Portreti

'Dobra fotografija ne nastane v naslanjaču, ampak v naravi'

Ljubljana, 13. 11. 2019 07.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Tjaša Abazović
Komentarji
6

Jaka Ivančič je uspešni slovenski fotograf, ki je osvojil že precej svetovnih nagrad. Med drugim je njegov potencial prepoznal National Geographic, postal pa je tudi eden od desetih najboljših krajinskih fotografov v okviru svetovnega natečaja One Eyeland.

Slovenski fotograf Jaka Ivančič se je že drugič uvrstil med najboljših deset krajinskih fotografov na svetu, ki jih izberejo v okviru natečaja One Eyeland, katerega ustanovitelj je Sharad Haksar. Lansko leto je uspešni fotograf pristal na sedmem, letos pa na osmem mestu, čeprav po tihem ni verjel, da se lahko dve leti zapored znajde na vrhu priznanega natečaja. Tokrat pa ni bil edini Slovenec, ki se je uvrstil med najboljše, saj je peto mesto zasedel fotograf Aleš Krivec.

Jakovi uspehi se v zadnjih letih kar vrstijo, povprašali pa smo ga, kako je biti fotograf, ki se uvrsti med najboljše na natečaju svetovnega merila. 

Fotografija viadukta Črni Kal, s katero se je letos uvrstil med najboljših deset krajinskih fotografov.
Fotografija viadukta Črni Kal, s katero se je letos uvrstil med najboljših deset krajinskih fotografov. FOTO: Jaka Ivančič

Kakšni so občutki ob uvrstitvi med deset najboljših krajinskih fotografov na svetu in mogoče kaj več o samem natečaju?
Natečaji potekajo že vrsto let, ne organizirajo pa samo pokrajinskih natečajev, ampak ločeno tudi na primer izbor 10 najboljših poročnih, modnih, umetniških fotografov. Konkurenca je velika, saj se prijavljajo z vseh koncev sveta. Letos sem se uvrstil na osmo mesto, lani na sedmo. To, da sem že dve leti zapored uvrščen na seznam, je neverjetno. Želja je bila vedno, tudi letos sem se želel uvrstiti med najboljše, ko pa sem se res, nisem mogel verjeti. Resnično sem skakal od veselja, ko sem izvedel za svoj uspeh. Ko sem po elektronski pošti prejel obvestilo o uvrstitvi, nisem točno vedel, na katerem mestu sem, vedel sem samo, da sem med najboljšimi desetimi. Že takrat sem bil zelo vesel in težko sem skrival skrivnost pred ostalimi, saj pred objavo rezultatov ne smeš obveščati drugih.

Jaka Ivančič
Jaka Ivančič FOTO: Arin Rapuš

S fotografijo viadukta sem pred dobrim mesecem osvojil tudi prvo mesto v kategoriji arhitektura na pomembnem natečaju IPA – International Photography Awards s sedežem v Los Angelesu, ki je eden od desetih najbolj pomembnih svetovnih natečajev, poleg National Geographica, Pulitzerja in drugih. To je še dodatna potrditev, da je fotografija res odlična.

Fotografija priljubljene plaže Kelingking, s katero se je letos uvrstil med najboljših deset krajinskih fotografov.
Fotografija priljubljene plaže Kelingking, s katero se je letos uvrstil med najboljših deset krajinskih fotografov. FOTO: Jaka Ivančič

Kot odličnega fotografa vas je prepoznal tudi National Geographic. Kakšni občutki so vas takrat preplavili?
Fantastično, bilo je lansko leto, ko sem bil uvrščen v prispevek o najboljših pokrajinskih fotografijah. Moja je bila edina iz Slovenije in znašla se je kar na naslovnici. Članek so nato objavili tudi na Twitterju in Facebooku, tako je bila prva, naslovna fotografija Bled. Takrat sem tudi v Sloveniji prejel veliko pozornosti, med drugim so me nominirali tudi za osebnost Primorske. 

