Domača scena

'Ko pomisliš na nedolžne žrtve, surovost napadalcev, te zmrazi'

New York, 12. 09. 2021 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Alma Rahne
Komentarji
35

Posledice grozljivega terorističnega napada v ZDA, ki je pred dvajsetimi leti 11. septembra 2001 pretresel ves svet, še danes močno odmevajo. Pogovarjali smo se z nekaterimi znanimi osebnostmi, ki imajo živ spomin na ta tragičen dan – zaradi svojega poklica, korenin ali pa kariere v Ameriki.

Mineva 20. obletnica napada v ZDA, ki se je zgodil 11. septembra 2001.
Mineva 20. obletnica napada v ZDA, ki se je zgodil 11. septembra 2001. FOTO: AP

11. september 2001 se je za vedno zapisal v zgodovino. Ni človeka, ki ne bi vedel, kaj se je dogajalo tisti dan. Vsi so z zaskrbljenostjo in grozo v očeh spremljali in gledali pretresljive prizore ter čutili stisko ljudi, ki so v napadih izgubili svoje ljubljene osebe, sorodnike, znance ... Dogajanje, čeprav na drugi strani luže, smo spremljali tudi pri nas. Nekateri imajo na ta dan bolj žive spomine, mlajši pa se dobro spominjajo, kako so njihovi starši strmeli v televizijski ekran in čakali spodbudne novice.

Televizijski voditelj Jani Muhič, ki je dnevno na preži za zanimivi zgodbami in ki se drži načela, da "če ne poskusiš, ni želenih rezultatov", je takrat delal še v redakciji radijskih novic 24UR, skupaj z Robijem Erjavcem, ki ga danes večina gledalcev POP TV-ja spremlja v vlogi voditelja vremena. Jani nam je v pogovoru zaupal, da si je tisti dan zadal precej velik cilj, in sicer, da bo dobil izjavo takratnega župana New Yorka Rudyja Giulianija. Kar mu je na koncu z vztrajnostjo in predanostjo svojemu poklicu tudi uspelo.

Jani Muhič, novinar in voditelj informativne oddaje 24UR
Jani Muhič, novinar in voditelj informativne oddaje 24UR FOTO: Urša Premik

"11. september 2001. Popoldne po našem času. Bil sem v avtomobilu, po radiu sem slišal najprej, kaj se je zgodilo v New Yorku. Prva misel – grozljiva letalska nesreča. Nato je treščilo drugo letalo. Očitno teroristični napad ... Ko se človek zave, kakšne razsežnosti ima dogajanje, ko pomisliš na nedolžne žrtve, surovost napadalcev, te zmrazi. Takoj sem se odpeljal v službo. Čeprav nisem bil na planu tisti dan. Ko se zgodijo takšne reči, se niti ne kličemo, vsi gremo delat. Spremljat, zbirat informacije, klicat ljudi, preverjat, kdo je v New Yorku, kdo bi nam lahko iz prve roke dal informacije, da bi lahko kredibilno poročali o dogajanju," je za 24ur.com povedal Jani, ki je takrat delal v redakciji radijskih novic 24UR, skupaj z Robijem Erjavcem. Nato nadaljuje:

