Legendarni festival Woodstock je potekal od 15. do 18. avgusta 1969 na kmetiji Maxa Yasgura v kraju Bethel v ameriški zvezni državi New York. Na njem so nastopile ikone, kot so Janis Joplin, Joe Cocker, Jimi Hendrix in Carlos Santana.
Organizirala sta ga mlada podjetnika John Roberts in Joel Rosenman skupaj z Michaelom Langom in Artiejem Kornfeldom, ki so v tem videli odlično priložnost za promocijo bodočega glasbenega studia v New Yorku.
Kot poročajo tuje tiskovne agencije, so sprva načrtovali vstopnino 18 dolarjev. Ker pa se je vest o festivalu hitro razširila in je proti Bethelu, približno 100 kilometrov jugozahodno od mesta Woodstock, po katerem je dobil ime, krenilo na tisoče mladih in napravilo zastoje, jim ni preostalo drugega, kot da ga - tako kot to velja za ljubezen - razglasijo za brezplačnega.
Več kot 30 nastopajočih, med katerimi so bili tudi Joan Baez, Joe Cocker in Ravi Shankar ter skupine CCR, The Band, The Grateful Dead, Jefferson Airplane, The Who, Crosby, Stills, Nash & Young, Canned Heat in Ten Years After, je prekinjal dež, občinstvo pa je plesalo kljub blatu, pogosto brez oblačil in pod vplivom drog, hitro je zmanjkalo tudi hrane. Lokacijo so preletavali helikopterji, ki so dostavljali glasbenike in tudi zaloge.
Poznavalec glasbene industrije Danny Goldberg, ki je tedaj kot 19-letnik spremljal festival za revijo Billboard, se Woodstocka spominja kot vikenda z "mnogimi nasmejanimi ljudmi". "Takoj me je prevzelo tisto vzdušje - idilična misel na hipijevsko bratstvo in sestrstvo, ki se je redko manifestirala, tudi v tistem času," je povedal.
Za festival je sicer obveljal rek, da se ga tisti, ki se ga spominja, v resnici sploh ni udeležil. Osrednji mediji mu niso bili preveč naklonjeni. V novicah so med drugim poročali, da je najmanj ena oseba umrla zaradi prevelikega odmerka droge. Lastnik kmetije pa je po festivalu za televizijo povedal, da se je prestrašil, ko je zagledal "morje ljudi".
Danes je Woodstock spomin na čase, ko je bil rock še mlad in je mladina nosila dolge lase. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je to še en mit, simbol utopije in upanja, ki je nastal v burnih 60. letih prejšnjega stoletja, polnih atentatov, nemirov in vietnamske vojne.
Ob jubileju so v ZDA načrtovali spominski festival, a se organizatorjem, med katerimi je bil znova Lang, ni posrečilo. Sanje o Woodstocku 50 so jim odnesle težave s financiranjem, iskanjem primerne lokacije in vseh potrebnih dovoljenj ter nazadnje odpovedi nastopajočih.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.