Stari ljudje že vedo, haha. Verjamemo, da se počasi in previdno daleč pride.
Album se začne kot odličen začetek kakšnega filma, drame ali
romance, pravzaprav primerno glede na to, kakšno je ime zasedbe?
Album se res začne nekoliko skrivnostno, s počasnejšo solo klavirsko skladbo, kot uvod, ki je kratka priprava za skladbe, ki sledijo. Nismo želeli že s prvo pesmijo povedati vsega. Sicer pa je v skladu z našim imenom.
Pesem Počasi in previdno spomni na stare francoske filme, na
charleston, s svojim vzdušjem, ritmom in vonjem. Na kakšen način ste se našli, glede na to, da ste zbrani z vseh vetrov?
Res je, da smo zbrani z različnih vetrov, a druži nas želja po skupnem muziciranju in po ustvarjanju nečesa novega. Zasedba je nastala na mojo pobudo, poklicala sem glasbenike, ki sem jih poznala že od prej, in jih povabila k sodelovanju. Na moje veliko veselje so bili vsi za in so z mano v zasedbi od začetka. To, da smo z različnih vetrov, se je pri nas izkazalo kot odlična osnova za ustvarjanje.
Za skladbe pravite, da so realistično-romantične, gre torej za resnične romance, ljubezni, nekaj, kar ste izkusili v življenju, ne gre zgolj za sanjarjenja in neuresničene ljubezni oz. želje?
Tako je, vsaka pesem nosi svojo zgodbo. O teh zgodbah ne govorim prav rada, saj raje vidim, da z razkrivanjem ozadja skladb ne vplivam na poslušalce. Drži pa, da sem nekatere od teh zgodb (pre)živela sama, druge živijo ljudje, ki so mi blizu, spet tretje še vedno najdem le v polju svojih sanj.
Album kar kipi od baladnih, klasično klavirskih melodij, z iskricami popa, seveda pa ne morete mimo džezovskih preigravanj in živahnih 'funky' ritmov. Koliko premišljeno se je to znašlo na eni plošči ali gre bolj za prepuščanje občutkom in glasbi, ki vas je vodila po vseh teh različnih poteh?
Za celoten projekt sem si vzela kar nekaj časa, nisem se ga lotila čez noč. In tudi skladbe so nastajale počasi. Na zgoščenko smo uvrstili tiste skladbe, ki so se nam zdele najboljše in ki o naši zasedbi in mojem umetniškem izrazu povedo največ. So raznolike, z vsemi elementi, ki ste jih našteli, a še vedno smo želeli, da delujejo kot celota. Kot pianistka pa sem si res privoščila, da uvod in zaključek pripadata mojemu klavirju.
Ploščo je produciral Rok Lopatič, ki ima izkušnje iz mnogih zasedb, tudi Laibacha in Leeloojamais, koliko se vidi njegov odtis in koliko je bila v ospredju vaša vizija kot avtorice in aranžerke?
Moja ideja je tista, ki je na albumu najbolj slišna, melodije in napevi so moje delo. Album smo snemali v studiu Štala, pod budnim Lopatičevim očesom ali bolje rečeno ušesom. Rok je pomagal pri aranžmajih, sploh pri tistih, pri katerih se nam pridružijo tudi godalci, meni pa s svojimi izkušnjami in nasveti pri celotnem poteku nastanka albuma. Zelo sem vesela, da je bil zraven.
Verjetno ob tako pestrem naboru odličnih glasbenikov ni potrebnega preveč napora, da nastane odličen rezultat, ko se energije poklopijo, ali pač?
Če pesmi, ki jih prinesem na vaje, zasedba vzljubi, potem je videti vse skupaj zares lepo in precej preprosto. Napor pa je vsekakor potreben, piljenje tekstov in melodij, usklajevanje refrenov in kitic, pisanje aranžmajev. Vse to zahteva svoj čas. Energija pa je prava in privilegij je delati s tako izkušeno in prijetno ekipo umetnikov.
Zgoščenka v današnjih časih večinoma pomeni zgolj glasbeno vizitko, saj se glasba ne prodaja več kot pred desetletji, kanali, preko katerih glasba pride do poslušalcev, pa so se krepko spremenili. Kaj menite o tem?
To drži, časi so se spremenili in ravno zaradi vseh sprememb v glasbeni industriji, je tudi naša plošča dostopna na spletu. Sama vseeno upam, da se bo s prodajo plošče pokril del stroškov produkcije, predvsem pa, da bo plošča vsem vpletenim, tako ustvarjalcem kot publiki, ostala v lepem spominu. S tem bo njen izid upravičen.
Ob izidu prvenca pripravljate koncertno turnejo po Sloveniji. Koliko vam bo "v živo" uspelo poustvariti, kar lahko slišimo na plošči, ali bodo potrebni kakšni kompromisi?
Mislim, da nam že uspeva. Imeli smo lepo gostovanje v oddaji Prva vrsta, pa potem koncerta na Mostu na Soči in v Krškem. Zdaj sledita še koncerta v ljubljanskem Kinu Šiška in v Layerjevi hiši v Kranju. Koncertov se vedno veselimo. Glasba, ki jo igramo na koncertih, se minimalno razlikuje od tiste na plošči. Res je, da je pri nekaterih skladbah na plošči zasedba razširjena, saj so se nam pridružili kitarist, pihalna sekcija, tolkalist in godalni kvartet Emona, a v osnovi lahko vse pesmi čudovito odigra moja klasična peterica (Jan Gregorka, Uroš Buh, Rok Nemanič, Gašper Peršl in jaz). Na koncertu v Kinu Šiška bo zasedba popolna, z vsemi pridruženimi člani nas je 14, plus naša vizualna umetnica Anja Romih, ki naš celotni koncert obogati z živimi videoprojekcijami.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.