Kaj vam fotografija resnično pomeni?
Živim od fotografije, in sicer delam kot samostojni fotograf za Slovensko turistično organizacijo, ravnokar smo zaključili letni projekt izdelave fotografij za digitalno promocijo Slovenije v svetu. Poleg krajinske in arhitekturne fotografije se ukvarjam tudi s fotografiranjem hrane, produktov, portretov, dogodkov ... Nagrade so odlična spodbuda, zelo pripomorejo k prepoznavnosti in me vedno opominjajo na to, da fotografija res nekaj šteje. Konkurenca je ogromna in če se ti je uspelo dokazati s svetovnimi nagradami, je to neka potrditev in velika promocija zate. 

Lansko leto pa jih je prepričala fotografija Plitviških jezer ...
Lansko leto pa jih je prepričala fotografija Plitviških jezer ... FOTO: Jaka Ivančič

Kako pomembno vlogo ima izobrazba za uspešno fotografsko kariero?
Šola zagotovo nekaj pripomore, vsaj teoretično znanje. A mislim, da v Sloveniji večina najboljših fotografov ni šolanih, saj so vsi samouki, med njimi Miro Majcen, Samo Vidic, Tomo Jeseničnik, Luka Jesenko – vsi so fotografi svetovnega merila in tudi v Sloveniji so na visoki ravni. Šola v umetnosti ni nujna, ker posameznika postavi v okvirje in ga na neki način omeji. To zmanjša ustvarjalnost, ki pa je v fotografiji izrednega pomena. Zagotovo pa je vsaka šola pomembna zaradi teorije, moraš pa biti tudi sam ustvarjalen in se ne smeš ujeti v okvirje.

... ter magična fotografija Bleda.
... ter magična fotografija Bleda. FOTO: Jaka Ivančič

Skrivnost dobre fotografije je ...
Motiv, postavitev, vremenski pogoji, obdelava fotografije – vse to in še nekaj sreče zraven. Velikokrat me vprašajo, kaj bi svetoval mlajšim fotografom – zagotovo to, da moraš veliko fotografirati, saj dobra fotografija ne nastane v naslanjaču, ampak v naravi. Veliko moraš delati, biti kritičen do sebe in iskati izboljšave, spremljati tudi konkurenco. Včasih moraš imeti tudi nekaj sreče, pri krajinski fotografiji moraš seveda spremljati vreme, poznati lokacije, v vsakem primeru pa moraš veliko vaditi in biti vztrajen. Hkrati k uspehu pripomore malo talenta in sreče, vse skupaj pa je recept za uspeh.

Kako pomembna se vam zdijo družbena omrežja glede promocije?
Poleg veliko vaje je pametno izkoristiti tudi družbena omrežja: Instagram, Facebook in Twitter, ki je velikokrat zanemarjen. To so osrednji mediji, s katerimi se lahko promoviraš, in treba je objavljati fotografije, a le tiste najboljše. Internet je odlična alternativa, včasih si se lahko predstavil le na razstavah, danes pa lahko razstavljaš kar na spletu.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nek vzdevek
13. 11. 2019 11.29
-10
Velikokrat ljudje ne vedo, kaj bi počeli in postanejo fotografi.
Bassettt
13. 11. 2019 11.09
+11
Čestitke! Navdihuj svet in nas s to foto lepoto, ki jo znas ujeti IN pricarati
mukimat
13. 11. 2019 10.40
-2
Malo off topic, sem se spoznl z osebo, ki sem jo poznal samo po slikah na netu. Fa k jih je zanla dobro obdelat. Med drugim tut svojo. :P
Ježešna
13. 11. 2019 08.48
+13
Fotke so proper.. Je pa res da 70% fotografija, 30% obdelava.
Gre gor
13. 11. 2019 09.03
+12
v bistvu ravno obratno :) tudi iz slabe slike nekateri potegnejo nenormalne fotke :)
kombajn66
13. 11. 2019 08.47
+28
Prekrasno in ni kaj dodati