Domača scena

Kaj Prešernov dan pomeni znanim Slovenkam in Slovencem?

Ljubljana, 08. 02. 2021 09.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Alma Rahne
Komentarji
44

Letošnji Prešernov praznik je zagotovo drugačen, kot smo ga bili vajeni. Čeprav so gledališča zaprta, pa naše igralke in igralci ustvarjajo s polno paro. Prešernov dan, osrednji slovenski kulturni praznik, vsem našim sogovornikom pomeni dediščino, ki jo je treba ohranjati. Med drugim so nam v pogovoru zaupali, katera Prešernova dela so njihova najljubša.

Tjaša Železnik, igralka Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL)

Za Tjašo Železnik je kulturni praznik zelo pomemben praznik, saj slavi vse, kar obožuje: gledališče, film, literaturo, slikarstvo, glasbo, oblikovanje ... In seveda zato, ker je kultura področje njenega dela in ustvarjanja.

Tjaša Železnik v predstavi Ta obraz, ki si jo lahko v februarju ogledate prek spletnega prenosa v živo.
Tjaša Železnik v predstavi Ta obraz, ki si jo lahko v februarju ogledate prek spletnega prenosa v živo. FOTO: Peter Giodani

"Kultura trenutno res ni v zavidljivem položaju, saj je, razen prek spleta, skorajda ni. Hkrati pa se mi zdi, da tistim, ki trenutno odločajo o kulturi, ni ravno pri srcu in se jim ne zdi tako zelo ključnega pomena za razvoj in rast naše družbe, kar pa zame definitivno je. Hkrati pa je to obdobje zame zelo težko, saj ne morem opravljati svojega poklica, ne morem igrati predstav pred publiko. Na srečo imamo vsaj vaje in internetne prenose v živo, tako da ustvarjalni proces še vedno teče, ni pa seveda isto," svoje misli ob letošnjem prazniku kulture strne priljubljena igralka.

Tjaša Železnik
Tjaša Železnik FOTO: Peter Giodani

In zakaj sta slovenska beseda in njeno ohranjanje pomembna? "Slovenski jezik je naš jezik, brez našega jezika in naše kulture nas preprosto ni. Po mojem mnenju imamo čudovit jezik in morda se tega premalo zavedamo. Kot pravijo nekateri, imamo jezik ljubezni in zaljubljencev, imamo dvojino in imamo jezik, ki je poseben, redek, bogat, in mislim, da je nujno, da ga ohranjamo. Pomembno se mi zdi tudi to, da v gledališču resnično pazimo na jezik, se z njim ukvarjamo, pri nekaterih predstavah jeziku posvečamo še posebej veliko pozornosti. Hkrati pa sem ponosna, da smo imeli in imamo tudi danes tako čudovite, vrhunske pesnike in pisatelje. Želela bi si, da bi bilo več tudi slovenskih nadaljevank in predvsem filmov," pove Tjaša, ki pravi, da bo letošnji praznik glede na situacijo preživela predvsem doma.

Je pa tudi sama ljubiteljica Prešernovih del. "Všeč so mi Prešernove balade, ker so rahlo temačne in pripovedujejo zanimivo ter dramatično zgodbo, denimo Povodni mož, Turjaška Rozamunda, Lepa Vida. Te so mi najljubše. V času študija sem jih veliko prebirala, sedaj pa raje posežem po sodobnejši poeziji," še za konec doda Tjaša, ki jo boste ta mesec 18. februarja ob 20. uri lahko videli v spletnem prenosu v živo premiere Ta obraz z Velikega odra MGL. Premieri pa bodo sledile tudi ponovitve.

Domen Valič, igralec, samozaposlen v kulturi

Tudi za Domna Valiča je Prešernov dan pomemben praznik: "To je pomemben dan za vsak narod. Ne glede na to, ali ga posvetim učenju, delu ali lenarjenju, se zavedam, da je to privilegij in nujen mejnik v letu vsakega naroda. Imamo bogato kulturo in prav je, da jo praznujemo. To je naš skupen ponos."

