Film/TV

Glavno nagrado Liffa je prejela Bojevnica

Ljubljana, 17. 11. 2018 19.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, A.B.
Komentarji
0

Glavno nagrado 29. ljubljanskega mednarodnega filmskega festivala (Liffe) je prejela Bojevnica Benedikta Erlingssona. Film o pogumni ženski, ki se za ohranitev islandske narave poda v boj proti industriji aluminija, je po oceni žirije inteligentna in zabavna komedija, ki se suvereno poigrava z različnimi filmskimi slogi in konvencijami.

Mednarodna žirija, ki so jo sestavljali Klaus Eder, Jurica Pavičić in Ida Weiss, je glavno nagrado, poimenovano vodomec, Bojevnici namenila soglasno, so sporočili z Liffa. Ob tem je še zapisala, da je zmagovalnemu filmu uspel redek dosežek v svetovni kinematografiji.

Glavna nagrada Liffa romala v roke islandski Bojevnici
Glavna nagrada Liffa romala v roke islandski Bojevnici FOTO: Liffe

Islandsko-francosko-ukrajinska koprodukcija je po mnenju organizatorjev navdihujoča zgodba o petdesetletni ženski neodvisnega duha, ki za kuliso dnevne rutine živi dvojno. Na skrivaj je namreč tudi okoljevarstvena aktivistka, ki se bori proti lokalni industriji aluminija. Njena dejanja postajajo vse drznejša, saj ji uspe zaustaviti pogajanja med islandsko vlado in korporacijo, ki gradi novo talilnico. Film je v tem tednu dobil tudi nagrado lux Evropskega parlamenta.

29. mednarodni filmski festival Liffe
29. mednarodni filmski festival Liffe FOTO: Liffe

Za glavno nagrado Liffa se je potegovalo deset filmov iz sklopa Perspektive, med njimi tudi celovečerni igrani prvenec Urše Menart Ne bom več luzerka, ki mu je žirija namenila posebno omembo. "Avtorica podeli glas lastni generaciji ter njene težave osvetli s pretanjenim spojem dramatičnosti in humorja," je zapisala o grenko-sladkem komičnem portretu 'izgubljene' generacije milenijcev, razpete med pričakovanja staršev in neugodne razmere na trgu dela.

Drugo posebno omembo pa si je prislužil film Tovor srbskega režiserja Ognjena Glavonića, ki je v svojem igranem prvencu orisal ozračje vojnega opustošenja. Žirija ga je opredelila za "politično drzen in slogovno močan film, ki obravnava osebno odgovornost v vojnem času."

Nagrado Fipresci, ki jo podeljuje mednarodna žirija svetovnega združenja filmskih kritikov in novinarjev, je dobil nemško-avstrijski film Stiks Wolfganga Fischerja, alegorična eksistencialna drama o boju za preživetje sredi oceana, ki "otipljivo predstavi kruto izkušnjo begunca, ki ni več gospodar svoje usode".

Film Stiks prejel nagrado Fipresci
Film Stiks prejel nagrado Fipresci FOTO: Liffe

Žiranti Robert Horton, Kristina Kudelova in Jasmina Šepetavc so presodili, da Stiks za svoje izhodišče vzame klasično situacijo moža in morja ter jo dramatično sprevrne: v tem primeru gre za žensko in morje, avantura pa je soočenje z vestjo. "Film nas z brezhibnim tempom in telesnostjo vkrca na intenzivno konfliktno potovanje."

Nagrada za najboljši kratki film je pripadla filmu Matria v režiji Alvara Gaga Diaza za "izjemno sposobnost igralcev in ustvarjalcev, da gledalce popolnoma potopijo v dušeče vzdušje enega dne v življenju tovarniške delavke, in za predanost družbeni občutljivosti ter angažiranosti". Posebno omembo med kratkimi filmi pa je dobila Celica domačega režiserja Dušana Kastelica za "impresivno vizualno upodobitev strašljive vizije temačne celice, nepozaben videz likov in poživljajoč smisel za humor".

Nagrado mladinske žirije Kinotrip je dobil film Jezdec režiserke Chloe Zhao zaradi "pristnega prikaza življenja, iskrene igre in čudovitih posnetkov narave, ki so prava paša za oči." Z njim so, kot piše v utemeljitvi, odjezdili v rahločutno zgodbo o preizpraševanju identitete mladega posameznika. Kljub specifičnemu kulturnemu okolju se vsak izmed nas lahko poistoveti z izzivi, s katerimi se sooča ob izgubi svojih sanj.

Nagrado mladinske žirije Kinotrip je prejel film Jezdec
Nagrado mladinske žirije Kinotrip je prejel film Jezdec FOTO: Liffe
  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.