Film/TV

Železna zavesa in Berlinski zid sta odmevala tudi na velikem platnu

Berlin, 10. 11. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Mineva 30 let od padca Berlinskega zidu, temačnega obdobja, ki je buril svetovno politično sfero. Dotaknil pa se je tudi umetnosti. Film je tako za vedno na trak ujel čustva tistega časa – tako v resničnih kot fikcijskih zgodbah.

Film Ena, dva, tri
Film Ena, dva, tri FOTO: Profimedia

Berlinski zid, katerega gradnja se je začela 13. avgusta 1961, je hladni vojni dal nekakšen arhitekturni obraz, ki ni bil le del političnih in aktualnih debat, a je segel tudi v umetniške veje, v slikarstvo, glasbo in v film. Tako je sprožil nekakšen filmski val, še posebej v vohunskem žanru, kamor je vpletel spletke Vzhoda in Zahoda. Hollywoodski mojstri, kot sta Billy Wilder in Alfred Hitchcock, sta bila v ZDA med prvimi, ki so v razdeljenem mestu tkali zgodbe. Tudi ko je padel zid, so filmski ustvarjalci še vedno radi nagovarjali temačne trenutke tistega časa – pa naj bo to v političnem ali dramskem kontekstu.

Ena, dva, tri (One, Two, Three, Billy Wilder), 1961

Prevratniška komedija o hladni vojni, kjer je Wilder na kocko postavil tako komunizem kot tudi kapitalizem. Režiser je film snemal v razdeljenem Berlinu. Snemanje je potekalo celo na dan, ko so začeli postavljati zid, zato je snemanje preselil tudi v München.

Pogreb v Berlinu (Funeral in Berlin, Guy Hamilton), 1966

Film prinaša drugo od skupno treh zgodb o tajnem agentu Harryju Palmerju (igra ga Michael Caine), ki so bili snemani po romanih pisatelja Lena Deightona. V filmu glavnega junaka pošljejo v Berlin, kjer naj bi pomagal sumljivemu prebežniku iz ruske tajne službe Stoku.

Raztrgana zavesa
Raztrgana zavesa FOTO: Profimedia

Raztrgana zavesa (Torn Curtain, Alfred Hitchcock), 1966

Dobitnika oskarja Paul Newman in Julie Andrews igrata v napetem vohunskem trilerju Alfreda Hitchcocka o dvojnem agentu in njegovi zaročenki. Lahkotni triler je drugi film, ki ga je Hitchcock posnel v žanru vohunskega filma.

Mi, otroci s postaje Zoo (Christiane F. – Wir Kinder vom Bahnhof Zoo, Uli Edel.), 1981

Mi, otroci s postaje ZOO je resnična zgodba, ki je s svojo neposrednostjo pretresla svetovno javnost. Prvič je bil najprej s knjižnim, nato pa še s filmskim delom svet narkomanov v Zahodnem Berlinu predstavljen brez vsakršnih olepšav in iluzij. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Octopussy (John Glen), 1983

Potrditev Berlina kot idealnega okolja za snemanje vohunskih filmov je zagotovo prinesel film Octopussy. Bonda je leta 1983 igral Roger Moore, ki ga v Berlin pošljejo raziskati umor. Tega najdejo na britanski ambasadi v Vzhodnem Berlinu, oblečenega v klovna, s ponarejenim Fabergejevim jajcem. Krivi so seveda Sovjeti ...

Nebo nad Berlinom (Der Himmel über Berlin, Wim Wenders), 1987

Film je zagotovo hipnotična zmes simfonije velemesta in melanholična žalostnika za Berlinom na predvečer padca zidu. Zgodba nas ponese na nebo nad Berlinom, ki je polno nežnih angelov, oblečenih v dolge dežne plašče, ki slišijo misli smrtnikov in jih skušajo tolažiti po svojih najboljših močeh. Nekega dne pride v mesto cirkus in eden od angelov, Damiel, se med opazovanjem vaje za večerno predstavo zaljubi v lepo trapezistko Marion.

