Kot 23-letna mladenka je osvojila prestižni naziv miss Jugoslavije in vse od takrat je življenje Bernarde Marovt posvečeno modnemu svetu. Čeprav se že leta več ne sprehaja po modnih brveh ali pozira ob boku svetovnih zvezdnic, kot so Claudia Schiffer, Linda Evangelista in Naomi Campbell, je še danes močno povezana z manekenstvom.
Svoje znanje in izkušnje se je odločila predati naprej, zato je ustanovila mladinsko manekensko šolo Bernie Models. "To je priložnost za vsa mlada dekleta in fante, da pridobijo znanja in se naučijo vsega, kar je potrebno za delo v manekenstvu ali kot model. Namenjena je vsem, ki se želijo s tem ukvarjati profesionalno ali pa se enostavno le naučiti prvih manekenskih korakov, pravil obnašanja, komunikacije, hoje in se na splošno seznaniti s svetom mode," je opisala. Šola sprejema mlade med 15 in 22 let, program pa je razdeljen na 10 tematskih področij.
Ob zaključku šolanja pripravijo modno revijo, na kateri se dekleta in fantje prvič predstavijo na modnih tleh in pokažejo znanje, ki so ga pridobili tekom sedemdnevnih tečajev šole. "Vsak posameznik prejme tudi diplomo o uspešno opravljeni šoli, knjigo s fotografijami in sponzorske nagrade," je še povedala Bernarda. Eden takšnih dogodkov je potekal nedavno, ko so poleg ostalih diplom podelili tudi posebna priznanja. Nina Vinšek je postala potencialni model, Lejla Hiti model za najboljšo hojo, Aleksander Kreb pa model za fotogeničnost.
Po končani šoli imajo dekleta in fantje možnost, da se predstavijo modnim agencijam v Milanu in začnejo delati kot profesionalni modeli. "Naša šola si prizadeva za razvoj naših deklet in fantov ter omogoča možnost za uspeh v najkrajšem možnem času, ki je potreben in nujen v svetu mode," je še dodala, še več podrobnosti pa je zaupala v spodnjem intervjuju.
Kdo so nastopajoči, ali se potem vsi odločijo za delo v modi?
Nastopajoči so mladi, dekleta in fantje, od 15 do 22 let starosti. Vsakdo se vpiše na tečaj v upanju, da bo postal model in odšel v Milano. Vsi bodoči modeli s pravimi rekviziti se lahko preizkusijo v svetu mode, poleg tega je poudarek na trdnem značaju, da greš naprej odločno kljub problemom, ki jih srečaš na poti navzgor.
Ali jim na manekenski poti pomagate tudi v nadaljevanju?
Po končanem tečaju za potencialne modele organiziramo kasting na modnih agencijah v Milanu. Osebno jih pospremim na agencije in jih predstavim v najboljši luči. Še preden pridejo do agencij, so seznanjeni z vsem potrebnim, med drugim kako se predstaviti, kako hoditi, gledati, kaj govoriti itd. Ko agencija potrdi model, to pomeni, da bo na preizkušnji do enega meseca. Šele na podlagi pozitivnih rezultatov potem agencije podpisejo pogodbo z modelom. V nasprotnem primeru se model vrne domov in poskusi znova ob naslednji priložnosti. Če je model potrjen, mu osebno pomagam in ga usmerjam, da bo delo čim bolje in uspešno opravljal.
Katera je najboljša popotnica za to industrijo, ki jo dobijo na tem izobraževanju?
Posamezniki se seznanijo s prvimi izkušnjami profesionalnega fotografiranja, poziranja, učenja manekenske hoje, gradnje njihove samozavesti, dobijo vse napotke o profesionalnem odnosu do dela, osebnem stilu, kako si utrditi značaj, lekcijah o bontonu in pravilnem obnašanju. Program šole obogatijo predavatelji kozmetike, športa, lepote, zdrave prehrane in stilizma, izvedemo pa tudi fotografiranje, s katerim si manekeni pridobijo profesionalno knjigo s slikami.
Verjamem, da se razlikuje delo manekena danes in takrat, ko ste postali Miss Yu in potem sodelovali s svetovnimi top modeli in modnimi znamkami?
Delo manekena se je z leti spremenilo, danes so drugi pogoji, drug pristop in upoštevanje. Najprej je treba ločiti dva različna pojma, na eni strani govorimo o tekmovanjih, na drugi strani pa o top modelih. Včasih smo bili modeli tretirani kot zvezde, veliko smo potovali, si pridobili ogromno izkušenj na tem področju, prevladovala je večja profesionalnost in resnost, vsak posameznik je moral ustrezati rekvizitom modela. Danes gledamo na ta svet malo drugače, pogoji so drugačni, včasih slabši, manj profesionalnosti. Včasih smo imeli v vsaki državi po eno modno agencijo, danes to ni več mogoče, ker je sam sistem postal preveč zapleten.
Katera izkušnja iz modnega sveta vam po vseh letih dela v svetu mode še vedno nariše nasmeh na usta?
Tekom vseh let v tem poslu sem bila deležna več zanimivih in istočasno tudi težkih izkušenj, ki jih zlahka ne pozabiš. Lahko omenim leoparda, s katerim sem delala in me je iznenada ugriznil v roko. Mogoče še primer v indijski džungli na slonu, ki je kar naenkrat pobesnel in izgubil nadzor, in pa ko sem se pozimi kopala v ledenem morju ali slikala v kopalkah na gori, kjer je snežilo, prisoten pa je bil tudi močen veter in še bi lahko naštevali.
Je morda katera izkušnja malo bolj grenkega priokusa?
Moram reči, da je bila vsaka izkušnja po svoje poučna, iz tega je treba izluščiti tisto, kar je potrebno in koristno zate. Če delaš v življenju stvari, ki te zabavajo in jih rad opravljaš, v bistvu teh grenkih priokusov ne vidiš ali pa mogoče niso tako izraziti, da bi jih bilo vredno omenjati. Če pa prideš do takšnih primerov, greš enostavno naprej, se ne ustavljaš, ne gledaš nazaj, ampak samo naprej.
Kaj svetujete vsem, ki se v svet mode podajajo sedaj?
Svet mode ima dve plati, govorimo o težkem in istočasno lepem svetu. Delo je treba vzeti resno, imeti veliko volje, prizadevanja, prilagajanja in moči. Mladim modelom svetujem, naj stojijo trdno na tleh in vztrajajo pri svojih odločitvah, sledijo svojim ciljem, gredo odločno naprej s pokončno glavo in vztrajajo do konca.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.