"Potrebovala sva le nekaj minut, da sva si povedala vse, kar sva že izvedela, si razdelila zadolžitve in začela. Spomnim se, da sem v naslednjih 12-ih urah vtipkal na stotine telefonskih številk in si rekel ... Če ne poskusiš, ni nobene možnosti ... Na vsak način sem si zadal dobiti izjavo takratnega župana New Yorka Rudyja Giulianija. Sodelavci so mi rekli, da brez veze izgubljam čas, da ni šans, da bi ga dobil. Med vsemi drugimi klici sem pač poskušal znova in znova. In, priznam, na moje presenečenje, se je po nekaj urah celo oglasila verjetno telefonistka, me prevezala v tajništvo, pa PR-službo ... Vse sem razumel, da imajo res izredne razmere, a gospa mi je prijazno dopovedovala, da res ne morem dobiti župana na telefon. In odnos do novinarjev kljub izrednim razmeram je bil visoko profesionalen. Nakar sem po nekaj minutah prepričevanja in prošenj slišal Giulianija, kako je v ozadju vprašal, "What? Where the f**k is Slovenia?! Give me that phone ..." (Kaj? Kje za vraga je Slovenija? Daj mi ta telefon ...) In sva govorila. In je razumel. In je povedal ... Posnela sva minutko ... Izjava šokiranega, prizadetega župana New Yorka, s ključnim sporočilom – ne bodo nas uničili. Vzel si je še nekaj dodatnih sekund, zahvalil sem se mu, izrekel sočutje in mu zaželel pogum ... Vse ure klicarjenja so obrodile minuto izjave posebej za naše novice. Novinarsko zadovoljstvo, a ton njegovega z zaskrbljenostjo in hkrati pogumom obarvanega glasu in zavedanje, kako velike razsežnosti je imel ta teroristični napad ne le za New York ... za ves svet ... je v meni pustil velik pečat. In skrb, do kod bo to peljalo ... 20 let kasneje vidimo, kaj vse je ta napad potegnil za seboj. Spremenil je ves svet." 

Ota Širca Roš, novinarka in voditeljica rubrike POP IN
Ota Širca Roš, novinarka in voditeljica rubrike POP IN FOTO: Miro Majcen

Ota Širca Roš, novinarka in voditeljica rubrike POP IN, nam je zaupala, da se natanko spominja trenutka, ko je na radiu zaslišala pretresen glas, ki je govoril o še nejasnem dogodku sredi New Yorka: "Ravno sem se z avtom vračala od znanke, ki sem ji pomagala pri učenju za izpit statistike na FDV, natanko vem, na katerem semaforju sem stala in čakala na zeleno luč, sploh ne vem, zakaj imam to tako živo v spominu. Potem se spominjam še ugibanj, pričakovanj groze ... Ves dan sem spremljala novice, koliko letal je napadlo koliko tarč, koliko je žrtev, se bo tu ustavilo, kako daleč bo šlo, je to začetek konca? Šele z distanco se mi je zbistrila slika, ki je dala slutiti, kako prelomen je bil ta dan, ta dogodek za svet, naš svet, ves svet, kljub temu da se je zgodilo sedem tisoč kilometrov stran. Leta 2008 sem obiskala New York, bila sem tudi na prizorišču usode pokojnih dvojčkov, kjer si je v sicer prijetnem turističnem ogledu mesta težko predstavljati grozo in pogrom, ki se je tam odvijal takrat nekaj let nazaj."

Moni Kovačič
Moni Kovačič FOTO: osebni arhiv

Moni Kovačič, ki je kot 17-letnica z zmago na Melodijah morja in sonca s pesmijo Nasmeh poletnih dni leta 1978 začela svojo glasbeno kariero, že 32 let živi v Ameriki. Danes poročena Monique Haviland-Fulstone je za naš portal zaupala, da se vsako leto spominja tega strašljivega dne.

"Seveda, sama se vsako leto spomnim na ta grozni dan, ki ga ne bom nikoli pozabila. Po državljanski vojni leta 1864 se je prvič zgodilo, da smo imeli na naših tleh nekakšno vojno proti naši svobodi in načinu življenja. Vsi smo čutili paniko, ki je pred tem z izjemo naših vojakov, ki se po svetu borijo za našo svobodo, nismo poznali. Po desetletjih petja na turnejah po Ameriki sem takrat delala v severnem delu Los Angelesa, kjer sem študirala fizioterapijo in opravljala delo na kliniki. Skozi vrata je v paniki prišel pacient in sporočil novico. Nato smo prižgali TV in tiho gledali vanj nekaj ur. Nismo se zavedali, da bo po prvem dvojčku sledil še drugi, nato Pentagon ... Brez besed smo sedeli in prestrašeno gledali, kaj se dogaja. Počutili smo se majhni v veliki državi. Vsi smo ostali doma pred TV-jem, dokler nismo izvedeli, kaj se je zares zgodilo. Nato je sledil gromozanski strah, saj so se pojavljale govorice, da nas čaka še več terorističnih napadov po celotni državi. Iz medijev v prvem tednu nismo izvedeli, kaj se zares dogaja, zato smo vsi špekulirali, kaj bo sledilo," se spominja enega največjih terorističnih napadov v moderni zgodovini. 

