Naslovnica

Policisti nad protestnike

Ljubljana, 17. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V senci ameriško-ruskega vrha na Brdu pri Kranju so včeraj v slovenski prestolnici različne neodvisne skupine pripravile mirne demonstracije, na katerih so v Sloveniji gostujočima državnikoma dveh velesil izrekli svojevrstno "ne-dobrodošlico". Okrog poldneva so v Ljubljani pred ameriško ambasado aretirali 22 pripadnikov okoljevarstvene organizacije Greenpeace, ki so protestirali proti ameriški politiki do okolja. Skupina aktivistov mednarodne nevladne okoljevarstvene organizacije Greenpeace je namreč prišla pred poslopje veleposlaništva ZDA, nekaj od njih pa je preskočilo tudi ograjo ter vstopilo na ozemlje veleposlaništva.

Po besedah tiskovnega predstavnika policije Mirana Koren je policija vse protestnike odpeljala "na informativni pogovor v policijske prostore". Vsi aretirani protestniki naj bi bili po podatkih policije državljani Slovaške in Avstrije. Približno 30 pripadnikov Grenpeaca je nekaj po 11.30 prestopilo varovalno ograjo in vstopilo v območje, kjer je gibanje omejeno. Trije izmed njih naj bi prek ograje splezali na drugo stran ter dejansko vstopili na ozemlje ameriškega veleposlaništva. Te osebe so varnostni organi ameriškega veleposlaništva predali slovenski policiji.

Na Kongresnem trgu v Ljubljani so predstavniki Amnesty International Slovenija zbirali podpise za večji nadzor nad prodajo orožja, predvsem državam, kjer kršijo človekove pravice, za ukinitev smrtne kazni ter proti proizvajanju in trgovanju z mučilnimi napravami. Podpise nameravajo po faksu poslati obema državnikoma na Brdo, če pa jim to ne bo uspelo, bodo podpise predali predstavnikom ameriške in ruske ambasade.

Potem ko sodelujočim, zbranim na protestu Urada za intervencije (UZI) z naslovom Festival upora, iz parka Tivoli, kjer se je protest začel, ni uspelo priti v središče slovenske prestolnice po Cankarjevi ulici, so si za dostop do mestnega jedra izbrali Celovško in Tivolsko cesto, vendar je policiji uspelo pravočasno zapreti vse dostope do mestnega jedra.

Do zapleta pa je prišlo že pred shodom, ko je policija protestnikom začasno zaplenila kombi z opremo za shod, v katerem sta bila agregat in ozvočenje, policisti pa so zaplembo pojasnili s tem, da naj bi bile v kombiju vnetljive oz. eksplozivne snovi. Kombi so jim kasneje sicer vrnili, tako da so lahko s protesti nadaljevali.

Po mnenju demonstrantov jim je bila, ker jih policijski kordoni niso spustili v središče mesta, kršena pravica do svobodnega gibanja. Darij Zadnikar iz Urada za intervencije je dejal, da so s Festivalom upora skušali odpreti javni prostor ter omogočiti posameznikom in različnim skupinam, da bi izrazile svoje negodovanje in nasprotovanje temu ter odločno reči, da "dva človeka ne moreta odločati o usodi celega sveta". Ob tem gre tudi za nekakšnem njihov izraz politične volje tudi zaradi tega, ker "politika ni zmožna vzpostaviti druge avtonomne politične vizije razen hlapčevske politike in gostinskega spektakla". Zadnikar je ob tem je zatrdil, da "jih policijske sile spremljajo tudi s prisluškovanjem telefonov in nadziranjem elektronske pošte". Kljub temu, da te obtožbe v policiji odločno zanikajo, pa bi se morali s temi očitki po mnenju Zadnikarja pozabavati tudi pristojna parlamentarna komisija za nadzor nad varnostnimi službami.

Slabo luč na celotno dogajanje pa meče tudi dogajanje na mejnem prehodu Fernetiči, kjer slovenski mejni organi tudi z uporabo sile pripadnikom Ya Basta! niso dovolili vstopa v državo. Italijanski protestniki so namreč hoteli prestopiti mejo in se pridružiti protestnikom v Ljubljani. Policisti so pri mejni kontroli ugotovili, da potniki v avtobusu ne izpolnjujejo pogojev za vstop, zato so jim vstop v državo zavrnili. Po poročilu našega dopisnika so hoteli nekateri protestniki na silo izstopili iz avtobusa, policisti pa so pri vračanju aktivistov na avtobus uporabili tudi fizično silo. Po nekajurnem prerekanju se je avtobus s protestniki vrnil na italijansko stran, mejni prehod pa je od 16. ur ponovno odprt za promet.

Protesti so potekali pod naslovom O usodi sveta ne moreta odločati dva, protestniki pa so bili opremljeni z različnimi transparenti, ki obema predsednikoma, Georgeu Bushu in Vladimirju Putinu, sporočajo svoja stališča, med drugim je med napisi mogoče prebrati "Proti diktaturi neumnosti in predsodkov" in "Nato? Ali bomo njihove lutke". Poleg tega je bilo z nekaterih transparentov mogoče razbrati stališče protestnikov do jutrišnjega referenduma o umetni oploditvi, kar je po ocenah pristojnih na MNZ možno šteti za kršitev volivnega molka.

Protest se je končal na prostorih nekdanje vojašnice na Metelkovi.

  • Scheppach Visokotlačni čistilnik HCE2600
  • Proklima Talni ventilator
  • Intex Montažni bazen Chevron Prism Frame
  • Zložljiv piknik voziček itStime
  • Sunfun Jakarta Gazebo paviljon Jakarta II
  • Sup Ruby
  • Kingstone Okrogli žar Bullet 57
  • Vrtni ležalnik Marissa
  • Sunfun Viseči senčnik Toskana
  • Voltomat Mobilna klimatska naprava Wi-Fi