Kulture letos praktično ni oziroma se je ne izvaja v živo na gledaliških odrih, a hkrati je prisotna: "Vsak lahko praznuje sam zase. Vzemimo katerokoli prašno knjigo s police in jo prelistajmo, preberimo besedilo najljubše pesmi, recitirajmo in pojmo, ko se sprehajamo po svojem mestu, opazujmo, koliko različne kulturne dediščine je okrog nas in koliko lepih umetnosti, ki jih v vsakodnevnem hitenju sploh ne opazimo. Kultura je vse okrog nas, vseh 365 dni v letu."

Domen Valič v predstavi Psiho
Domen Valič v predstavi Psiho FOTO: Mankica Kranjec

Zakaj sta slovenska beseda in njeno ohranjanje po njegovem mnenju pomembna? "Meni osebno daje občutek pripadnosti in varnosti. To najbolj začutim, ko se po dolgem potovanju vrnem v Slovenijo. Slovenski jezik je moj prvi stik z domom, takrat se počutim srečnega in ponosnega. In ta občutek traja, vse dokler ne pregledam novic."

Čeprav so gledališča zaprta, pa bo ta dan za Domna, ki ga lahko še vedno ujamete v seriji Vse punce mojga brata na VOYO, na srečo delaven: "Dopoldne na Zoomu, popoldne pa na odru, ker bom imel vajo, tako da bom imel skoraj običajen kulturni dan."

Domen v seriji Vse punce mojga brata, ki jo najdete na VOYO.
Domen v seriji Vse punce mojga brata, ki jo najdete na VOYO. FOTO: Urša Premik

Eno prvih Prešernovih del, s katerimi se je mladi igralec srečal, pa je bil Povodni mož: "Mislim, da s Povodnim možem, ki je bil takrat zame prava grozljivka. Nimam zares najljubšega dela, ko ga berem, sem vsakič znova presenečen, kako preprosto in globoko je pisal o vsem, kar človeka sestavlja v mozaik."

Darja Reichman, igralka Prešernovega gledališča Kranj

"S kulturo živim vsak dan in pod kulturo nikakor ne uvrščam samo umetnosti, ampak, prosto po Franu, skupek dosežkov, vrednot človeške družbe kot rezultat človekovega delovanja, ustvarjanja. Zato kulturnega praznika osebno ne potrebujem, če pa lahko na ta dan in ob teh dneh, polnih besed kulture, ozavestimo in spomnimo ljudi na kulturo in njeno bit, pa je seveda to dobrodošlo. Kulturni praznik se pri nas povezuje predvsem s Francetom Prešernom in se v veliki meri vrti okoli njega, saj je to postala tradicija in večina niti ne želi slišati česa drugega. Praznujemo na dan pesnikove smrti, kar je že samo po sebi zelo pomenljivo," o pomenu kulturnega praznika za 24ur.com pove Darja, ki se zaveda, da je epidemija vse zelo prizadela ter nam predrugačila naša življenja in spremenila navade. 

Darja Reichman (na fotografiji desno) v vlogi Katre Prešeren v predstavi Dr. Prešeren
Darja Reichman (na fotografiji desno) v vlogi Katre Prešeren v predstavi Dr. Prešeren FOTO: Prešernovo gledališče Kranj

"Za razliko od upodabljajoče umetnosti, ko so galerije in muzeji lahko vsaj občasno odprti, so gledališča zaprta že od sredine lanskega marca, z izjemo poletnih mesecev tja do sredine oktobra, ko se je vse spet zaprlo, pa še takrat smo igrali pred zelo zmanjšanim številom gledalcev. Seveda je tudi to boljše kot nič. Zdaj se je v veliki meri vse preselilo na medmrežje, kjer je naenkrat na voljo ogromna količina že posnetih predstav ali pa prenosov v živo, recitacij poezije, branj in pripovedovanj pravljic, intervjujev in še veliko drugega. Letos smo v Prešernovem gledališču že vnaprej posneli recitacije Prešernovih pesmi, ki se bodo predvajale po zvočnikih po celotnem Kranju na tradicionalnem Prešernovem semnju, na spletu pa bomo gledalcem ob 19.00 podarili predvajanje naše uspešnice Dr. Prešeren in ob 21.00 še predstavo Rajzefiber. Udeležila pa se bom tudi tradicionalnega ZDUS-ovega recitala Prešernove poezije ob 12.00, ki bo letos v celoti potekal v živo prek radijskih valov."

