Kot so v utemeljitvi nagrade za opus zapisali pri EFA, v Londonu rojena Vanessa Redgrave prihaja iz družine igralcev, tradicijo pa je začel njen ded Roy Redgrave (1873–1922). Izobraževala se je na londonski šoli za govor in dramo, prvič pa je nastopila leta 1958 na West Endu.
Kmalu se je pridružila Kraljevi Shakespearovi družbi, pri kateri je leta 1961 zaslovela z vlogo Rosalinde v Shakespearovi komediji Kakor vam drago. V filmskem svetu ji je preboj prinesla njena prva vloga glavne igralke v komediji iz leta 1966 Morgan – primeren primer za zdravljenje, ki jo je režiral Karel Reisz. Na filmskem festivalu v Cannesu je z njo osvojila nagrado za najboljšo igralko in bila nominirana tako za britansko nagrado bafta kot za ameriškega oskarja.
Leto pozneje se je vrnila v Cannes kot skrivnostna Jane v filmu Povečava Michelangela Antonionija. Nadaljnji nominaciji za oskarja sta sledili leta 1969 za vlogo Isadore Duncan v Reiszovem biografskem filmu Isadora, ki ji je znova prinesla nagrado za najboljšo igralko v Cannesu, in leta 1972 za biografski film o škotski kraljici Mariji režiserja Charlesa Jarrotta, ki ji je prinesla posebno nagrado na podelitvi italijanskih filmskih nagrad David di Donatello.
Oskarja je dobila leta 1978 za vlogo Julije v istoimenskem filmu Freda Zinnemanna, še dvakrat pa je bila za to nagrado nominirana, v obeh primerih v filmih režiserja Jamesa Ivoryja The Bostonians in Howardov kot. V utemeljitvi nagrade za življenjsko delo je EFA naštela še vrsto nagrad, ki jih je prejela, med drugim zlatega leva za življenjsko delo na filmskem festivalu v Benetkah leta 2018.
"V svoji karieri se Vanessa Redgrave nikoli ni bala polemik in je vedno zagovarjala svoja prepričanja, najsibo proti vojni ali določeni politiki ali v podporo ljudem v stiski," so še zapisali pri EFA.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.