Glasba

KALU: Navdih pogosto najdem v najbolj bizarnih situacijah, ki se zvrstijo med nočjo in rutino dneva

Ljubljana, 16. 11. 2018 15.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Get Well Soon je prvi dolgometražni založniški podvig ljubljanskega glasbenika Luke Uršiča oz. njegovega projekta KALU. Album ležerne, a tudi klubske elektronike in subtilnega popa je nedavno izšla v digitalni in vinilni različici, Luko pa smo o vsem skupaj pobarali v kratkem intervjuju.

Luka Uršič s projektom KALU predstavlja prvenec Get Well Soon.
Luka Uršič s projektom KALU predstavlja prvenec Get Well Soon. FOTO: Izvajalec

Kaj, kdo in zakaj je, so ... KALU?

Luka Uršič: KALU je nadimek pod katerim že več let ustvarjam in produciram glasbene projekte. Pod tem imenom sem letos izdal svojo prvo samostojno ploščo Get Well Soon, ki sem jo napisal, odigral in posnel sam,pri dveh skladbah mi je vokale podarila izjemna Nuša Ofentavšek.

Ob poslušanju se takoj utrnejo asociacije na Moloko, Air, Kraftwerk ali npr. domače Liamere. Kje ali s kom v mislih ste kalili svoj okus do "elektronike in subtilnega pop apeala"?

Luka Uršič: Vse to so zanimivi ustvarjalci in vsi imajo svoje mesto v mojem življenju,mora bi omenil še nekaj takih,ki so vplivali na moj zvok zadnja leta, to so: Anderson Paak, Mac Demarco, Steve Lacy, Jon Hpkins, Floating Points, MNDSGN, Flako, LA priest, Hiatus Kayote, LO-HI-FI, Leftfinger, YGT, DJ DEKI in še bi lahko našteval, poslušam tudi ogromno jazza, soula in klasike, v vsaki zvrsti najdem kaj zanimivega. Ko se človek ukvarja z glasbo, jo začne doživljati drugače, večplastno.

Za seboj imate precej sodelovanj, tudi elektronsko obdelavo poezije Tomaža Pengova s Polono Kasal ... koliko so sodelovanja z drugimi glasbeniki izkristalizirala vaš glasbeni izraz in glasbeni pogled na svet?

Luka Uršič: Iz vsakega projekta pridem podkovan z novim tehničnim znanjem, z večjo samozavestjo in novim navdihom. Moj glasbeni izraz se je tako razvijal skozi vsa sodelovanja in vsi, s katerimi sem sodeloval, so na meni pustili svoj pečat.

Album Get Well Soon se je rojeval nekaj let. Koliko se stvari v daljšem časovnem obdobju spremenijo, dozorijo?

Luka Uršič: Pri ustvarjanju glasbe nikdar zares ne vem, kam me bo nesla. Cilj lahko na koncu izgleda drugače,kot sem si ga predstavljal. V mojem primeru je proces trajal kar nekaj časa, saj sem moral v svoj urnik poleg službe in ostalih projektov vključiti še nočne seanse snemanja. Sem pa tudi zelo družaben človek in rad zahajam na koncerte in zabave. Svoj navdih pogosto najdem v najbolj bizarnih situacijah, ki se zvrstijo nekje med nočjo in rutino dneva. Ena takšnih situacij pa me je nekoč stala bobniča v levem ušesu, kar je cel proces snemanja albuma ustavilo za dobra dva meseca. Sem pa mnenja, da si glasbenik mora vsake toliko časa vzeti odmor in se ponovno vrniti v proces s kritično distanco in spočitim ušesom. Jaz sem te vrste človek, ki bi brez časovne omejitve album spreminjal še deset let in več.

Katerim temam se posvečate v (angleških) besedilih, četudi se zdi, da je glasba pretežno v ospredju in je petja precej manj kot pri običajnih pop formah?

Luka Uršič: Teme albuma s nanašajo na neko prelomno obdobje v mojem življenju, v katerem sem se moral ponovno definirati kot človek, se soočiti z starimi vzorci, ki mi niso več koristil, se zaljubiti, "odljubiti" in spet zaljubiti...

Zdi se, da so vam elektronske pokrajine precej blizu. Kje je meja, ko gre za ustvarjanje in ko je treba potegniti črto, dovolj je, ali gre za nekakšno neskončno iskanje v glasbenem smislu?

Luka Uršič: Z novo tehnologijo in prihodom elektronske glasbe se je odprlo novo obzorje neskončnih razsežnosti in v izražanju z zvokom ni več meja. Prav tako so se zabrisale meje med žanri, kar nam omogoča, da se po teh pokrajinah lahko sprehajamo bolj svobodno.

V bendu vas je sedem, najbrž ponujate malce drugačno "živo" izkušnjo kot jo lahko slišimo na plošči, kakšni so odzivi publike?

Luka Uršič: Ko sem ustvarjal glasbo iz albuma, še nisem imel benda. Pogosto sem razmišljal, kako bi se moja glasba slišala odigrana v živo. Velika želja, da bi moja glasba zaživela na odru, se mi je uresničila, ko sem se spoznal s skupino Gradient. Naš dogovor je bil, da jim ponudim prostor,kjer lahko vadijo, oni pa meni v zameno pomagajo pri ustvarjanju žive različice albuma.

Čeprav nisem nobenega od njih zares poznal, smo se že na prvih skupnih vajah blazno dobro ujeli in takrat sem začutil, da se je začelo novo poglavje v mojem glasbenem ustvarjanju. Računalnik so zamenjali ljudje, ki sedaj vsak s svojim žarom, na svoj način pridodajo k živi izkušnji glasbe. Z njimi si želim čim več nastopov, prav tako bi rad z njimi posnel naslednji album. Publika na
koncertu ob izidu plošče je, vsaj po aplavzih sodeč uživala. Imeli smo šele prvi koncert in veselimo se izvedeti, kako se bo publika odzvala na naslednjih.

Glasbeno album sega sega od nu soula in art popa do bassa, brokenbeata in downtempa.
Glasbeno album sega sega od nu soula in art popa do bassa, brokenbeata in downtempa. FOTO: Izvajalec

Moderne platforme ne poznajo meja, menda vas mika tudi tujina, imate kakšen načrt, kako se tega lotiti (ste se ga že, se ga boste)?

Luka Uršič: Trenutno imamo v načrtu snemanje promocijskega spota živih izvedb nekaterih skladb, s katerim se bomo lahko prijavljali na festivale po svetu, radi bi videli čim več odrov in si pridobili nove izkušnje, poznanstva in poslušalstvo, morda kakšnega mecena. Menedžerja žal še nimamo. Poznate koga?

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.