"V ZDA se vsako leto spomnimo na grozote, ki so se zgodile. Osebno se udeležujem dobrodelnih nastopov v našem kraju, ki so namenjeni družinam žrtev – gasilcev. Letos smo imeli v Lake Tahoe Nevada – kraju, kjer živim svojo tragedijo – velike požare, ki so se zaradi suše razširili po hribovjih, zato smo bili šest tednov evakuirani iz svojih domov in tako tudi na svoji koži občutili učinek ekstremne situacije, ki je bila v primerjavi z New Yorkom pred dvajsetimi leti precej manjša."

Rok Golob
Rok Golob FOTO: osebni arhiv

Rok Golob, skladatelj, producent, multiinstrumentalist in bobnar skupine KiNG FOO, je v Los Angelesu na podiplomskem študiju študiral filmsko glasbo na USC (University of Southern California), nato pa je še pet let živel in ustvarjal tam.

"Precej dobro se spominjam napada 11. septembra. Bil sem v Kopru, kjer smo miksali ploščo Katrinas – Letim, zato sem se takrat za 10 dni preselil tja. Kot vsi sem bil seveda šokiran in nisem mogel verjeti, da se to lahko zgodi sredi New Yorka. Čudna okoliščina je bila, da sem ravno v sobi, kjer sem spal, imel velik poster prav teh stolpnic. Približno 10 let kasneje sem bil na tem mestu, ko sem šel v New York v navezavi z ameriško ambasado, kot avtor in ustvarjalec glasbenih dogodkov. Sicer pa sem v Los Angelesu na podiplomskem študiju študiral filmsko glasbo na USC (University of Southern California), nato pa sem še 5 let živel in ustvarjal tam. Ustvaril sem kontakte s tamkajšnjimi vrhunskimi studijskimi glasbeniki in z njimi snemal glasbo – Vinnie Colaiuta, Jimmy Haslip, Luis Conte, Katia Moraes, snemal z orkestri, naredil gospel album s skupino Soul Activation, soproduciral album Gina Vannellija za Universal Music, spoznal Stevena Spielberga, bil na gala otvoritvi Disney Hall, igral na 50-letnici Ted Densona, bil doma pri članih skupine Toto, jammal na bobne v graščini igralca Johna Stamosa, igral klaviature za pevko Martiko ... Morda se komu sliši, kot da nakladam, ampak je vse res. Amerika je dežela velikih kontrastov, veliko je dobrega in slabega. Ogromno lepih spominov me veže nanjo. Vedno mi je bila kot drugi dom, še posebej zaradi glasbe, ki jo ustvarjajo, zato se redno vračam tja. Pa v Kaliforniji je skoraj vedno sonce (nasmeh)."

Pevka Hannah Mancini
Pevka Hannah Mancini FOTO: Arhiv izvajalke

Tudi ameriška pevka Hannah Mancini, ki se je v Slovenijo preselila pred več kot 10 leti z možem Gregorjem, ki je Slovenec, se dobro spominja dne, ki je pred 20 leti pretresel Ameriko in ves svet.

