Film/TV

Voditelji oskarjev: od cenjene in zaželene vloge do popolne odsotnosti

Ljubljana, 19. 02. 2022 08.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Eva Mavrič
Komentarji
1

Prireditev najprestižnejših kipcev v Hollywoodu je v dolgi zgodovini okronala veliko igralcev, dvignila še več prahu in posledično sprožila številne debate o vlogi rase, spola in politične pripadnosti. V 93-letni zgodovini pa je ponudila še z nečim – voditelji. Od leta 1929 je namreč v to vlogo stopilo že 81 zvezdnikov, tej skupini pa se bodo letos prvič v zgodovini naenkrat pridružile kar tri ženske.

V začetku tedna so organizatorji 94. podelitve oskarjev naznanili trojico voditeljic, ki bo po treh letih voditeljskega sušnega obdobja zopet skušala obuditi nekoč cenjeno vlogo na podelitvi najbolj znanih filmskih nagrad na svetu. Kako pa je nekoč bleščeča vloga sploh izgubila svoj sijaj in kdo se je v čevljih povezovalca najbolj izkazal?

Kratki in sladki začetki

Kot prvi uradni voditelj podelitve igralskih kipcev se je v zgodovino zapisal igralec, scenarist, režiser, producent in predsednik Akademije Douglas Fairbanks. Podelitev se je sicer odvila šele tri mesece po naznanitvi nagrajencev, udeležilo pa se je je 270 gostov, med katerimi so prevladovali člani Akademije. Medtem ko so si omenjeni lahko podelitev ogledali zastonj, so morali njihovi spremljevalci za karto odšteti slabih pet evrov, kar bi po današnjih standardih naneslo slabih 70 evrov. Dogodek, znan po svoji dolžini, je premierno leto trajal zgolj 15 minut v popolni odsotnosti kamer ali radijskih oddajnikov.

Prva podelitev v zgodovini nagrad pod taktirko Douglasa Fairbanksa v Hollywood Roosevelt hotelu
Prva podelitev v zgodovini nagrad pod taktirko Douglasa Fairbanksa v Hollywood Roosevelt hotelu FOTO: Twitter

Drugo podelitev nagrad je leta 1930 zaznamovala prisotnost radia. Lokalna losangeleška postaja je namreč predvajala podelitev, ki jo je ob pomoči režiserja Williama C. deMilla, ki je tesno sodeloval tudi pri premierni podelitvi, vodil takrat izjemno popularni igralec Conrad Nagel. Ta se je v isto vlogo vrnil tudi dve leti kasneje.

Pisana zasedba in legendarni Bob Hope

Med letoma 1930 in 1940 so v še nekoliko neznane čevlje voditeljev stopili tudi igralec Lawrence Grant, igralec in filmski ustvarjalec Lionel Barrymore, prastric zvezdnice Drew Barrymore, igralec in komedijant Will Rogers, avtor Irvin S. Cobb, režiser italijanskih korenin Frank Capra ter igralca George Jessel in Bob Burns. 

Nagrajenca Grace Kelly in Marlon Brando v družbi 19-kratnega voditelja oskarjev Boba Hopa.
Nagrajenca Grace Kelly in Marlon Brando v družbi 19-kratnega voditelja oskarjev Boba Hopa. FOTO: Twitter

Prvak v vodenju oskarjev je s svojim zabavnim pristopom, ki je navdušil občinstvo, hitro postal ameriški komedijant in igralec Bob Hope, ki se je v vlogi prvič preizkusil leta 1940 in to kasneje ponovil še kar osemnajstkrat. Po mnenju mnogih poznavalcev in oboževalcev si je s tem zaslužil tudi naziv kralja voditeljev, njegov slog pa je močno zaznamoval sodobnike, ki skušajo s šaljivimi monologi popestriti časovno najdaljšo podelitev nagrad v Hollywoodu.

Zaželena vloga in velika čast

S tem, ko sta prireditev in Akademija pridobivala sloves in spoštovanje filmskih ustvarjalcev, je tudi vloga voditelja postajala bolj cenjena in zaželena. Med drugim so jo vsaj enkrat okusili legendarna Fred Astaire (leta 1951) in Frank Sinatra (leta 1963), pa igralec Jack Lemmon (leta 1964), Sammy Davis Jr., Shirley MacLaine (oba leta 1972), Carol Burnett (leta 1973), Burt Reynolds, Diana Ross (oba 1974), Goldie Hawn in Gene Kelly (oba leta 1976) ter seveda številni drugi.

