Film/TV

29. Liffe: Panahijevi Trije obrazi

Ljubljana, 08. 11. 2018 23.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Jafar Panahi navkljub okoliščinam, v katerih se je znašel, ustvarja naprej in po Taksiju izpred treh let je ustvaril Tri obraze. Film ceste, v katereme režiser (in eden od igralcev) v glavno vlogo postavi slavno iransko igralko, zgodba pa nas v iskanju izginulega dekleta popelje v gorato vaško podeželje, Film, ki se začne kot neke vrste detektivka, konča pa....

Iranskega režiserja Jafarja Panahija je oblsta leta 2010 poslala v zapor, nato pa so mu prepovedali ustvarjati filme, zaradi "propagande proti državnemu režimu" in mu tudi prepovedale, da bi zapustil državo naslednjih 20 let. Panahi tako ne more v tujino, a ga to ni ustavilo pri ustvarjanju. Leta 2015 je posnel film Taksi (prikazan tudi na Liffu), ki je tistega leta dobil nagrado zlati medved na Berlinalu. V tem filmu se Panahi kot taksist vozi po Teheranu in s kamero v avtu snema pogovore s potniki. Še vedno so mnogi v dvomu, ali je bila večina dogajanja pristna ali le vrhunsko režirana, saj je film ujel pravega duha dogajanja in kup zanimivih situacij.

Trije obrazi režiserja Jafarja Panahija z Behnaz Jafari v eni od glavnih vlog.
Trije obrazi režiserja Jafarja Panahija z Behnaz Jafari v eni od glavnih vlog. FOTO: Liffe

V letošnjem filmu Trije obrazi, režiser in seveda eden glavnih igralcev, ostaja zvest filmu ceste, le da se "presede" v terenca in se iz mesta odpelje v gorsko podeželje in tudi tokrat je večina dogajanja postavljena v ali okolico avta. Film se začne z uvodno sekvenco, posneto na telefon, kjer mlado obupano (samomorilsko) dekle, pošlje svoje zadnje sporočilo.

Detektivski uvod, na podlagi katerega se (resnična) slavna igralka Behnaz Jafari in Panahi kot šofer in spremljevalec, odpravi v odkrivanje resnice in iskanje izginule mladenke (žive ali mrtve). Pot ju pelje v gorato podeželje, v pozabljeno deželo, kjer je v enem od številnih zaselkov dom mladega dekleta. Življenje je močno vezano na tradicijo, vraže in patriarharno vzgojo, Panahi pa vendarle največjo pozornost nameni ženskam in njihovi (podrejeni) vlogi in boju za pravice skozi tri različne generacije žensk. Na svoji raziskovalni poti srečujeta domačine, ki jima razkrivajo, kakšno je življenje in kaj je resnično pomembno v teh (pozabljenih) krajih, kar ju tudi pripelje do razpleta.

V primerjavi s Taksijem je to bolj miren film, kar malce meditiativen, ki pa tudi zabava v posameznih scenah na poti "odrešitve". V Taksiju je bil Jafari vseskozi prisoten, tukaj pa se kar malce umika iz fokusa dogajanja in "glavni oder" prepusti Jafarijevi. Ona je središče dogajanja, ob tem je nekaj uvodnih minut kamera prikovana na njen obraz, medtem ko se režiser prvič pojavi šele precej kasneje, v prvem kadru pa ga skorajda ni videti, ko se v večernem mraku pogovarja po telefonu.

Film je dobil nagrado za scenarij na letošnjem festivalu v Cannesu in še nekaj nagrad po drugih festivalih. Pester izbor festivalskih filmov si lahko ogledate tudi na VOYO.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.