodelovanje z uradno osebo in podpis. Uradna oseba pa od stranke ne bo upravičena zahtevati izpolnitve obrazcev, prav tako o tem ne bo treba pisati zapisnika, ki je podvržen zahtevnejšim formalnih zahtevam.
Takšna rešitev je že uveljavljena pri pridobivanju dokumentov (na primer osebnih izkaznic, potnih listov), po Virantovih besedah pa je treba pozitivne izkušnje razširiti še na druga področja, kjer vzpostavljanje formalnega razmerja med organom in stranko terja izpolnitev obrazca.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.