POP 25

Anže Božič o svojem delu: Ekipa 24UR to oddajo naredi še bolj posebno

Ljubljana, 12. 10. 2020 09.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Katja Dobrijević
Komentarji
7

V sklopu 24UR: Zgodbe iz zakulisja obeležujemo 25 let informativne oddaje 24UR. Skozi intervjuje, ki jih bomo objavljali v naslednjem mesecu, bomo predstavili, kako najbolj gledana informativna oddaja v Sloveniji sploh nastaja. Spoznali boste snemalca, montažerja in druge. V sklopu intervjujev smo o nastanku in razvijanju oddaje povprašali tudi nadrejene. Prvi v sklopu pa je eden tistih, ki ga že poznate s televizijskih zaslonov: novinar Anže Božič.

Anže Božič je novinar notranjepolitične redakcije informativne oddaje 24UR, ki jo lahko vsak dan ob 19. uri spremljamo na POP TV. Anže je del informativne ekipe že šest let in za njim je kar nekaj zgodb, ki so ga tako ali drugače zaznamovale, zgodb, s katerimi je razkril za državljane pomembne informacije in seveda zgodb, ki se navezujejo predvsem na odločevalce v Republiki Sloveniji. 

Je obraz, ki ga gledalci POP TV poznajo. Zdaj pa je Anže z nami delil zgodbo o svojem delu. Kako delo televizijskega novinarja sploh poteka, kako se odloči, na kateri teren bo šel in kako sploh pride do informacij. A začnimo na začetku. Kako se je Anže Božič sploh odločil, da bo postal novinar? "To ni bil nek dolgoročni plan," pove nasmejani Anže in doda: "Novinar je bil sicer že moj oče, tako da sem imel malo občutka, kaj pomeni biti novinar. On je sicer časopisni novinar, kar sem bil nekoč tudi sam. Ampak ne vem čisto točno, kako je prišlo do tega, da sem tudi sam v tem poklicu. Sproti se je razvilo. Lahko rečem, da se je zgodilo življenje." Anžetov oče je namreč športni novinar in urednik pri časopisu Delo, zato je Anže s tem poklicem odraščal. Sicer je ljubezen do športa podedoval le kot ljubezen, ki zapolnjuje njegov prosti čas, ne pa tudi delovnega. "Tudi sam sem dobil priložnost na Delu in ko so me povabili na POP TV, sem si rekel, da se poskusim še v drugem mediju. In upam, da mi gre!" (smeh)

Običajni dan televizijskega novinarja: brez rutine

"Moje delo se začne že precej pred sedmo uro zvečer, ko se gledalec usede pred televizijo in si pogleda oddajo. Ukvarjam se z dnevnoinformativnimi zadevami, povezanimi z nosilci oblasti," najprej razloži Anže in nato opiše še svoj delovni dan, ki pa ni vsak dan isti: "Delo se začne že zjutraj, ko imamo v uredništvu sestanek, na katerem se dogovorimo, kaj delamo. Čez dan nabiram informacije, kličem, preverjam, hodim na terene in podobno. Včasih se dan spremeni, ker pride vmes kaj nepričakovanega, včasih pa teče, kot si ga načrtoval. V dogovoru s šefi in uredniki potem svojo zgodbo predstaviš v oddaji 24UR ob 19. uri zvečer."

"Delo na terenu je ključni del naše službe."
"Delo na terenu je ključni del naše službe." FOTO: Jan Filip Jordan Frangeš

Božič poudarja, da je novinarstvo zelo raznoliko, da ni običajno delo, kjer samo sediš za računalnikom, ampak je veliko odvisno od terenskega dela. "Delo na terenu je nujno potrebno za novinarstvo. Novinarstva brez terena ni. Tam pravzaprav najdeš zgodbo, dobiš nek odziv, preveriš informacije, ki jih je treba preveriti, pogovarjaš se z ljudmi, s katerimi se je treba pogovarjati. Skratka, to je definitivno ključni del naše službe pravzaprav."

'A ti dovolijo imeti brke?'

Pri novinarskem delu mu je najbolj všeč, da je vse skupaj tako dinamično: "Všeč mi je nepredvidljivost te službe, improvizacija, na katero moramo biti pripravljeni. Nikoli točno ne veš, kako bo tekel dan. Meni to zelo ustreza." A ne le to, Anže je pri svojem delu zelo hvaležen tudi za svoje sodelavce, brez katerih bi bilo delo zagotovo povsem drugače. "Pri svojem delu najbolj cenim svoje kolege, definitivno. Zdi se mi, da smo ekipa, ki to oddajo naredi še bolj posebno," je iskren Anže. Je pa delo, ki ga opravlja, zagotovo zelo zanimivo za zunanji svet, za ljudi, ki v to niso vpleteni. Zato pove, da imajo prijatelji o njegovem delu kar nekaj vprašanj. Tudi bolj prismuknjene: "Vprašajo, če so sodelavke res tako ’luštne’ kot so videti, vprašajo, kako pravzaprav nastajajo te naši prispevki. Vprašajo, a ti dovolijo imeti brke. Veliko stvari vprašajo. Načeloma bolj hecnih. Seveda pa jih velikokrat zanimajo tudi razna zakulisja zgodb, ki jih predstavljamo, recimo zakulisja političnega dogajanja. Kaj je kdo rekel, kaj si kdo o tem misli. To je tudi ena od stvari, ki kolege zelo zanima."

"Le pogumno in resnicoljubno naprej."
"Le pogumno in resnicoljubno naprej." FOTO: Jan Filip Jordan Frangeš

Pot do uspešnega novinarstva? 'Pogumno in resnicoljubno naprej!'

Zdi se, da je biti novinar tisti poklic, ki se zdi zanimiv prav vsem. Ljudi zanima, kako novinarji delajo, kako pridejo do informacij in še mnogo drugih stvari. A najpomembnejše pri novinarstvu je definitivno poznavanje novinarskega kodeksa, etike in seveda služenje ljudstvu. Zato Anže mladim in nadebudnim novinarjem polaga na srce: "Držite se osnovnih petih novinarskih vprašanj, na katere morate odgovoriti. Ta to: kaj, kje, kdo, kdaj in zakaj. Mlad novinar naj poskuša biti zelo oster do sebe in do svojih sogovornikov. Ne zmenite in ne ustavite se zaradi vsake kritike. Le pogumno in resnicoljubno naprej!"

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3