Nabiralništvo in poznavanje divjih rastlin zopet pridobivata na popularnosti. Sestavin za kosilo ni treba vedno poiskati le na policah supermarketov. Kulinarične specialitete je namreč mogoče ustvariti tudi brez velikih denarnih vložkov, kot so to počeli včasih.

Na nabiralniški delavnici v Slivnici pri Celju je zmagovalec priljubljenega kuharskega šova MasterChef Slovenija Luka Pangos zbrane podučil, kako lahko sami naberejo sestavine za obed in ga pripravijo na ognjišču, obdani z naravo. Pripravil je krompirjevo juho iz krompirjevke in medvedje tace, iz kopriv je nato napravil polento, manjkala pa ni niti omaka iz divjih rastlin.
Za tako imenovano trajnostno kuhanje ga je navdušila njegova babica, ki po njegovih besedah še vedno prisega na domačo lekarno. "Meni je bilo to vedno fascinantno. Zato sem se zdaj povezal z nabiralci, da se naučim teh stvari. Da na svoji kmetiji ne bom potreboval vsega pridelati, ampak mi lahko nekaj pridela tudi narava," je dejal.

Po njegovih besedah je treba za takšno obliko kuhanja veliko vedeti, saj 'lahko nabereš tudi napačno rastlino'. "Mislim, da starejši v Sloveniji imajo nekaj znanja o tem, saj so živeli bolj v stiku z naravo, mlajši pa tega nimamo," je dejal kuhar, ki namesto knjige tistim, ki o tem ne vedo veliko, raje priporoča delavnico v živo. Tudi sam, kot pravi, se na vsaki delavnici še vedno nauči veliko novega. V tem letnem času sicer priporoča predvsem nabiranje kopriv, trpotca, krompirjevke in medvedje šape.
Dogodek so sicer organizirali v okviru Festivala nabiralništva, ki se bo začel junija. Po besedah ene od organizatork v naši kulturi še naprej ostaja nekaj znanja o nabiralništvu, ki se prenaša iz roda v rod. "Splošno je znano, da lahko naberemo regrat za solato. Je pa res veliko več stvari – 90 odstotkov rastlin v Sloveniji je užitnih," je dejala organizatorka dogodka Polna cajna Monika Stojc.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.