Nebo nad Berlinom
Nebo nad Berlinom FOTO: Profimedia

Predor (Der Tunnel, Roland Suso Richter), 2001

Celovečerni film, katerega osrednji zaplet je posledica postavitve berlinskega zidu. Režiser je želel prikazati resnično zgodbo o skupini Vzhodnjakov, ki se poskušajo prebiti na zahodno stran zidu.

Zbogom, Lenin! (Good Bye Lenin!,Wolfgang Becker), 2003

Nemška satirična komedija, postavljena v Vzhodna Nemčijo leta 1989, ko mati mladega Alexa po infarktu obleži v komi. Osem mesecev pozneje pade berlinski zid, Alex pa se znajde pred težavo – vsaka velika sprememba bi bila lahko pogubna za mater, ki se zbudi iz kome.

Življenje drugih (Das Leben der Anderen, Florian Henckel von Donnersmarck), 2006

Zgodba postavljena v čas pred padcem berlinskega zidu – do padca je samo še pet let. V zgodbi tako spremljamo zadnje vzdihljaje zatiralnega sistema v Vzhodni Nemčiji, kjer nihče ni varen pred zloglasno obveščevalno policijo Stasi. 

B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989 (Klaus Maeck, Heiko Lange, Jörg A. Hoppe, Miriam Dehne), 2015

Dokumentni film, ki nas vrne v burno obdobje Zahodnega Berlina, kjer spremljamo mladino, ki iščejo svobodo v glasbi in zabavah, umetniki pa iščejo meje svoje ustvarjalnosti.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Mož iz agencije U.N.C.L.E. (The Man from U.N.C.L.E., Guy Ritchie), 2015

Dogajanje je postavljeno v zgodnja šestdeseta, na vrhunec hladne vojne, ko morata agent Cie in agent zakopati dolgoletno sovražnost in sodelovati pri posebni nalogi – zaustaviti morata mednarodno zločinsko organizacijo, ki skuša z razdeljevanjem jedrskega orožja in tehnologije s tira vreči že tako krhko ravnovesje sil. Svojevrsten režiser in scenarist Guy Ritchie naj tako popelje v 60. leta prejšnjega stoletja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Deutschland 83 (Edward Berger; Samira Radsi), 2015

Retro vohunska serijska drama je postavljena v 80. leta prejšnjega stoletja. Serija je dobila ogromno nagrad ter visoke ocene kritikov.

Deutschland 83
Deutschland 83 FOTO: Profimedia

Atomska blondinka (Atomic Blonde, David Leitch) 2017

Piše se leto 1989 in v Berlinu vlada napetost – zid je tik pred tem, da ga zrušijo, med velesilama in njunimi zavezniki pa bo zdaj zdaj počilo. V vsem tem pa so seveda vohuni, med njimi tudi Lorraine Broughton, ki jo je zaigrala Charlize Theron.

Svoboda in rock (Free to Rock, Jim Brown), 2017

Dokumentarec, ki razkriva, kako je rock’n’roll prispeval h koncu hladne vojne. Kljub komunističnim poskusom zatreti glasbo, ki naj bi imela škodljiv vpliv na njihovo mladino, je rock'n'roll ponesel zvok svobode na drugo stran železne zavese.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ahim1225
10. 11. 2019 10.43
+3
Postavitev zidu je nazorno pokazala, kako gospodarsko neučinkovit je socializem.
komarec
10. 11. 2019 14.57
-1
Postavitev panelne ograje in mrež na Slovensko Hrvaško mejo je pokazala pa kako neučinkovit je kapitalizem za migrante.
korintos23
10. 11. 2019 10.38
+4
V Jugi smo pa posneli napad na Drvar, bitka na Neretvi, in še in še.
supergigi
10. 11. 2019 09.43
+5
Včeraj sem gledal zgoraj omenjeni film The lives of the others. Res izredno dober film.
AbiesAbetus
10. 11. 2019 09.53
+6
Meni tudi, sicer sem ga gledal že prej ampak mi je še zmeraj najbolši film kar sem jih gledal tako da res priporočam poglejte si ga. Das leben der anderen.