Razprava med mladimi managerji in politiki v organizaciji Združenja Manager, 13. marca na Ekonomski fakulteti v Ljubljani, je osvetlila pereče dejstvo, da prioritete Slovenije še vedno niso jasne, saj kot država nimamo enotne vizije. Izpostavljena je bila tudi (ne)kakovost kadrov v politiki in pomanjkanje sposobnosti sklepanja dogovorov. Ter, da mladi v Sloveniji ne bodo ostajali ali se iz tujine vračali, če za to ne bodo vzpostavljeni ekonomski pogoji.
"Če vam niso všeč stranke, ki obstajajo, ustanovite svojo," je v svojem predavanju k aktivaciji mladih spodbudila nizozemska političarka Lousewies van der Laan, tudi podpredsednica evropske liberalne stranke ALDE. "Pritoževanje je slaba navada, kot kajenje. Razmislite, kaj lahko vi naredite in potem to naredite," je svetovala. Mlade je spodbudila k pridobivanju mednarodnih izkušenj, proaktivnosti in sodelovanju v politiki: "Ustanavljajte podmladke v strankah, oglašajte se, pišite pisma v medije, naredite vse, da vas slišijo." Vizijo Nizozemske – 'Manhattan Evrope' – je primerjala z našo državo: "Slovenijo vidim drugače. Imate prednosti vasi: dežela je čista, zdrava, varna, imate uravnovešen življenjski slog, med seboj se poznate."
Sonja Šmuc, izvršna direktorica Združenja Manager, je poudarila, da se morajo politiki, ki jim je mar za državljane, predvsem za mlade, prvenstveno ukvarjati s problematiko gospodarstva. "Ker če gospodarstvo ne funkcionira, državljani ne morejo dostojno živeti. Mladi izobraženi ljudje v takih razmerah odreagirajo tako, da se začnejo izseljevati. V to brezno zdaj gleda tudi Slovenija."
Voditelja pogovora, Tjaša Kolenc Filipčič in Marko Mlakar iz Združenja Manager, sta sodelujoče politike Ljudmilo Novak, NSi, Franca Bogoviča, SLS, Stanka Stepišnika, PS, in Andreja Vizjaka, SDS, najprej izzvala, kaj od tistega, kar so pred dvema letoma v času parlamentarnih volitev pozdravili v Zavezi za uspešno prihodnost 15/2020, je bilo uresničeno? Vizjak je izpostavil sprejem Zakona o uravnoteženju javnih financ, Bogovič pa spremembo odnosa: "Ustvarili smo zavedanje, da je treba nekaj spremeniti in narediti." Opozoril je na nesposobnost sklepanja dogovorov v Sloveniji in samokritično priznal, da je vladna ekipa v njegovem mandatu premalo naredila na socialnem sporazumu. Stepišnik napredek vidi v tem, da je aktualna vlada sorazmerno hitro naredila vsebinski premik od varčevanja proti gospodarski rasti. Spodbudil je, da se namesto z izzivom preobilne javne uprave ukvarjamo s povečevanjem dodane vrednosti.
Na vprašanje, katere so tri prioritete Slovenije, so sogovorniki ponudili pestre odgovore. Za Vizjaka je prioriteta ekonomska osvoboditev države, kar pomeni, da se moramo naučiti živeti po svojih zmožnostih. Potrebno je staviti na razvoj gospodarstva in na naše naravne danosti: turizem, zdravo hrano, Slovenijo vidi kot 'wellness Evrope', je parafraziral misel Lousewies van der Laan. Po mnenju Novakove je potrebno zmanjšati davke in odpraviti administrativne ovire. Verjame v podjetnost in razvoj družinskih podjetij: "Dobra šola je tista, ki mladega usposobi, da bo ustvaril delovno mesto zase in še za koga drugega." Bogovič kot prednostno vidi konsolidacijo javnih financ, prava pot razvoja se mu zdi policentričnost, priložnosti pa v hrani, vodi in lesu. Stepišnik Slovenijo vidi kot eko-regijo, družbo znanja in socialno-tržno gospodarstvo.
Novakova je v pogovoru priznala, da morajo politiki prevzeti odgovornost in da je razdeljenosti v Sloveniji preveč. "Evropski parlament," kjer je delovala pet let, "…nima koalicije in opozicije, temveč se znajo dogovarjati in sporazumeti. Pohvaliti eden drugega. Tega v Sloveniji manjka." Sogovorniki so se strinjali tudi o pomanjkanju kakovostnih kadrov v politiki in državni upravi ter izzivih korupcije, vendar konkretnih rešitev – tudi glede 15 tez, ki jih je izpostavil senat Komisije za preprečevanje korupcije v odstopu – niso ponudili.
Kolenc Filipčičeva, predsednica Sekcije mladih managerjev in pobudnica dogodka, je ob zaključku poudarila: "Sekcija mladih managerjev želi biti in je proaktiven sogovornik politiki. Mlajšim generacijam moramo namreč skupaj aktivno ustvarjati okoliščine, da bodo ostajali ali se vračali v Slovenijo, če gredo v tujino po mednarodne izkušnje. Zavzemamo se za razvoj stimulativnega in zdravo-ustvarjalnega okolja: takšnega, v katerem bodo mladi videli sebe in svojo prihodnost."
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.