Zakaj sta slovenska beseda in njeno ohranjanje pomembna? "Slovenska pisana beseda in slovenski jezik sta pomembna zato, ker imamo v rokah izvirno orodje, s katerim vzpostavljamo živ odnos do sebe, družbe in sveta. S tem se enakovredno vključujemo v dialog na našem planetu. Samo skozi lasten jezik lahko dojameš drugega v njegovi resnici. Ohraniti in razvijati svoj jezik pomeni dejavno graditi in živeti vzajemno svetovno kulturo."

Darja Reichman v predstavi Dr. Prešeren
Darja Reichman v predstavi Dr. Prešeren FOTO: Nada Žgank

Letošnji kulturni dan bo poleg udeležbe na recitalu preživela, če bo le vreme dopuščalo, tudi v naravi: "Ta me vedno razvaja z neštetimi slikami in zvoki in mi da možnost poglobljenega razmišljanja in dopušča neskončne fantazijske prostore, ki jih potrebujem pri snovanju novih predstav in likov. Ob tem pa se bom seveda tudi učila tekst za novo predstavo, ki jo trenutno pripravljamo v Prešernovem gledališču. Gre za dramski tekst Simone Semenič Lepe Vide lepo gorijo v režiji mlade, zelo nadarjene režiserke Maše Pelko. Izjemno navdihujoč tekst za ta čas in zelo ustvarjalna ekipa nas 'starih' prešernovcev, obogatena z mladimi silami."

Prvič se je s Prešernom srečala že zelo zgodaj v osnovni šoli, v prvem ali drugem razredu, ko je bila v čitanki njegova pesem Učenec. "Ne vem, če sem jo takrat čisto razumela, vsekakor pa sem si jo zapomnila po njeni zvočnosti. Precej aktualno za tale čas. Meni najljubše Prešernovo delo pa je vsekakor Sonetni venec in z njim Magistrale. Veličastno umetniško delo intimne ljubezni, prepleteno s kozmičnim, narodnostnim in kulturno socialnim zavedanjem."

Jan Bučar, igralec v Lutkovnem gledališču Ljubljana

"Kultura je ena od dejavnosti, ki je verjetno celo najpomembnejša dejavnost za obstoj nekega naroda oz. države," pravi Jan, ki mu kultura ogromno pomeni. "Brez kulture nas pač ne bi bilo. Pa s tem ne mislim samo gledališča, filma ali glasbe, mislim kulture splošno. Vsi radi potujemo in, ko pomislimo, kaj nas tako privlači pri tujih deželah, je odgovor en in isti kultura. Torej način življenja, arhitektura, gledališče, glasba, ljudje, hrana ... Z eno besedo kultura. In kulturni praznik je seveda čaščenje te kulture. Zato mi pomeni ogromno."

Po igralčevih besedah je žal situacija s covidom-19 zarezala v vse pore družbe in tako tudi v kulturo. "Seveda me žalosti dejstvo, da se ne moremo srečevati v gledališčih, na koncertih ali v kinodvoranah, ampak verjamem, da ne bo več dolgo tako. Moramo pač potrpeti in kmalu bo vse po starem."

