Film/TV

Zlata palma filmu Preprosta nesreča iranskega režiserja

Cannes, 24. 05. 2025 20.16 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na 78. mednarodnem filmskem festivalu v Cannesu je zlato palmo, najprestižnejšo nagrado festivala, prejel film Preprosta nesreča iranskega režiserja Džafarja Panahija. Film pripoveduje o petih običajnih Irancih, ki se soočijo z moškim, za katerega menijo, da jih je mučil v zaporu. "Nihče vam nima pravice govoriti, kaj morate in česa ne smete početi," je v svojem govoru svojim sorojakom sporočil Panahi.

Iranski režiser Džafar Panahi je nocoj v Cannesu ob prevzemu zlate palme za film Preprosta nesreča Irance pozval, naj pozabijo na razlike in si prizadevajo za svobodo.

"Menim, da je zdaj pravi trenutek, da pozovem vse ljudi, vse Irance z vsemi njihovimi različnimi mnenji, kjer koli na svetu so – v Iranu ali tujini – da mi dovolijo, da jih prosim za eno stvar: Pustimo ob strani vse težave, vse razlike. Zdaj sta najpomembnejša naša država in svoboda naše države," je povedal režiser.

"Nihče vam nima pravice govoriti, kaj morate in česa ne smete početi," je še dodal Panahi, ki so mu v domovini za več let prepovedali delati in potovati. Letos se je prvič po več kot 15 letih vrnil na kak veliki filmski festival.

Za zlato palmo se je letos potegovalo skupno 22 filmov. Predsednica žirije je bila letos Juliette Binoche. Med ostalimi sedmimi člani žirije sta bila med drugim oskarjevka Halle Berry in zvezdnik serije Nasledstvo Jeremy Strong.

Člani žirije Filmskega festivala v Cannesu
Člani žirije Filmskega festivala v Cannesu FOTO: AP

Francoska igralka Nadia Melliti je letos v Cannesu za svojo prvo filmsko vlogo v filmu La Petite Derniere francoske režiserke Hafsije Herzi prejela nagrado za najboljšo igralko. 23-letna Melliti v filmu igra 17-letno muslimansko najstnico v Parizu, ki se spopada s svojo identiteto in vero ter raziskuje svojo homoseksualnost. Film je na festivalu prejel tudi kvirovsko palmo, ki so jo podelili v petek najboljšemu filmu s tematiko LGBTQ.

Nagrado za najboljšega igralca in sicer za vlogo akademika, ki ga preganja skorumpirani brazilski minister, je prejel brazilski igralec Wagner Moura. Nagrado je prejel za vlogo v trilerju O agente secreto z angleškim naslovom The Secret Agent brazilskega režiserja Klebra Mendonce Filha.

Grand Prix po presoji režije je prejel norveški režiser Joachim Trier za film Sentimentalna vrednost. Nagrado žirije sta prejela v Franciji rojen španski režiser Oliver Laxe za film Sirat ter nemška režiserka Mascha Schilinski za Zvok padanja.

Norveški režiser Joachim Trier
Norveški režiser Joachim Trier FOTO: AP

Posebno nagrado je prejel kitajski režiser Bi Gan za znanstvenofantastično dramo Resurrection. Belgijska brata Jean-Pierr in Luc Dardenne pa sta prejela nagrado za najboljši scenarij za film Jeunes meres.

Nagrado za najboljši prvenec si je prislužil iraški režiser Hasan Hadi za film The President's Cake, posebno omembo pa je prejel film My Father's Shadow britansko-nigerijskega filmskega ustvarjalca Akinole Daviesa.

Nagrado za najboljši kratki film je prejel palestinski režiser Tavfik Barhom za film I Am Glad You're Dead Now.

Palestinski režiser Tavfik Barhom
Palestinski režiser Tavfik Barhom FOTO: AP

Že v petek so v Cannesu podeliti tudi glavno nagrado v tekmovalni sekciji Un certain regard (Posebni pogled), ki jo je prejel Film Skrivnostni pogled flaminga čilskega režiserja Diega Cespedesa, ki se dogaja v zgodnjih 80. letih prejšnjega stoletja in se osredotoča na kvir družino v Čilu ter začetek epidemije aidsa.

"Ta nagrada ne slavi popolnosti. Slavi strah, trmoglavost, da še vedno ostajamo točno takšni, kot smo, tudi ko se zaradi tega drugi počutijo neprijetno," je ob prevzemu nagrade povedal Cespedes.

Iraški režiser Hasan Hadi
Iraški režiser Hasan Hadi FOTO: AP

Nagrado za najboljši scenarij so v tej tekmovalni sekciji podelili romantični drami Pillion britanskega scenarista in režiserja Harryja Lightona.

Imago, prvi čečenski film, prikazan na festivalu v Cannesu, je prav tako v petek prejel nagrado za najboljši dokumentarni film, dokumentarec o življenju ustanovitelja WikiLeaksa Julianu Assangeu z naslovom The Six Billion Dollar Man pa je v kategoriji dokumentarnih filmov prejel posebno nagrado žirije.

  • 13
  • 12
  • 11
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Blue Dream
24. 05. 2025 21.55
Andrejppp
24. 05. 2025 20.59
+1
To je naslednji nivo. Kle ni več evropejc trpinči musliča ----> torej dejte denar. Kle je musslič muči mussliča --->torej dejte denar.
sakala1
24. 05. 2025 20.34
-1
zakaj nagrade palestincu