Film/TV

Slovenski producenti slavili na filmskem festivalu v Sarajevu

Sarajevo, 17. 08. 2018 15.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Otroška žirija 24. filmskega festivala v Sarajevu je odločila, da je najboljši film po njihovem izboru mladinsko romantična komedija Gajin svet režiserja Petra Bratuše. Film je na letošnjem filmskem festivalu v Motovunu, v sekciji Buzz@teen, že prejel glavno nagrado.

Film Gajin svet združuje elemente družinske romantične komedije, kriminalke in urbanega okolja.
Film Gajin svet združuje elemente družinske romantične komedije, kriminalke in urbanega okolja. FOTO: Luka Karlin

Film Gajin svet je sodobna in dinamična družinska romantična komedija z elementi kriminalke, postavljena  v današnje urbano okolje. V filmu igrajo: Tara Milharčič, Neža Smolinsky, Anže Gorenc, Sebastian Cavazza, Ajda Smrekar, Primož Pirnat, Lotos Vincenc Šparovec, Nataša Barbara Gračner, Jana Zupančič, Judita Zidar, Boris Ostan, Manca Dorrer, Katja Ogrin, Miha Brajnik, Štefan Kušar, Jernej Tozon, Gitica Jakopin, Žak Župan Galunič, Erik Fevžer Maksimovič, Jan Gaberšek in Nejc Lukežič. Scenarij zanj sta napisala Špela Oblak Levičnik in Peter Bratuša.

Režiser Peter Bratuša v Sarajevu prejel nagrado za najboljši mladinski film.
Režiser Peter Bratuša v Sarajevu prejel nagrado za najboljši mladinski film. FOTO: Yunus Demirbaş

Film si bo občinstvo v tekmovalnem programu lahko ogledalo na letošnji ediciji 21. Festivala slovenskega filma, svojo slavnostno slovensko premiero pa bo doživel v sklopu projekta Naši filmi doma in sicer v torek, 18. septembra ob 19. uri, v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma. Na rednem sporedu slovenskih kinematografov si ga bo mogoče ogledati od 27. septembra dalje.

Film Hči Camorre je nastal pod taktirko Siniše Gačića in Anke Pirš.
Film Hči Camorre je nastal pod taktirko Siniše Gačića in Anke Pirš. FOTO: Luka Karlin

Na Docu Rough Cut Boutique programu, ki se osredotoča izključno na dokumentarne filme iz jugovzhodne Evrope, ki so v produkciji ali postprodukciji, je glavno nagrado za postprodukcijo dokumentarnega filmskega projekta Hči Camorre prejel slovenski režiser Siniša Gačić. Nagrado v višini 20 000 evrov podeljuje Digital Cube Romania. V sklopu istega programa je projekt prav tako prejel tudi HBO Europe nagrado v višini 2 000 evrov. Gre za slovensko – italijansko koprodukcijo.

Ob tem je režiser povedal: ''Nagrad smo zelo veseli. Sta še dodatna motivacija ob zaključku dolgoletnega projekta, saj z Anko Pirš snemava film že od leta 2014. Hvaležni smo Docu Rough Cut Boutique za neprecenljivo izkušnjo. Na delavnicah v Sofiji in Sarajevu smo se veliko naučili in s pomočjo odličnih mentorjev spoznali nove možnosti naše filmske pripovedi.''

Siniša Gačić in Anka Pirš v dokumentarnem filmskem projektu Hči Camorre spremljata nekdanjo kamoristično morilko Cristino Pinto, ki se po 24-letni zaporni kazni bori z izzivi vsakdanjega življenja. Kmalu po prihodu iz zapora njen partner Raffaele zboli za rakom. Cristina poišče zatočišče pri hčerki Elleni, s katero skušata nadoknaditi izgubljena leta. Pri 47 letih se Cristina tako ponovno vzpostavlja kot žena, mati in babica.

V Sarajevu so podelili tudi nagrade v sklopu koprodukcijske tržnice Cinelink, kjer predstavljajo najbolj obetavne filmske projekte iz regije, ki so v fazi razvoja in iskanja financiranja. V sedemčlanski žiriji je bil tudi Danijel Hočevar iz produkcijske hiše Vertigo.

Nagrado Eurimages za razvoj koprodukcije je prejel hrvaško-slovenski projekt Varno mesto scenarista in režiserja Juraja Lerotića. Nagrado Arte mednarodnih odnosov je prejela manjšinska koprodukcija Praznik dela scenarista in režiserja Pjera Žalice.

Štipendijo Eave je prejel koprodukcijski projekt Fiume o morte! scenarista in režiserja Igorja Bezinovića. Gre za francosko-hrvaško-slovensko koprodukcijo, slovenska koproducentka je Marina Gumzi iz produkcijske hiše Nosorogi.

 

  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou
  • Kou Kou

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PUMA
17. 08. 2018 17.36
+0
Seveda Kavaca vse ve kje je kaj a vraga ve vse na takšen način bi lahko vsak vedel kje je kaj in še več,tepček..