Domača scena

Umrl je Aleš Češnovar, naš sodelavec in ustanovitelj glasbene skupine Niet

Ljubljana, 23. 11. 2018 10.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Slovenski kulturni prostor je izgubil še enega umetnika. V 53. letu je umrl kulturnik in eden od ustanovnih članov glasbene skupine Niet, Aleš Češnovar. Le nekaj dni pred smrtjo je izdal svojo prvo pesniško zbirko.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Umrl je slovenski glasbenik in eden od ustanovnih članov slovenske punkovske skupine Niet, 52-letni Aleš Češnovar. Leta 1983 je s prijatelji Igorjem Dernovškom, Primožem Habičem in Tomažem Dimnikom ustanovil kvartet, ki je slovensko glasbeno sceno obogatil s punkovskimi melodijami. Januarja 1984 je skupina pod taktirko Boruta Činča posnela prve skladbe, in sicer 'Umiranje', 'Srečna mladina', 'Zastave' ter 'Melanholija', istega leta pa se je njihova zasedba povečala za eno članico, pevko Tanjo Ukmar. Niet so se pozneje podpisali pod številne uspešnice, med katerimi je tudi njihova verjetno najbolj znana skladba 'Lep dan za smrt'. Aleš je po 27 letih zapustil skupino, ki je bila ob njegovem odhodu leta 2010 v nekoliko drugačni podobi (prvotna člana Habiča in Dimnika ter pozneje pridruženo Tanjo so v vmesnem obdobju nadomestili Tomaž Bergant, Robert Likar in Borut Marolt), na samostojno pot pa je zakorakal zaradi različnih pogledov vseh članov na nadaljnje ustvarjanje.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Aleš je pred leti za 24ur.com povedal, kakšen je bil njegov odnos do književnosti in literature: ''Zadnja leta, odkar sem malo bolj aktiven v glasbi, žal skoraj ne najdem časa za branje. V mladosti pa sem prebiral vse mogoče od Kafke, Camusa, Bulgakova, Rushdieja, Marqueza, Hesseja (eden mojih ljubših), Vonneguta, Bukowskega, Douglas Adamsa (Štoparski vodnik po galaksiji), Castanedo, Steinbecka, Nabokova ... Od domačih bi pa toplo priporočil še posebej v teh prevratniški časih izgubljanja narodove identitete in vsesplošnega razvrednotenja človeškega v ljudeh Al Araf Vladimirja Bartola, kjer je kar nekaj namigov, na kakšen način se lahko gradi lastna identiteta in hkrati skupna narodova. Če pa si zaželim duhovnih vsebin, po katerih tako zelo hrepenijo nekateri,  vzamem knjigo Indijca Oshoja, ki je edini zanimiv po moji oceni v tej zvrsti, saj mi je blizu to, kar pove in kako pove ... ''

Češnovar je bil ob svoji glasbeni karieri dolga leta tudi tonski mojster na POP TV, le nekaj dni pred smrtjo je objavil svojo prvo pesniško zbirko z naslovom Dim in Kri, v kateri se je prek pesmi že poslavljal od življenja. Njegova zadnja objava na Facebooku je govorila o srečanju z bogom, avtor pa jo je objavil 11. novembra. Aleš Češnovar je izgubil bitko z rakom.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

 

 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni