Letos je kot prvi slovenski godalec v zgodovini tekmovanja barve Slovenije zastopal Kristijan Krajnčan, sin priznanega glasbenega para Romane in Lojzeta Krajnčana. Zbigniew Seifert Jazz Competition je eno najprestižnejših in največjih tekmovanj za jazz violino, violo in violončelo. V polfinale se uvrsti 12 do 14 godalcev z vsega sveta. Tekmovanje sicer poteka vsako drugo leto na Poljskem, letos pa je zaradi izjemnih razmer potekal po spletu.
Gre za nagrado, ki nikoli prej še ni bila podeljena oziroma ni obstajala, in sicer so zapisali, da Kristijan dobi posebno nagrado Fundacije Zbigniew Seifert za umetniške zasluge ter za zelo izviren slog in obliko izvedbe. Nagrada znaša 1500 evrov.
"Vesel sem, da so prepoznali moj glasbeni izraz, ki ga je težko popredalčkati, in da so prav temu namenili posebno nagrado. Ker sem samozaposlen v kulturi in nam umetnikom ne kaže dobro, bom nagrado najverjetneje unovčil za plačevanje položnic in najemnine," je bil za 24ur.com iskren Kristijan, ki se je na tekmovanje pripravljal dva meseca.
Njegove dosežke pa seveda pozorno spremljajo tudi njegovi starši, pevka Romana Krajnčan ter skladatelj in dirigent Lojze Krajnčan: "Oba z možem Lojzetom sva zelo vesela in ponosna na Kristijanove uspehe. Kristijanu stojiva ob strani že od malega in podpirava njegovo kreativnost ter samosvojo pot. Njegov vsestranski talent je impresiven. Je pa za vsakim vrhunskim uspehom ogromno vaj, discipline, odrekanj, raziskovanj in poglobljenega povezovanja z instrumentom. Sem že od nekdaj Kristijanova največja 'fenica', vedno znova me preseneča s svojimi idejami, zelo cenim njegovo predanost glasbi in umetnosti nasploh, pridnost, pogum, njegov vrelec navdiha … Če je le mogoče in ni predaleč, greva z možem na njegove koncerte, ker ga je užitek poslušati. Upam pa, da trenutne razmere ne bodo preveč vplivale na naše umetnike in umetnost."
Kristjan pa je v teh dneh prejel še eno dobro novico. S projektom z naslovom Čelo je bil sprejet na Scenarnico. Gre za edino polletno scenaristično delavnico za razvijanje celovečernih scenarijev v Sloveniji. Na tokratni razpis je prispelo 21 prijav, izmed katerih je tričlanska komisija v sestavi Urša Menart, Jožko Rutar in Miha Hočevar izbrala šest projektov, ki bodo od avgusta do konca novembra 2020 sodelovali na Scenarnici.
"V prihodnjih mesecih se bom torej posvečal pisanju svojega prvega celovečernega scenarija. Hkrati razmišljam o naslednji plošči svojega solo projekta 'DrummingCellist', kjer se bom posvetil Slovenski narodni glasbi, vendar v svoji jazz-klasično-etno priredbi za violončelo in bobne. Bolj bi rad raziskal svoje korenine, hkrati pa me zanima, koliko se od originalne glasbene ideje lahko oddaljim, vendar še vedno ohranim bistvo in sporočilnost, ki jo nosijo naše tradicionalne pesmi."
Kristijan Krajnčan je diplomiral iz jazz bobnov na Price Claus konservatoriju na Nizozemskem, se izpopolnjeval v New Yorku ter magistriral iz filmske glasbe na amsterdamskem konservatoriju. V svoji glasbeni karieri je zaradi poznavanja in obvladovanja različnih glasbenih zvrsti ter dveh inštrumentov sodeloval z mnogimi mednarodnimi glasbeniki, koncertiral v več kot 25 državah po svetu, med drugim v Carnegie Hall (New York), Tokio Jazz Festival (Japonska), Java Jazz Festival (Indonezija), Vossa Jazz Festival (Norveška), Grahamstown Standard Bank Jazz Festival (Južna Afrika). Kot skladatelj filmske glasbe se je podpisal pod tri celovečerce in devet kratkih filmov.
Prejel je mnoge mednarodne nagrade na vseh področjih svojega ustvarjanja, med drugim se je kot edini slovenski glasbenik (kot bobnar) uvrstil na najprestižnejše jazz tekmovanje ''Monk Competition'' v Washingtonu DC v USA. Njegov glasbeni prvenec "Kristijan Krajnčan Ensemble: Siberian Bear" je bil izdan leta 2012 pri založbi Edict Record. Na njem sta sodelovala tudi svetovno znana glasbenika trobentač Ambrose Akinmusire in saksofonist Jimmy Greene. Je ustanovitelj, režiser, bobnar in komponist interdisciplinarnega projekta ''Hidden Myth'', ki je bil premierno prikazan na Ljubljanskem Jazz Festivalu v Ljubljani.
DrummingCellist je njegov solo avtorski projekt, v katerem igra violončelo in bobne; klasično in jazz glasbo. Z njim je gostoval po Evropi, med drugim v enem najprestižnejših jazzovskih klubov Bimhuis v Amsterdamu. Sodeloval je tudi na odprtju jazzovskih festivalov v Ljubljani in Sarajevu, s tem projektom je koncertiral tudi v Cankarjevem domu, ob tej priložnosti pa je izšel drugi album Abraxas.
Kristijan je uspešen tudi kot režiser. Njegov zadnji kratki film Potop so premierno prikazali na lanskem Festivalu slovenskega filma, zatem pa na več festivalih po Evropi, med drugim februarja letos na uglednem festivalu v francoskem mestu Clermont-Ferrandu.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.