Glasba

Danes bo znanih prvih deset finalistov Evrovizije 2026

Dunaj, 12. 05. 2026 17.44 2 min branja 22

Tekmovanje za Pesem Evrovizije bo po letu 2015 zopet na Dunaju.

V dunajski Stadthalle bo nocoj prvi polfinalni večer letošnjega 70. tekmovanja za pesem Evrovizije, ki bo prinesel prvih deset predstavnikov, ki se bodo na sobotnem velikem finalu potegovali za evrovizijsko zmago. Skupno bo nocoj moč slišati in videti 17 skladb. Drugi polfinalni večer z 18 nastopajočimi bo v četrtek.

V prvem polfinalnem večeru bodo nastopili predstavniki Moldavije, Švedske, Hrvaške, Grčije, Portugalske, Gruzije, Italije, Finske, Črne gore, Estonije, Izraela, Nemčije, Belgije, Litve, San Marina, Poljske in Srbije.

Evrovizija
Evrovizija
FOTO: Profimedia

Lani je v švicarskem Baslu slavil avstrijski pevec JJ z operno balado Wasted Love, zato se Avstrija kot država gostiteljica in velika četverica (Francija, Nemčija, Italija in Združeno kraljestvo) neposredno uvrstijo v veliki finale. Se pa bosta Nemčija in Italija predstavili na prvem polfinalnem večeru, Avstrija, Francija in Združeno kraljestvo pa v drugem. Takrat imajo te države tudi pravico do glasovanja.

Deseterica najboljših držav iz vsakega polfinala bo izbrana na podlagi glasovanja občinstva ter gledalcev in poslušalcev po vsem svetu in strokovne žirije. V veliki finale 70. tekmovanja za pesem Evrovizije, ki bo v soboto, se bo na tak način uvrstilo 20 držav.

Največja sprememba letošnje Evrovizije v primerjavi z lanskim letom je tako prav vrnitev glasov žirije v oba polfinalna večera. Lani so bile namreč v obeh polfinalnih večerih skladbe za finalni večer izbrane izključno na podlagi glasov občinstva. Razmerje med glasovi žirije in glasovi občinstva pa bo, tako kot to velja za veliki finale, 50:50. Stavnice največ možnosti za evrovizijsko zmago letos pripisujejo Finski, Grčiji in Danski.

Evrovizija 2026
Evrovizija 2026
FOTO: Profimedia

V luči preteklega vojnega dogajanja na območju Gaze in sodelovanja Izraela na letošnjem tekmovanju za pesem Evrovizije na Dunaju letos ne bo peterice držav, med njimi je tudi Slovenija. Poleg nje so se za bojkot odločile še Islandija, Irska, Nizozemska in Španija. RTV tudi ne bo neposredno prenašala letošnjega evrovizijskega dogodka. 

Letos ni prvič, da bi se katera država iz takšnih ali drugačnih razlogov odločila za bojkot tekmovanja, se pa je tekmovanje za pesem Evrovizije tokrat zaradi pozivov po izključitvi Izraela znašlo sredi ene najresnejših kriz doslej.

Tekmovanje za Pesem Evrovizije bo po letu 2015 zopet na Dunaju.
Tekmovanje za Pesem Evrovizije bo po letu 2015 zopet na Dunaju.
FOTO: Profimedia

Ker bo v prvem polfinalnem večeru nastopil tudi izraelski predstavnik Noam Bettan s skladbo Michelle, bodo na Dunaju danes pripravili propalestinske proteste. Po napovedih organizatorjev je pričakovati približno 500 udeležencev. Za četrtkov drugi polfinalni večer in sobotni veliki finale pa so napovedani propalestinski protesti s približno 3000 udeleženci. Za varnost bo v času evrovizijske vročice na Dunaju vsak dan skrbelo več sto pripadnikov varnostnih organov.

  • ECEshop klime 24ur  01
  • ECEshop klime 24ur  02
  • ECEshop klime 24ur  03
  • ECEshop klime 24ur  04
  • ECEshop klime 24ur  05
  • ECEshop klime 24ur  06
  • ECEshop klime 24ur  07
  • ECEshop klime 24ur  08
KOMENTARJI22

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Quoi
12. 05. 2026 21.44
Gledam na HRT1. Super je.
Hud Robin
13. 05. 2026 08.44
Kako gledaš, če je pa blo zatemnjeno?
SpamEx
12. 05. 2026 21.31
Nikogar ne zanima
proofreader
12. 05. 2026 21.29
Odkar je naša nacionalka depolitizirana so skrenili skrajno levo.
proofreader
12. 05. 2026 21.26
Naši bodo podirali rekord v nizki gledanosti.
Potouceni kramoh
12. 05. 2026 20.18
Bo naš monsinjor Janez Ivan z Black cube zrihtu da bo Izrael zmagu letos premočno.
Anion6anion
12. 05. 2026 19.35
A se vam kolca po tem butastem šovu?
Mclaren
12. 05. 2026 19.18
Koga briga!
Dan D
12. 05. 2026 18.55
U.K.
12. 05. 2026 18.52
Papež
12. 05. 2026 18.28
Nič nimam proti homoseksualcem, ampak gledal pa vseeno ne bom
Tho mp son
12. 05. 2026 18.27
Udbomafijske Butale že prejšnja leta ne bi smele nastopiti , EBU bi jih moral izključiti , saj je eden od treh totalitarizmov pri nas še vedno (od leta 45) na oblasti .
Tho mp son
12. 05. 2026 19.56
no poglejte da je res , Butalci pa to
abmam
12. 05. 2026 18.20
Ne mi s tem s. ranjem.
Magnetek
12. 05. 2026 18.16
Jes jes. Komaj čakam
pojokov
12. 05. 2026 17.59
Na katerem kanalu to gledam? :)
Tho mp son
12. 05. 2026 19.59
Sem si komade malo prej na hitro ogledal na ORF1 , kje pa drugje če je show na Dunaju .
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1763