Magazin

Človeška nečimrnost: katastrofa v Italiji, zaradi katere je umrlo skoraj dva tisoč ljudi

Vajont, 31. 07. 2019 11.57 |

Nekoč ponos, danes grd opomin – jez Vajont
Avtor
Branka Resnik
Komentarji
132

Letos mineva 60 let od gradnje takrat najvišjega jezu na svetu. Jez Vajont je bil ponos Italije, a ne dolgo. Le dobri dve uri vožnje od slovenske meje si lahko ogledamo tragično podobo jezu, ki je velik opomnik človeški nečimrnosti, v katerem je zaradi skrivanja napak v le sedmih minutah umrlo skoraj 2 tisoč ljudi.

Nekoč ponos, danes grd opomin – jez Vajont
Nekoč ponos, danes grd opomin – jez Vajont FOTO: Branka Resnik

"Na začetku zime se je nekaj ljudi skrivoma vrnilo v zapuščeno vas ... Postali so tujci v lastnem domu," je leta 1983 v svojih spominih zapisala Tina Merlin, novinarka iz italijanskega mesta Belluno, ki je le okoli 25 kilometrov oddaljen od mesta, kjer se je leta 1963 zgodila tragična nesreča, ki bi jo lahko preprečili – a zmagali so človeška nečimrnost, pohlep in ponos ...

9. oktobra 1963 je namreč plaz v dolini Vajont, ki leži na meji med deželama Veneto in Furlanija - Julijska krajina, zdrsnil z gore Toc v akumulacijsko jezero s takrat najvišjim jezom na svetu in povzročil vodni val, ki je pod seboj pokopal mesto Longarone in več okoliških vasi. V sedmih minutah je tako umrlo skoraj dva tisoč ljudi.

A začnimo na začetku ...

 Ko so bile vsaj malo pozabljenje grozote druge svetovne vojne, so se države počasi a vztrajno začele postavljati na noge. Med njimi je bila tudi Italija, iz leta v leto je industrija cvetela, vedno več je bilo potreb po energiji in sever Italije je s svojimi rekami in ozkimi strugami kar klical po gradnji hidroelektrarn. Tako je bilo tudi v dolini Vajont, ozka dolina je bila videti idealna za gradnjo jezu. In ambicije so bile velike – zasebno podjetje je leta 1957 začelo graditi najvišji jez na svetu.

A že zelo hitro, že ob začetku gradnje jezu, so se začele težave, toda lastniki so opozorila ignorirali in gradnja se je nadaljevala. Naslednji temačni znanilec je bil zdrs zemlje blizu jezera Pontesei, kjer je umrla ena oseba. Nato so prebivalci na hribu opazili velike razpoke. Lastniki so odločno zanikali, da je karkoli narobe. Zgodili so se celo manjši potresi, a gradnja se ni ustavila.

"Nasilen vrtinec v Vajontu je s seboj vzel vso družino."
"Nasilen vrtinec v Vajontu je s seboj vzel vso družino." FOTO: Branka Resnik

Tudi Tina Merlin v iskanju resnice in odgovorov 

Čeprav je bil jez grajen po vseh predpisih, je bila velika napaka lastnikov v tem, da so ignorirali opozorila, da teren ni bil primeren za gradnjo. Teren nad gradbiščem je namreč vztrajno drsel navzdol v smeri, kjer bo ležalo umetno jezero. Več je bilo dela, bolj nestabilen je postajal teren nad jezom. Med najbolj zagretimi osebami, ki so opozarjali, da teren ni primeren, je tako bila tudi Tina, lokalna novinarka, ki je hitro ugotovila, da se pripravlja nekaj zelo grdega. Govorila je z domačini, strokovnjaki in o dogajanju pisala v časopisu. Vse, kar je dosegla, je bila tožba lastnika jezu, ki je trdil, da so vse to le zlobne klevete in natolcevanja. A sodišče se je postavilo na njeno stran – govorila je resnico, teren okoli gradbišča ni varen. Medtem pa se gradnja ni ustavila. Znova je bilo vse pometeno pod preprogo. Čedalje večje razpoke, manjši potresi, zaradi katerih so se morali lokalni prebivalci izseliti iz svojih domovanj. Počasi pa je naraščalo tudi jezero in najnižje hiše so hitro končale pod vodo.

