
Olimpijsko načelo "Pomembno je sodelovati, ne zmagati" velja za številne prebivalce olimpijskih vasi v Torinu in okolici. Mnogi končajo tekmovanja ne samo kakšno sekundo za zmagovalci, ampak tudi minuto in več, kljub temu pa so prav ti včasih deležni prav take pozornosti, kot dobitniki odličij.
Na petkovi tekmi smučarjev tekačev na 15 kilometrov klasično so v krogu favoritov Norvežana Jens Arne Svartedal in Frode Estil, Estonca Andrus Veerpalu in Jaak Mae, Francoz Vincent Vittoz in Nemec Tobias Angerer.
V soju žarometov pa so tudi taki olimpijci, kot sta Kenijec Phillip Boit in Prawat Nagrajara iz Tajske, ki prihajajo iz dežel, kjer ni snega in drugih pogojev za zimske športe. Boit je leta 1998 v Naganu postal prvi Kenijec, ki se je udeležil zimskih OI.
Boit, njegov bratranec Mike je osvojil zlato na poletnih OI v teku na 800 m leta 972, je tekmo na 20 kilometrov končal na zadnjem mestu, 20 minut za zmagovalcem Bjoernom Daehliem. Norvežan pa je bil prvi, ki je Kenijcu čestital po prihodu v cilj, saj je dejal, da taki tekmovalci dajejo olimpijskim igram dodatno vrednost.
Tedaj se je začelo tudi tesno prijateljstvo med Boitom in Daehliejem, Afričan pa je svojega prvorojenca celo poimenoval iz imenom Daehlie. Boit, ki polovico leta preživi v Keniji, drugo pa na Finskem, je svojima hčerkama dal imeni Faith (Zvestoba, Zapanje) in Olympia.
Želi si premagati 'eksote'
V Salt Lake Cityju je nastop končal na 65. mestu in je prehitel pet tekmovalcev, v Torinu pa si želi premagati vse tekmovalce, ki prihajajo iz držav, ki nimajo smučarske tradicije. Na progi bo imel med drugimi za tekmece tri Afričane: Oliverja Kraasa iz Južne Afrike, Noureddina Bentoumija iz Alžirije ter Robela Teklemariama, ki bo prvi Etiopijec na ZOI. Tekli pa bodo tudi 48-letni Nagvajara, 50-letni Arturo Kinch iz Kostarike, Seyed Mojtaba iz Irana, Danny Silva iz Portugalske, Khash Erdene Khurelbaatar iz Mongolije in Roy Morrish iz Irske.
Nekateri na OI nastopijo še s posebnimi nameni. Leta 2002 je na OI tekmoval arhitekt iz Milwaukeeja v ZDA. Isaac Menyoli je zastopal svoj rodni Kamerun, vendar je že pred tekmo priznal, da si želi le pet minut medijske pozornosti, da bi lahko ozavestil svoje rojake v boju proti bolezni AIDS. Največjo slavo izmed "eksotov" pa so doslej poželi britanski skakalec Eddie "The Eagle" Edwards in leta 1988 jamajška posadka v bobu.