Film/TV

Protest žensk – na rdeči preprogi v Cannesu zahtevale enakopravnost

Cannes, 13. 05. 2018 16.00 1 min branja 1

"Prestižno zlato palmo so podelili 71 režiserjem in le dvema režiserkama."

Mednarodni filmski festival v Cannesu je bil prizorišče protesta 82 filmskih igralk, režiserk in producentk, ki so s skupnim nastopom na rdeči preprogi zahtevale enakopravnost med spoloma. Med njimi je bila tudi predsednica velike festivalske žirije Cate Blanchett, ki je v nagovoru navedla zaskrbljujoča dejstva.

"Prestižno zlato palmo so podelili 71 režiserjem in le dvema režiserkama."
"Prestižno zlato palmo so podelili 71 režiserjem in le dvema režiserkama."
FOTO: Profimedia
"Tukaj nas je 82 žensk, kolikor znaša število režiserk, ki so se sprehodile po teh stopnicah od prve edicije tega filmskega festivala leta 1946. V enakem obdobju se je po teh istih stopnicah povzpelo 1688 režiserjev," je v govoru izpostavila igralka Cate Blanchett. "Prestižno zlato palmo so podelili 71 režiserjem in le dvema režiserkama," je dodala.

Med ženskami, ki so se sklenjenih rok počasi in odločno skupaj sprehodile po stopnicah, ki obložene z rdečo preprogo vodijo do glavnega festivalskega prizorišča, so bile Kristen Stewart, Alice Rohrwacher, Marion Cotillard, Salma Hayek, Lea Seydoux in celo 89-letna režiserka Agnes Varda, ki je v govoru pozvala k uzakonitvi plačne enakosti žensk in moških. Na stopnišču so se tudi skupaj nastavile fotografskim objektivom.

Protest je bil izveden pred večerno premiero filma Girls of the Sun francoske režiserke Eve Husson, ki govori o boju za pravice kurdskih žensk. V tekmi za zlato palmo sta letos s svojimi filmi zastopani le še dve režiserki - libanonska igralka in režiserka Nadine Labaki s filmom Capernaum ter italijanska režiserka Alice Rohrwacher s filmom Happy as Lazzaro.

Protest je bil izveden pred večerno premiero filma Girls of the Sun francoske režiserke Eve Husson, ki govori o boju za pravice kurdskih žensk.
Protest je bil izveden pred večerno premiero filma Girls of the Sun francoske režiserke Eve Husson, ki govori o boju za pravice kurdskih žensk.
FOTO: Profimedia
  • katalog
  • Set orodij
  • Električni prekopalnik
  • Vrtna hiška
  • Akustični panel
  • Drsna vrata
  • Kopalniško pohištvo
  • Visokotlačni čistilnik
  • Robotska kosilnica
  • Regal
  • bauhaus - lestev
  • akumulatorske  škarje
KOMENTARJI1

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ustup1d
13. 05. 2018 16.10
kakšna enakopravnost? dominiranje nad moškim ni enakopravnost
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1534