Tako novinarka kot prebivalci so panično zahtevali odgovore, ni jih bilo: "Poglejte, tudi inženirji živijo v bližini, varno je, če ne bi bilo, bi se zagotovo preselili," so metali pesek v oči. Nekateri so želeli dobiček, nekateri preprosto niso verjeli, da lahko pride do takšne katastrofe. Leta 1959 je bila gradnja končana, podjetje je dobilo dovoljenje, da napolni bazen pred jezom. Vedno več težav, a tako podjetje kot država se nista odzvala na opozorila ljudi, da jez ni varen. Lastniki so opazili, da je zadeva resnično resna.

"Vajont, 9. oktober 1963. 1910 žrtev, od tega je bilo 487 otrok mlajših od 15 let – niso umrli po naključju, ampak zaradi nekoga."
"Vajont, 9. oktober 1963. 1910 žrtev, od tega je bilo 487 otrok mlajših od 15 let – niso umrli po naključju, ampak zaradi nekoga." FOTO: Branka Resnik

Bil je vesel večer

Kljub strahu je življenje v lokalnih vaseh šlo naprej. Na usodni večer,  9. oktobra 1963, so se ljudje zbrali pred TV-ekrani, čas je bil za nogomet. Igral je Real Madrid proti Glasgow Rangersom, v zraku je bilo čutiti vsaj malce veselja, skrbi so bile za nekaj trenutkov pozabljene, le navijanje za priljubljeno ekipo. Nato pa je zmanjkalo elektrike – a tega so bili navajeni ... Nihče ni pomislil, da se proti njim vali gmota vode, kamenja in dreves.

Tako je. Zgodilo se je točno to, na kar so opozarjali toliko časa, ob 22.39 se je del gore zrušil v jezero nad jezom. Zdrs je trajal vsega 45 sekund, plaz je vseboval 260 milijonov kubičnih metrov zemlje, dreves in skal ter imel hitrost okoli 110 km/h. Ogromna gmota je tako povzročila uničujoč 200-metrski val, ki je šel delno v nasprotni smeri jezu in dosegel vasi Erto in Casso. Drug del pa je preskočil jez in odhrumel v dolino. Dosegel je mesto Longarone ter naselja Pirago, Villanova, Rivalta, Castellavazzo in Fae. Udarni val je opustošil večkilometrsko območje, na svoji poti je izbrisal vse – hiše in ceste so izginile, ugasnilo pa je tudi skoraj 2000 življenj – vse to v samo sedmih minutah.

Tragedija, ki je spremenila vso dolino 

Bi lahko nesrečo preprečili? Po besedah mnogih bi jo lahko, a zmagali so človeška nečimrnost, pohlep po denarju ter nezmožnost priznanja, da so naredili napako. Še ena v vrsti nesreč, ki bo tragično odzvanjala še veliko časa. Kljub temu da so na koncu priznali napake, izplačali oškodovance, ostaja grenak priokus. Še posebno ko vidiš jez na lastne oči, ko vidiš, da je dolina popolnoma spremenjena, ko vidiš, da se na tej tragediji tudi služi. Kraj tragedije je postal turistična atrakcija – tako kot ima Ukrajina Pripjat, Japonska Hirošimo, ZDA oziroma New York Ground Zero, ima Italija Vajont.

V okoliš jezu, ki je postal kraj velike tragedije, vozijo polni avtobusi turistov, pričakajo jih vodniki, ki jih vodijo naokoli, pričaka jih tovornjak s hitro prehrano, pričaka jih grd opomnik, česa so zmožni ljudje, ko se misli zaradi pohlepa zameglijo. Po tragediji so tudi postavili muzej s spominskim obeležjem, ki ohranja spomin na žrtve in življenje v tem kraju pred tragedijo. Pred nami se tako razprostira zaprt jez, pred katerim je v noči nesreče zrasel nov hrib, ki je izpodrinil vso vodo iz bazena. Ko nam pogled pobegne na jez, opazimo, da je bil jez mojstrsko zgrajen, vodni val ga je le rahlo 'popraskal' na svoji poti.