"Tistega leta sem bila poročena in z možem sva živela v Južni Kaliforniji. Bilo je zjutraj. V New Yorku so bili pet ur pred nami in smo v realnem času spremljali, kaj se dogaja. Bilo je grozljivo. Bila sem popolnoma šokirana in nisem mogla verjeti, kaj se je pravkar zgodilo in na kakšen način se je to zgodilo ... 20 let kasneje se mi še vedno zdi neverjetno, da se je kaj tako groznega lahko zgodilo. Vsako leto se 11. septembra z žalostjo spomnim na vse, ki so izgubili življenja in družinske člane, ter na junake, ki so izgubili življenje, ko so poskušali rešiti druge, in se jim počastim v svojem srcu. Ko sem bila pred leti v New Yorku, sem obiskala spominski park in muzej, ki je posvečen žrtvam 11. septembra. Zdi se mi, da je popoln spomenik. Resnično je dobro zajel prikaz tega dne v zgodovini in poklon tistim, ki so tisti dan izgubili življenje," pove simpatična pevka, ki je letos z možem praznovala častitljivo 20. obletnico poroke.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Žužica
12. 09. 2021 21.18
+2
men se jeb....takrat zarad njih,kot se mi še dandanes jeb....za njih.....to so iskali to so dobili po tintari,žal tako je.....
Dinho8O
12. 09. 2021 13.37
+9
Oprane glave. Stopljeno zelezje v enem nadstropju ki je povzročila kolaps cele stavbe, ob dnu stavbe pa odvrzen nedotaknjen ID terorista. Ja, seveda.
branko.trglec@siol.net
12. 09. 2021 13.15
+8
Cenjeni sorodniki in prijatelji umrlih,iskreno sozalje se enkrat; namenjeno vam je bilo,da umrete za Busha in njegove ambicije.Nikoli ne more letalsko gorivo in trk aluminijevega aviona omehcati jeklenih nosilcev na dlozini 400 metrov do te mere,da pride do planiranega sesutja.
Dinho8O
12. 09. 2021 13.39
+5
grikos
12. 09. 2021 12.24
+6
Koliko nedolžnih ljudi pa so američani pobili po vsem svetu.vse se vrača vse se plača
nikhrast
12. 09. 2021 15.53
-2
Kar smešno, poglej Ruse, Kitajce, Nemce...
Tomy Bananas
12. 09. 2021 12.00
+7
Ja spomnimo se ko je amerika bombardirala bolnice,šole vse v imenu demokracije
resslovenka
12. 09. 2021 11.08
+4
Resnično vsega obsojanja vredno. Tragično. Vendar pa nikoli ne gre pozabit nedolžnih žrtev Afganistana, Sirije, Libanona, Palestine in ostalih, kjer je bilo pobitih na tisoče ljudi vseh starosti. Se na njihove ruševine in strta srca ne gre spomniti? Menim, da. Torej? 😎
cirenij
12. 09. 2021 11.02
+7
Tudi to je nedopustno! Ampak, ko so Američani pobili na 100.000 ljudi po svetu, jim zrušili domove in druge objekte, so pozabili. Ob 11.9. naj se spomnijo tudi vseh teh žrtev in tragedij, ne pomilovat samo sebe.
cirenij
12. 09. 2021 11.09
+7
In s tem 11. septembrom nas bodo zdaj posiljevali še 1000 let.
resslovenka
12. 09. 2021 11.10
+5
Res je tako. Vedno ko izbijejo taki spomini ob raznih obletnicah se spomnim tudi ostalih žrtev. Kdo kroji ta svet in po čigavi meri? 😎
cirenij
12. 09. 2021 11.39
+4
resslovenka.............vse po meri USA! Saj vidiš, da ji tudi EU da popolnoma prav in naši in evropski predstavniki tam gori nimajo svoje hrbtenice.
Žužica
12. 09. 2021 21.19
+1
to se nič ne omenja,koliko so američani pospravili.....samo oni so ga kao naj....9.10.kaoooo
Apostol1
12. 09. 2021 10.48
+9
