Glasba

Bob Dylan pravice do zbirke svojih del prodal glasbeni založbi Universal

Los Angeles, 07. 12. 2020 14.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Obširna zbirka zajema kar 600 glasbenikovih skladb, med drugimi tudi Blowin' in the Wind ter Knockin' on Heaven's Door. Dogovor o prodaji zajema pravico do objave avtorjevih pesmi, prodaja pa je ocenjena kot najbolje sklenjena kupčija v glasbeni industriji v zadnjih nekaj desetletjih.

Bob Dylan je vodilnemu podjetju glasbene industrije, založbi Universal Music Group, prodal pravice do zbirke, ki vsebuje kar 600 njegovih avtorskih glasbenih stvaritev – med drugimi zajema tudi pesmi, kot sta Blowin' in the Wind ter Knockin' on Heaven's Door. Dylana je njegovo delo v glasbi, ki se ji posveča že šest desetletij, postavilo v sam vrh legendarnih umetnikov, katerih glasba je prepričala mnoge generacije. Leta 2016 je dobil tudi Nobelovo nagrado za književnost, v času svoje kariere pa je prodal več kot 125 milijonov plošč.

79-letni glasbenik je pravice do svojih avtorskih pesmi prodal velikanu glasbene industrije – Universalu.
79-letni glasbenik je pravice do svojih avtorskih pesmi prodal velikanu glasbene industrije – Universalu. FOTO: Profimedia

Čeprav podrobnosti pogodbe in odkupa pravic niso znane, pa je jasno, da obseg in priljubljenost njegovih del pomenita donosno odločitev, ki je ocenjena na stotine milijonov evrov, to pa tako postaja tudi najboljša kupčija v zadnjih desetletjih.

Dogovor zajema pravice do objavljanja avtorjevih pesmi, kot so Lay Lady Lay, Like a Rolling Stone, The Times They Are a-Changin ’, Make You Feel My Love, Tangled Up in Blue ter na stotine ostalih.

"Nobena skrivnost ni, da je pisanje pesmi ključnega pomena za nastanek vse odlične glasbe," je dejal Lucian Grainge, izvršni direktor Universal Music, ter dodal, da ni nobena skrivnost tudi dejstvo, da je Bob eden od največjih izvajalcev te umetnosti.

Bob Dylan ima za seboj uspešno kariero, dolgo kar šest desetletij.
Bob Dylan ima za seboj uspešno kariero, dolgo kar šest desetletij. FOTO: AP

Unovčevanje tovrstnih zbirk je cvetoč posel. Londonski sklad, ki vlagateljem ponuja možnost zaslužka z licenčninami za pesmi izvajalcev, kot sta Beyonce in Blondie, je do danes porabil že 1,3 milijarde evrov za nakup kar 117 tovrstnih zbirk.

Koronavirus pasica november
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RedRooster
07. 12. 2020 16.12
+1
Ker sem iz rokerskih vrst se v njegovo glasbo nebi spuščal; če je Obama dobil Nobelovo nagrado za mir in Dylan za književnost je to znak, da je Nobelova nagrada ničvredna zadeva in ogromno pisateljev, pesnikov ali dramatikov je bilo spregledanih in jeznih. ko je Nobelovo nagrado za književnost dobil glasbenik, ki (za moj okus) ne zna niti peti, teksti nimajo pesniške vrednosti, niri ni oseba, ki bi s svojo karizmo dvignila poslušalce, pa če bi že morali glasbenika izbrati za Nobelovo nagrado, jih je pred njim, joj, kar precej...
Castrum
07. 12. 2020 15.59
+1
Moje osebno mnenje: Velik blefer! ....Že v 70ih ga mnogi nismo marali, ker smo ga spregledali....