Jan Bučar v predstavi Hamlet
Jan Bučar v predstavi Hamlet FOTO: Slovensko stalno gledališče

Zakaj sta slovenska beseda in njeno ohranjanje pomembna? "Jezik je ena od pomembnejših identitet naroda, če ne celo najpomembnejša. Kaj pa smo brez jezika? Veliko manj oz. nič. Samo slaba dva milijona nas je in glede na to, da smo uspešni v različnih športnih panogah, znanstvenih dosežkih, in da imamo vse, kar imajo veliki, bi bilo res škoda, če ne bi imeli svojega jezika. Zato je pomembno, da pazimo nanj in ga ohranjamo," pomen slovenske besede povzame Jan, ki bo na Prešernov dan poslušal svoje kolege, ki bodo recitirali Prešernovo poezijo: "Le da tokrat ne z ulic in trgov, ampak iz radijskega studia."

Jana Bučarja si lahko danes, 8. februarja, ob 16.25 na POP TV ogledate v vlogi policista v kratkem filmu Hrepenenje.

In katero delo našega največjega slovenskega pesnika mu je še posebej pri srcu: "Najprej sem se seznanil s Prešernovo zbirko pesmi Poezije. Tudi največkrat sem jo prebral. Težko bi izbral svoje najljubše Prešernovo delo, med zelo ljube pa zagotovo sodijo Krst pri Savici, Povodni mož in pa Zdravljica, za katero sem mnenja, da bi morala postati evropska himna. Le kdo bolje opiše željo po enakosti, bratstvu in enotnosti kot Prešeren v 7. kitici Zdravljice?"