Val pa je odprl tudi nekaj sosednjih hribov, olupil je plast drevja in zemlje in razgalil skale, ki so jih ljudje začeli uporabljati za plezanje, hkrati so ustvarili zavarovano plezalno pot – športno ferato, ki so jo poimenovali Via Ferrata della Memoria (plezalna pot spominov).

 

KOMENTARJI (132)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

borec91
05. 02. 2020 13.30
-6
gre za miselnost desno usmerjenih ki jim je edini moto čim več bogatenja grabljenja po večini na tuj račun in seveda velike samovsecnosti
ni_mi_vse_eno
04. 02. 2020 18.35
+4
Ne gre za nečimrnost, ampak za profit. Geolog je jasno povedal, da je prelomnica in da bo plaz, pa je bilo predrago zadevo odstraniti.
puspan
03. 02. 2020 14.08
+0
Ali se ni imenoval jež Longarone, tako nekako.
borec91
31. 01. 2020 12.15
+1
desna požrešnost ne pozna morale poštenja hodi pa po odpustke v cerkev
Jelenka2
10. 01. 2020 08.09
-5
Ponavljate članke... Ni kaj novega za napisat?
MicMicMic
09. 01. 2020 07.44
+10
Kraj je res zlovesc, ko ga obisces. Negativne energije. Spodaj v dolini Piave se posledic ne vidi vec, vse je zgrajeno na novo, le cerkvica na nasprotni strani, ki ji je bilp cudezno prizaneseno, ostaja. Med drugim so ribici ob reki vse do benetk se leta nasli ostanke rok, nog ipd... Kar pa je najbolj noro, na nasprotni strani hribovja je se en podoben jez, kamor je leto prej ali dve enako zdrsnil plaz v opozorilo kaj se lahko zgodi. Prve zrtve tu pa so bili itak inzenirji na samem zidu, ki so zvecer spremljali drsenje plazu...
komel123
04. 01. 2020 13.50
+0
Sedaj pa novinarji vam mečem kost - preverite kako je z varnostjo jezu HE Moste.
Frigo
08. 01. 2020 09.31
-6
MicMicMic
09. 01. 2020 07.38
+1
Ne mores tega primerjat, halo. Vajont jez je visok vec kot 200 metrov
nightifly
09. 11. 2019 10.55
+11
Povzetek vseh ugotovitev preiskav je ,da so jez polnili z vodo prehitro , prakticno brez nadzora in sprotnih ugotovitev morebitnega zdrsa brezin jezera . Na koncu je v jezero zgrmelo pol gore Toc , vodni val ,ce mu tako lahko recemo se je najprej pomaknil v nasprotni smeri ,torej od jeza proc ,navzgor in se jasno obrnil za 180 ° in z vso silo pljusknil cez jez z unicujoco mocjo ter pristal cca 22 km nize . do tja je nosilo detrite in vse ostalo ,kar je posnel na svoji unicujoci poti . Sama gradnja jezu je tehnoloski dragulj , ostalo je pa jasno pod vprasajem oz . kar precej znano.
MicMicMic
09. 01. 2020 07.39
+4
felixkp
10. 10. 2019 16.25
+18
dobro je edino, da je jez zdržal. Ker, če bi se še jez porušil bi radiralo do Jadrana.
Uporabnik443897
01. 10. 2019 09.46
+19
Kaj pa jez v Avstriji nad Radljami ?
MicMicMic
09. 01. 2020 07.40
-1
Tam je drugace, ker se vanj nima kaj zrusit in tudi verjetnost da bi v hipu spustil celo jezero, je nicna.
0OO7
23. 08. 2019 08.15
+26
Me prav zanima, koliko teh nečimernih je bilo kaznovanih in kako? Bojim se, da....
Uporabnik443897
01. 10. 2019 10.13
+22
tornadotex
14. 08. 2019 15.04
-23
Tudi mi imamo podobno področje in to je Krško,bog ne daj da gre kaj narobe....
mikitr
10. 08. 2019 20.10
+30
MR Krmar,ni besede zate,a norčevati se ,namesto spoštovanja.Smo pa navajeni,tudi tukaj,le na drugačen način,koliko tragedij,na račun pohlepa bogatunov.
MrKrmar
10. 08. 2019 11.58
-46