Igralcem in drugim filmskim ustvarjalcem so se kasneje poleg glasbenikov pridružili tudi voditelji pogovornih oddaj, ki so predvsem v novem tisočletju postali eni od glavnih kandidatov za vodenje oskarjev. Med drugim so podelitev kipcev povezovali Johnny Carson, ki je prireditev vodil kar petkrat, Chevy Chase, Jon Stewart, David Letterman, Whoopi Goldberg, Ellen DeGeneres in Jimmy Kimmel. In bolj ko je podelitev postajala globalni šov, bolj so se dvigala pričakovanja okoli voditelja, ki je iz povezovalca moral postati zabavljač, pevec, plesalec in v nekaterih primerih celo podiralec rekordov.

Sebek voditeljice z legendarno Meryl Streep je naključno postal sebek hollywoodske elite.
Sebek voditeljice z legendarno Meryl Streep je naključno postal sebek hollywoodske elite. FOTO: Profimedia

Prav Ellen se je leta 2014 s svojim vodenjem zapisala v internetno zgodovino, ko je s smetano Hollywooda posnela najbolj znan selfie oziroma sebek na svetu. Med drugim je svojim gostom razdelila tudi pice, v dvorano pripeljala skupino turistov ter se pošalila na račun nominirancev in nominirank. Tem je namreč šaljivo očitala, da jih skrbi samo zunanji videz in da nihče od njih ni uspešno zaključil šolanja. In čeprav so številni kritiki njen prvi nastop leta 2007 kritizirali in dejali, da njene šale niso delovale na tako velikem odru, so po drugem nastopu leta 2014 dejali, da se je odkupila.

Komu je pri plezanju na goro uspešnih voditeljev še spodrsnilo?

Britanski medij Independent je med pet najslabših voditeljev prištel Davida Lettermana, ki tekom noči ni našel stika z gledalci ali svojimi šalami. Na neslavni seznam je prišel tudi Chevy Chase, ki je večer odprl s pozdravom: “Dober večer, hollywoodski prevaranti,” kar ga je postavilo v neprijateljski odnos z industrijo, ki je bila v tistem času v središču protesta hollywoodskih scenaristov. Na dno gore uspešnih voditeljev pa sta leta 2010 odmevno zdrsnila James Franco in Anne Hathaway, ki nikakor nista uspela najti skupnega tona. Medtem ko je bila igralka nasmejana in poskočna, je Franco s svojo odsotnostjo in sarkazmom poskrbel, da sta se vpisala v neslavno zgodovino. Pomagalo jima ni niti to, da se je Franco tekom večera preoblekel v žensko.

Regina Hall, Amy Schumer in Wanda Sykes so letos pred velikim izzivom.
Regina Hall, Amy Schumer in Wanda Sykes so letos pred velikim izzivom. FOTO: Profimedia

Kako je nekoč bleščeča vloga izgubila svoj sijaj?

Z gibanjem #MeToo in opozarjanjem na problematiko zanemarjanja temnopoltih filmskih ustvarjalcev in ustvarjalcev, ki ne izhajajo iz Amerike, je podelitev oskarjev vsako leto doživljala manj podpore tako s strani gledalcev kot tudi zvezdnikov. Vlogo voditeljev so tudi zaradi tega nekateri zavrnili, spet drugi so jo zaradi neprimernega vedenja v preteklosti izgubili. 

Po treh letih voditeljskega sušnega obdobja so priložnost, da se dokažejo in prireditev popeljejo v novo obdobje, dobile komičarki Amy Schumer in Wanda Sykes ter igralka Regina Hall in tako postale prvi ženski voditeljski trio v zgodovini oskarjev. Ali bodo uspešno navigirale med dobrimi in hkrati politično korektnimi šalami, ki jih zahtevajo (pre)strogi spletni uporabniki, bo znano 27. marca, ko bo razkrito tudi, ali bodo pred televizijske zaslone privabile vedno bolj odsotne gledalce.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jebitese
19. 02. 2022 09.20
+5