Izolski policisti so med opravljanjem nalog "Varna pot v šolo" v neposredni bližini izolske osnovne šole ustavili 16-letnika, ki je s kolesom s pomožnim motorjem prehiteval osebno vozilo. Ker je policist posumil, da bi lahko njegovo vozilo presegalo največjo dovoljeno hitrost, ki jo je določil proizvajalec, oziroma hitrost, ki je za tako vozilo predpisano v zakonu, se je odločil, da odredi tehnični pregled. Tako vozilo namreč ne sme dosegati hitrosti, ki so višje od 25 km/h.
S tehničnim pregledom so ugotovili, da vozilo dosega hitrost 92 km/h in tako krepko presega dovoljeno hitrost. Ugotovili so tudi, da vozilo ni tehnično brezhibno. Kolo s pomožnim motorjem so policisti zasegli in ga z obdolžilnim predlogom odstopili pristojnemu sodišču. O zadevi so obvestili mater mladoletnika, ki so ji nato zaradi opustitve dolžne skrbi nad mladoletnikom izdali plačilni nalog.
Policisti ugotavljajo, da je takih primerov, ko mladoletniki predelujejo kolesa s pomožnim motorjem, vse več. ’’Udeležba tako predelanih vozil v cestnem prometu je veliko nevarnost za vse udeležence v cestnem prometu, tako za voznika kot tudi za druge. Za voznike koles s pomožnim motorjem v cestnem prometu veljajo namreč ista pravila kot veljajo za voznike koles,’’ so sporočili iz PU Koper in dodali, da zato vozniki za vožnjo ne potrebujejo veljavnega vozniškega dovoljenja, vozila niso registrirana in zavarovana, prav tako vozniki in potniki ne potrebujejo zaščitne čelade. Taka kolesa s pomožnim motorjem pa so največkrat predelana tako, da so osnovne značilnosti vozila največkrat podobne značilnostim koles z motorjem oziroma celo motornih koles. Za vožnjo teh vozil bi vozniki potrebovali vozniško dovoljenje kategorije AM oziroma A, vozilo bi bilo treba registrirati in zavarovati ter si na glavo pripeti čelado, še opozarjajo na policiji.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.