Mislim da je kriv Salvini, ker ni spustil pridnih delavcev z ladje.
andrej.umek@guest.arnes.si
05. 08. 2019 18.40
+170
Katastrofo na jezu Vajont je povzročil do takrat še nepoznan tip gline - tixotropne gline. Jez smo takratni absolventi gradbeništva obiskali samo 14 dni pred katastrofo. Pokazali so nam plaz, ki je počasi drsel proti jezeru in nam povedali, da plaz ne predstavlja nobene nevarnosti, da bo počasi drsel in da ga bodo na koncu odkopali. Zaradi že omenjene lastnosti tixotropnih glin pa je plaz v določeni točki drsine izgubil praktično vse trenje, pospešil in praktično padel v jezero. Tako je dvignil val, ki je plusknil preko jezu in povzročil katastrofo. Razlog zanjo pa je do takrat še neznano obnašanje tixotropnih glin.
Šifra
05. 08. 2019 11.02
-48
A ni tako, da so italijani eni najboljših gradbenikov?? lel...
Cunilingus
05. 08. 2019 11.55
+108
So. Ce bi vsaj malo prebral,bi videl,da je jez popolnoma zdrzal brez niti ene praske. Nepismen pa mislis da se je plaz sesul. Val ki je sel preko jeza,je povzrocil poplave!
przemljen
05. 08. 2019 13.17
+92
Zgrajeno je odlično, samo na napačnem mestu. Jez še vedno stoji. Plaz ga ni niti zamajal.
Šifra
07. 08. 2019 09.09
+21
NEneslovenc
10. 08. 2019 11.36
-13
Aja..pol je pa vse kul..inzenirji niso nardil nobene napake...2000 mrtvih pa so si sami krivi???
Uporabnik443897
01. 10. 2019 10.16
+11
Jez je bil vražje dobro zasidran se sedaj po 50 letih zgleda kar OK brez vzdrževanja,
Uporabnik443897
14. 12. 2019 17.19
-1
Pusti ga, saj ni prebral pa na pamet nekaj PIŠE :)
BobbyP
05. 08. 2019 07.34
-24
Nov prispevek v "nuklearnem" nizu. Damir vas pripravlja na referendum o NEK2. 😒
KeyKeyKeyZdej
05. 08. 2019 07.17
+142
Tudi danes kmetje opozarjajo, da volk dela škodo, da je nevaren, da se bo zgodila tragedija, ko bo enkrat napadel človeka bo prepozno. Odgovorni pa samo ignorirajo, se pretvarjajo, da bodo zadeve rešili itd. Vse samo zato, ker so pobrali ogromno denarja za naselitev volka. Vse zaradi pohlepa. In potem pravijo kavčarji, da so kmetje pohlepni. Sram vas je lahko. Opozarjajo in opozarjajo, premakne se nič ne. Ko bo prišlo do tragedije pa ne bo nihče nič kriv.
Perivnik
10. 10. 2019 21.05
+12
Točno tako. Vendar žrtev ali Bog ne daj več žrtev, ne bodo ne kavčarji (ki jih politika očitno plačuje za negativne, kaj negativne sovražne komentarje), ne politiki, ne zdajšnji ministri, ne bodoči. Žrtve bodo med domačini, ki jim pokvarjena politika iz Ljubljane krade pravico do varnega življenja, takšnega kot je tu že 1000 ali več let.
anonymous666
04. 08. 2019 17.45
-61
odkar je prisla serija chernobyl samo taki clanki ki povzrocajo stres bravo slovenija bravo nasi
Cunilingus
04. 08. 2019 18.19
+29
Ni to. Bliza se referendum za 2 blok. Novi tes na obzorju!
BrainDance
05. 08. 2019 07.18
+18
setisfekšn
05. 08. 2019 09.23
+26
Blallka
04. 08. 2019 17.40
-12
V Italiji je gorske vasi opustošil plaz, pri nas pa komunisti.
jg57
22. 08. 2019 12.21
+3
Koliko minusov si dobila. Nisem vedel, da je še vedno toliko simpatizerjev tisth, ki so pustošili naše vasi.
saba22
01. 09. 2019 15.48
+18
In takšni ljudje kot si ti in tebi podobni. Gorje nam.
Uporabnik443897
01. 10. 2019 10.17
+1
darkm
09. 01. 2020 08.22
+9
Pri nas so komunisti zgradili vse samo ti si pretup da bi to videl ker te Janša slepi