Koronavirus pasica november
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (44)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Bu?ko Štru?ko
08. 02. 2021 21.15
+1
Za nekatere praznik in dela prost dan, za navadne smrtnike pa dan kot vsak tadrug, če hoče preživet... brezveze met pol sploh praznike. Še tega si naj nekam vtaknejo!
Aligator11
08. 02. 2021 21.55
Taki nerazgledani majmuni kot si sam si ga kar vtaknite tja kot ste že vajeni. Niste vredni domovine
dadinho10
08. 02. 2021 21.01
-1
kako zanimivo. vsem je ta praznik nekaj tako posebnega, da vsako leto darujejo neko igro, predstavo, nastop v dobrodelne namene. koliko patetike. predstavlja jim prosti dan za ostale, da oni lahko nastopajo, se sopirijo in se govori o njim, ker so kulturniki. kot da imamo sportni dan. takrat bi vsem sportnikom to bil najpomembnejsi dan v letu.
Aligator11
08. 02. 2021 21.56
+1
Ti pojdi namesto na darovano igro na darovano mašo. Pa vazelina ne pozabi
pepi bolcev
08. 02. 2021 20.42
brabunzadet. Zlatko ve, da se slovensko pise t malo, za razliko od tebe domobrancka.
pepi bolcev
08. 02. 2021 20.41
brabunzadet. Prizadeti moderni butalcek z bujno domisljijo.
pepi bolcev
08. 02. 2021 20.39
Drink bedak. Lepo slovensko ime. Tepcek neotesan, slovensko se pise z malo. Butalcek.
direkcija
08. 02. 2021 19.28
+4
O poglej, pasja dojilja Simona Semenič je tudi omenjena. Me prav zanima, kako trpko in čudaško bi v Prešernovih časih cenzurirali njeno dojenje ubogih psov. Tega v Bachovem absolutizmu ne bi razumeli. Pomojem bi jo zaprli zaradi blasfemije in duševne prizadetosti.
CIGU MIGU
08. 02. 2021 14.52
+6
slovencev nas je tako malo,da smo vsi znani,le,da eni nastopajo v lublani,drugi,pa kje drugje
morfo
08. 02. 2021 16.49
+1
Vsi smo si znani, smo skoraj vsi prvi sosedi. :-))
brabusednet
08. 02. 2021 14.50
+3
Največji kolturniki Slovenije so sedaj v toplih krajih širom sveta.Država pa take denarno podpira revčke,ker nimajo za preživetje.Tudi to je kultura ali nekultura modernega časa.
brabusednet
08. 02. 2021 14.46
-1
Ker tega niste vprašali Zlatana Čorića je to sigurno diskrimatorno.Največjega Slovenskega kulturnika ste ignorirali,saj ga država preživlja.Koliko je ta človk naredil za Slovensko kulturo ni nihče.Njegov največji dosežek je izrezana maska na rtv Ljubljana.
Drink Beer and Smile
08. 02. 2021 14.26
+8
Če zaprosiš za Ameriško državljanstvo, je potrebno znati kaj iz novejše in starejše kulture. Pri nas pa nekateri še po 40 letih prebivanja v, sicer vedno bolj osovraženi deželi na sončni strani Alp, še vedno ne govorijo Slovensko. Sramota. Kultura pa taka...
MJanja
08. 02. 2021 14.39
+3
Seveda ne, če pa se Sam Jug vrti po radiu, nimamo slovenci nobene zavesti!
Drink Beer and Smile
08. 02. 2021 14.59
+2
Me zanima kako vprašajo sredi Nemčije za en burek... ''molim, en burek, da te molim''... Sem piker, a glede tega vedno odkrit in resnicoljuben. Tudi sam se poskušam vedno asimilirati, ko sem v eni od tujih držav.
ka?ica
08. 02. 2021 20.22
+1
Če se sami ne cenimo, nas tudi drugi ne bodo.
akize
08. 02. 2021 14.15
+2
hahaha beseda 'znan' v slovenistanu...
Bogdan Kranjc
08. 02. 2021 13.56
+1
Kje panaš novi Cankar Zlatan vedri niti na RTV seni pojavi včeraj.
pepi bolcev
08. 02. 2021 13.56
+3
tron??? Kateri Blaz? Tista pijana kreatura, ki se je znala v Kavi kar na tla posrat?
AnnaDee
08. 02. 2021 13.05
+0
Slovenska partizanska Kultura od leta 41. je eno samo podlo, umazano izsiljevanje za denar, in celoletno jamranje..?? Kulturo, civilizacijske norme in zahodno civilizacijo smo imeli pred letom 1918.
Millady
08. 02. 2021 14.27
+2
Vi ste imeli kulturo v Argentini po letu 45 👎
2fast4
08. 02. 2021 13.04
+9
Kulturnikom pomeni Prešernov dan samo takrat, ko dobijo nakazane transferje od države...
Viejo cabron
08. 02. 2021 12.47
+0
Nekdaj so nas krmili s temi slovenskimi umetniki (Prešeren, Cankar, Jurčič, Kette,...) in nas silili v učenje na pamet in nam za vedno priskutili to pesniško-pisateljsko kulturu. Slavistke so bile takrat zadrte ženske in so živele v svojem svetu, materijo pa so podajale kot Sveto pismo, brez realne razlage in življnskega ozadja teh takratnih kulturnikov. V glavnem delale so vse za to, da teh naših umetnikov nismo nikoli prisvojili kar pomeni, da so delali umetnost iz umetnosti. Za danšnje čase in mlade ljudi pa je Prešeren neka figura iz preteklih časov in si z njim ne vedo ničesar začeti razen pojesti burger pri Prešerncu v Ljubljani.
abmam
08. 02. 2021 13.36
+0
Slobodan Cvijetinovic
08. 02. 2021 12.32
+5
Jake mi kulture..... A ne bi morale biti gostilne danes na stežaj odprte?
Corona2026
08. 02. 2021 12.22
+1
🤣🤣🤣🤣24 pa valda niste pozabli na zlatko cordiča......je vse ok?? Pa po vasih info je tudi paris hilton znana slovenka itd...
Corona2026
08. 02. 2021 12.23
+3
Pa severina si ne zasluži naslova slovenke? Ceprav jo vec reklamirate kod celi balkan?
User1538643
08. 02. 2021 11.31
+3
Rachel, Chandler, Phoebe in Ross.
User1538643
08. 02. 2021 11.26
+3
Mari niso na skupni kolaž naslovni fotografiji, tisti štirje iz serije "Prijatelji"?