POP 25

Vizita praznuje 24 let: Zgodi se, da si, ko odhajamo s terena, v tišini brišem solze

Ljubljana, 20. 12. 2020 09.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Katja Dobrijević
Komentarji
0

Na današnji dan pred 24. leti je POP TV praznoval eno leto in pet dni. A na današnji dan, 20. decembra 1996, so gledalci lahko prvič spremljali novost, ki je nastala v okviru oddaje 24UR. Rojena je bila Vizita, oddaja, namenjena poročanju o zdravem načinu življenja in podajanju informacij o novostih, metodah in tehnikah zdravljenja.

"Danes v naši oddaji začenjamo v novimi rubrikami, ki jih bomo pripravljali vsak konec tedna. V petkovi rubriki bomo govorili o zdravstvenih temah, poimenovali pa smo jo Vizita," je leta 1996 Nataša Pirc napovedala novost v oddaji 24UR, njen sovoditelj Sandi Salkič pa je predstavil urednico nove rubrike – Alenko Mirt (danes Kesar, op. a.).

"Vizita je izrazito zdravstvena rubrika," so bile prve Alenkine besede leta 1996, ko je ponosno predstavila svojo novo rubriko, ki se je obdržala vse do danes. "V njej bom govorila o boleznih, za katerimi lahko zboli vsak med nami. Pripravila bom tudi prispevke o zdravem načinu življenja, prehrani, dietah, negi otrok. S pomočjo strokovnjakov vam bom skušala dati praktične nasvete, kako se bolezni upreti in kako z njo živeti."

24 let kasneje je Vizita še vedno zelo pomemben del osrednje informativne oddaje 24UR. Danes rubriko vodi Urška Šestan. O oddaji, njenih začetkih in trenutni situaciji smo se pogovarjali tako z Alenko kot tudi z Urško, nismo pa pozabili niti na portal z enakim imenom, Vizita.si.

Alenka Kesar: Vizita je zgradila most med zdravniki in javnostjo

Alenka je tista, ki je Vizito ustvarila. Lahko bi rekli, da je njena 'mama', in za svojega 'televizijskega otroka' je skrbela kar 17 let. 17 let je oddajo vodila in ji urednikovala. Ko je bil POP TV star le eno leto, je do Alenke stopil odgovorni urednik oddaje 24UR Tomaž Perovič in ji rekel, naj v nekaj dneh pripravi koncept za zdravstveno rubriko. "Samo pokimala sem, nič nisem vprašala. Doma sem sedla in spisala koncept za rubriko, ki bi obravnavala teme o zdravju, boleznih, preventivi, novih tehnikah in metodah zdravljenja, zgodbe bolnikov, novosti v medicini. V petek sva s šefom šla čez koncept, zdel se mu je v redu in čez 14 dni sem imela svojo prvo Vizito. Bil je 20. december 1996 in jaz sem bila mlada bleda frklja." (smeh)

Alenka Kesar
Alenka Kesar FOTO:

Kot je že znano, so novinarji vir vseh mogočih informacij in se o vseh temah podučijo, preden o njih poročajo. In tako je bilo tudi pri Alenki. Medicina jo je sicer spremljala že pred Vizito, saj je njen bivši mož kirurg in je bila ob njem, ko je študiral, mu pomagala pri učenju. "Spraševala sem ga za izpite in brala stvari, ki so me zanimale. Imela sva veliko prijateljev zdravnikov in zdi se mi, da sem imela zdravniški jezik v ušesih," je za 24ur.com povedala Alenka in dodala, da se je skozi leta naučila veliko stvari o medicini. "Morda celo preveč! (smeh) Nekaj časa sem imela sindrom vseh bolezni tega sveta. Kar koli sem slišala, se mi je zdelo, da imam tudi takšne simptome. A to je minilo. Zelo rada imam medicino, še vedno brskam za informacijami, to je tema, ki me zelo zanima. Lahko si samo mislite, koliko sem prebrala in brskala za informacijami o covidu-19, iskala prave strokovnjake, ki jim lahko zaupam, debatirala o vsem tem s prijatelji."

Novinarji radi povedo, da jih prijatelji in člani družine večkrat vprašajo kakšno zadevo, sploh o aktualnem dogajanju. In tako je bilo tudi pri Alenki. "Nekaj mesecev po začetku predvajanja Vizite je prišel Tomaž Perovič k meni in rekel: 'A veš, kdaj bomo vedeli, da je Vizita res uspešna? Ko bodo gledalci mislili, da si zdravnica!' In to se je kmalu zgodilo," pove v smehu in doda, da so jo za mnenje spraševali tako prijatelji kot tudi neznanci. "Nekaterim nisem mogla dopovedati, da nisem zdravnica. Tako mi je na primer starejši gospod med dvigovanjem denarja na bankomatu začel razlagati o svojih bolečinah v kolku. Prijazno sem mu rekla: 'Gospod, jaz sem novinarka.' In je odgovoril: 'A tudi?'" (smeh) Pove, da se je naučila toliko 'laične' medicine, da ji je prav prišla tudi v praksi, predvsem ko je zbolela njena mama. "Ko je zbolela moja mami, sem tako naštudirala njeno bolezen in vse, kar sledi, da mi je bilo zaradi tega veliko lažje. Vem tudi, kam se obrniti po pomoč, h komu."

