Film/TV

'Zdaj se ne smemo smejati nikomur, ker povzroča užaljenost'

New York, 17. 04. 2019 11.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kultni režiser, 78-letni Terry Gilliam, je ob bok filmu Mož, ki je ubil Don Kihota, za katerega je potreboval kar 30 let, da ga je skončal, povedal, kako si želi, da se komedija ne bi spremenila in kakšne so razlike med britansko in ameriško komedijo.

Terryju Gilliamu je po 30 letih uspelo posneti film o Don Kihotu, pravi pa da je razočaran nad stanjem komedije v današnjem svetu.
Terryju Gilliamu je po 30 letih uspelo posneti film o Don Kihotu, pravi pa da je razočaran nad stanjem komedije v današnjem svetu. FOTO: AP

Terry Gilliam je kot član komičnega kolektiva Monty Python zaslovel že v 60. letih prejšnjega stoletja, zdaj pa se je razgovoril v intervjuju za Wall Street Journal, ko je izrazil svoje poglede na komedijo in kako se je ta spreminjala skozi leta. 

"Vedno se mi je zdelo, da so Britanci precej dobri v tem, da se smejijo na svoj račun. Američani pa se raje smejijo na račun drugih. Po svoje gre tu za nekakšen egoizem: oh, norčevali so se iz mene. Nikoli še nisem slišal zate. Jaz se norčujem iz ideje," je poudaril.

Njegov najnovejši film Mož, ki je ubil Don Kihota je "njegov otrok" že 30 let, saj si je prav toliko časa prizadeval, da bi ga posnel, a so ga vmes trle tako denarne težave kot poškodbe igralcev, pa do drugih katastrof, a mu ga je z veliko dobre volje in potrpežljivosti le uspelo posneti. Zanimivo pa je, da je leta 2002 posnel dokumentarec Izgubljen v La Manchi, ki pripoveduje ravno zgodbo o njegovi odisejadi okoli tega filma. Film so lani že predstavili na nekaterih festivalih, zdaj pa prihaja tudi na velika platna.

Gilliamu se sicer toži po starih časih komedije, saj meni, da se zdaj ni možno več iz ničesar smejati, saj so vsi takoj užaljeni. "Zdi se, da smo že izključeni, ker se je svet spremenil. Rekel sem, da sem utrujen od tega, da sem kot belopolti moški kriv za vse, kar je narobe na svetu. Zdaj hočem, da me kličeš Loretta. Sem črna lezbijka v tranzicij. To je iz  filma Brianovo življenje, kjer lika Erica Idlea Stan pove, da hoče biti ženska po imenu Loretta. A ljudje bi bili zdaj takoj užaljeni. In ko se nekdo tako hitro užali, potem žaljenje ni več zabavno," je prepričan Gilliam.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Priznal pa je, kako možno je skupina Monty Python, zaznamovala njegovo kariero. "Pythoni so mi odprli vrata za vse, kot režiserju, kar sem tudi od začetka hotel početi," je priznal.

Gilliam je po Monty Python filmih posnel filme kot so Časovni banditi (1981), Brazil (1985), Ribji kralj (1991), 12 opic (1995), Strah in groza v Las Vegasu (1998), Brata Grimm (2005) in Ničelni teorem (2013).
 

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.