Ko so Američani metali bombe vsepovsod po svetu , tudi na našo nekdanjo skupno domovino to ni bil nikoli dan terorja ampak samo nujno potrebno pravično posredovanje v boju z ne kom že. V Iraku proti izmišljenemu kemičnemu in biološkemu orožju, v Vietnamu proti komunistični nevarnosti , tam so metali na ljudi tudi napalm , tako da so ljudje zgoreli v mukah in tako dalje . Drugače povedano dnevov terorja je bilo veliko več po svetu zaradi Američanov kot pa zaradi muslimanskih skrajnežev.
Houdor
12. 09. 2021 10.25
+2
Never forget 9 / 11
resslovenka
12. 09. 2021 11.11
+3
Ne bomo. Pa tudi ostalih grozodejstev ne. Preveč jih je bilo in jih je še. 😎
modelx
12. 09. 2021 13.11
+2
predvsem s strani amerikajnarjev - temu se reče državni terorizem. pa je kakšen spomin na to? pa se potrdili so jim mednarodno zaščito nad zločini, kao, da se jim ne sme soditi nikjer pred nikakršnim sodiščem drugje. tudi naši politični pa pki so to sprejeli.
lojze3
12. 09. 2021 10.20
+3
Dan terorja v Iraku, Siriji, Afganistanu....
predator999
12. 09. 2021 10.09
+2
Kdo se bere to.. 🤣
kek?e
12. 09. 2021 09.45
+8
In še zmer ceu kup ovčk k vrjamejo v vse to:)))))a točn se ve kdo je porušu dvojčka:)))opranci
škrga škrga
12. 09. 2021 09.41
+4
Lahko je ZDA bojevati se na tujih ozemljih. Ko pa dobijo povračilni udarec za svoja vmešavanja na lastnih tleh pa jok in stok. Kjerkoli so se vmešali, so za seboj pustili kaos in nešteto kolateralnih žrtev, za katere nihče ne nameni niti minute molka.
Ana Sols
12. 09. 2021 09.59
+2
Brabus
12. 09. 2021 10.39
+2
Rde?a pesa in hren
12. 09. 2021 09.23
+3
Naj bom jasen kar takoj na začetku: zadnja zgodba: zakaj so ZDA (oz po ukazu politikov vojska tam) pustil itakšne količine orožja ? Zato, ker je bolj in varneje da Talibani, s katermi imajo ZDA sklenjen DOGOVOR o UMIKU in nadaljevanju boja proti ISLAMSKI DRŽAVI, tam delo v imenu ZDA tudi opravijo naprej. So to povedali prej tudi svojim podrepnik zaveznikom ? Seveda ne, ker ameriška politika Evrope in drugih podrepnikov ki jih imenjujeo zavezniki, sploh ne zanima, oz jih ko jih rabijo. In pa za na konec: žal mi ježtev na obeh straneh, a ti so posledica sebičnih, individualnih interesov ljudi, ki jih imenujemo politiki. Gre seveda za POKRVARJENE, EGOSITIČNE, KRVOLOČNE politike, no, saj ..
Robert Schimitz
12. 09. 2021 09.39
+1
dva američana oblečena v talibanskih cunjah vodita vse operacije talibanov in preko talibanov bodo američani zasedli dolino ki je bogata z surovino potrebno za baterije boj proti ne vem komu je larifari za rajo, ... pravi terorist ni v opankah
Nace Štremljasti
12. 09. 2021 09.21
+0
kar počnete po svetu se vam vrača toda žal premalo
Kopriva007
12. 09. 2021 09.15
-1
Malo so okusili kar sejejo drugje...
Želko Kacin
12. 09. 2021 09.07
-4
premalo je bilo mrtvih
masaker1975
12. 09. 2021 10.45
-1
elam
12. 09. 2021 09.04
+2
Nedolžne so bile tudi žrtve v Palestini, Iraku, Afganistanu, itd.
Longyohn
12. 09. 2021 08.58
+3
Najbolj od vsega napisanega me preseneca da se moras ucit za izpit statistike na FDV-ju v bistvu za katerikoli izpit na tej "Fakulteti"
the kop
12. 09. 2021 08.56
+1
ko pa jenkiji pobijajo nedolžne po svetu je pa vse ok*?! Dobii so točno tisto kar so zaslužili!!