Pove, da je veliko zgodb, ki so se je v vseh letih urednikovanja dotaknile. Poleg tega da je imela ekskluzivni intervju s pokojnim predsednikom Slovenije Janezom Drnovškom  o njegovi bolezni, je Alenka hranila nedonošenega dečka Maja, ki je imel le 560 gramov. Spremljala je tudi zgodbo begunske deklice Brikene, za katero so s pomočjo oddaje zbrali dovolj denarja za operacijo, s katero so ji rešili življenje. "Pri nekaterih takoj dobim solzne oči. Na primer ob zgodbi Tonija Apohala, ki je imel transplantacijo srca. Z ekipo sem ga obiskala na domu, naredila sva krasen intervju, pogostil nas je s slaščicami in kavo. Ko je bil prispevek objavljen, je bil zelo ponosen nanj. Čez teden dni me je poklical njegov sin, da je Toni umrl pred domačimi vrati. In da je prispevek, ki sem ga pripravila, zaokrožil njegovo življenje … Nikoli ga ne bom pozabila."

Je pa Vizita zgodba, ki je spremenila tako Alenko kot tudi Slovenijo. "Vizita je zgradila most med zdravniki in javnostjo. Zdravnike smo v Viziti predstavili ljudsko, dostopno, in to je tisto, kar ljudje potrebujemo. Mnogo zdravnikov mi je v vseh teh letih povedalo, kako zelo hvaležni so mi, da so lahko sodelovali pri dajanju nasvetov v Viziti in da jih je to zelo opredelilo," pove Alenka in doda, da je to oddaja, ki je ljudem pomagala razumeti nove metode zdravljenja, tudi alternativne. In Vizita je oddaja, ki je na različne načine opredelila tudi Alenko in ji omogočila kariero, ki si jo je želela od mladih nog: "Skrb za zdravje je najpomembnejša naloga, ki jo imamo. Nič ni svetejše in pomembnejše kot dejstvo, da ohranimo zdravje. To se še posebej vidi zdaj, ko smo v krču korone. Vsem bralcem portala in gledalcem, ki so bili vsako nedeljo z menoj, želim zdravja v letu, ki prihaja, in svobode, ki jo vsi potrebujemo!"

Urška Šestan: Najbolj od vsega me ganejo bolni otroci

Januarja 2014 pa je v studiu Vizite zapihal nov veter, ki je s seboj prinesel novo voditeljico. Voditeljsko mesto je prevzela rjavolaska Urška Šestan, ki jo lahko v rubriki spremljamo še danes. 

Urška Šestan
Urška Šestan FOTO: osebni arhiv

Urška pove, da je novinarka oddaje 24UR že deset let in da je zdravstvo pokrivala, še preden je prevzela Vizito: "Nekaj časa sem tudi pomagala soustvarjati Vizito, preden sem sama postala njena urednica in voditeljica. Zdravstvo mi ni bilo povsem tuje tudi zato, ker je mama delala najprej v zdravstvenem domu, sedaj pa dela v bolnišnici, tako da sem način dela in organizacijo teh institucij v osnovi že poznala." Pove, da ji je to delo dalo prav posebne priložnosti, ki pa jih sicer ne bi mogla doživeti. "V teh letih sem imela možnost vstopiti v različne operacijske dvorane, stati ob bolniku, ko so mu transplantirali srce ali pa laparoskopsko skozi majhen rez odstranili tumor iz pljuč, zraven smo bili tudi pri operaciji oči, želodca, roke, noge, pa pri številnih preiskavah, od CT-ja do ultrazvokov in gastroskopij, celo kolonoskopijo smo posneli. Po drugi strani sem imela dostop do praktično vseh vrhunskih strokovnjakov v Sloveniji, intervjuvala pa sem tudi številne tuje," pove Urška in doda, da sta s snemalcem Edijem Sepom imela čast narediti intervju z doktorjem Charlesom D. Fraserjem, ki je prvi na svetu otroku vstavil mehansko črpalko za srce, nekaj let kasneje pa umetno srce: "Takrat je njegova tajnica rekla, da CNN čaka že en mesec na intervju z njim, nama pa je dr. Gregorič to omogočil v nekaj minutah. V spominu mi je ostal tudi intervju z dr. Budom Frazierjem, pionirjem na področju srčnega popuščanja, pa dr. Ognjenom Gajićem, nekoč rokerjem v kultni jugoslovanski skupini Zabranjeno pušenje, danes cenjenim strokovnjakom intenzivne medicine na kliniki Mayo."

Pri vprašanju, ali lahko izpostavi katero od zgodb, ki so se je še posebej dotaknile, pove, da je to neizmerno težko. "Če računate, da vsak dan pripravim po en prispevek, verjemite, da se je v zadnjih letih nabralo toliko spominov, da res težko izpostavim samo enega. Gotovo me najbolj od vsega ganejo bolni otroci. Ni besed, ki bi opisale, kako se človek počuti, ko gleda nemočnega malčka v bolečinah in spremlja ljubečo nego požrtvovalnih staršev. Takrat sem vedno močna, nikoli ne želim sogovornikom dajati vtisa, da jih pomilujem ali da se mi smilijo, ker jih v resnici globoko spoštujem in občudujem," pove Urška in doda, da se vseeno kdaj zgodi, da si v avtu, ko se vrača s terena, v tišini briše solze z lic. "Zato je vse to, kar sem doživela zadnja leta, ko pokrivam zdravstvo na 24UR in pripravljam Vizito,  neizmerljivo po znanju in izkušnjah, ki sem jih pridobila."

Vizita.si: največji portal s področja zdravja in zdravega življenja v Sloveniji

Vizita pa je našla svoje mesto tudi na spletu, in sicer na portalu Vizita.si, ki jo vodi urednica Neja Rems Arzenšek. Vizita.si je največji portal s področja zdravja in zdravega življenja v Sloveniji in je  zato tudi precej razgiban, pove Neja in doda: "Pri nas najdete najrazličnejšo vsebino – od bolezni in simptomov do prehrane, lepote, odnosov in spolnosti, duševnega zdravja, aktivnega življenja, estetske kirurgije, pa tudi življenjskih zgodb. Ne smem pozabiti tudi na rubriko POPovi zdravniki in pa povsem novo spletno mesto za mlade, Vizita TOK. Posamezne specifike navadno opažamo ob sezonskih vsebinah, kot so recimo alergije."

Neja Rems Arzenšek
Neja Rems Arzenšek FOTO: osebni arhiv

Neja pravi, da se zdaj, v času novega koronavirusa, vsebina na portalu ni spreminjala, da pa se je glede na trenutno situacijo malenkost spremenilo časovno okno posameznih novic. Odločili so se, da  v času negotovosti zaradi nove bolezni k delu pristopijo na pozitiven način. Poročajo o vsem, kar je ključno, in se držijo dejstev in uporabnih vsebin, nasvetov. Bralcem želijo vlivati upanje. "Na splošno želimo ponuditi čim več vzpodbudnih, raznovrstnih in strokovnih vsebin. Vizita.si v zadnjih letih vztrajno raste, kar nam daje potrditev, da delamo dobro. V tem času pa smo opazili še dodaten pozitiven trend obiskanosti, ki je verjetno povezan s tem, da ljudje več časa preživljamo doma," pove in doda, da so letos dosegli tudi rekordno obiskanost.

Pri Viziti.si sodelujejo tudi z zdravniki v sekciji POPovi zdravniki, v kateri na raznorazna vprašanja bralcev odgovarjajo zdravniki z različnih področij. Kot je za 24ur.com povedala Neja, sodelujejo z raznoraznimi strokovnjaki s področja družinske terapije, psihoterapije, dietetike, dermadiagnostike, ginekologije in mnogimi drugimi.

Septembra letos pa se je ekipa Vizite.si razširila še na novo spletno mesto Vizita TOK, ki je namenjena mlajšim bralcem. Ker so opazili pozitiven trend pri obisku mladih, so veseli, da tudi mlajše starostne skupine iščejo informacije o različnih zdravstvenih temah. "In ker v slovenskem medijskem prostoru še ni bilo neke stične točke, kjer bi mladi imeli na voljo vse informacije v povezavi z zdravim odraščanjem, je nastala Vizita TOK," pove Neja in doda: "S  stranjoTok.vizita.si želimo mladim ponuditi spletno mesto, na katerem bodo lahko našli odgovore na vse, kar jih zanima. Posebno pozornost namenjamo predvsem psihičnemu in čustvenemu delu. Vsi vemo, da ne glede na to, v katerem obdobju življenja se nahajamo, iščemo vsebine, v katerih se najdemo, s katerimi se poistovetimo in ki nam navsezadnje pomagajo pri premagovanju življenjskih izzivov. Izkazalo se je, da se nismo motili, saj je bilo spletno mesto odlično sprejeto."

Koronavirus pasica november

 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni