Glasba

Karte so se premešale: kaj se zgodi, če na Evroviziji zmaga Avstralija?

Dunaj, 15. 05. 2026 10.58 pred 29 dnevi 2 min branja 30

Delta Goodrem

Številke evrovizijskih stavnic so po drugem polfinalnem večeru zaplesale in premešale karte. Finski, ki še vedno kraljuje na vrhu, je vedno bolj za petami Avstralija, ki je v boj poslala zvezdnico Delto Goodrem in udarno balado z naslovom Eclipse. Zadnje besede nista rekli niti Grčija in Izrael. Kako pa kaže našim južnim sosedom Hrvatom, ki so s skupino Lelek poželi veliko navdušenja med evrovizijskim občinstvom? In kaj se pravzaprav zgodi, če zmaga Avstralija? Se Evrovizija preseli v deželo tam spodaj?

Znanih je 25 držav, ki bodo nastopile v velikem evrovizijskem finalu, ki se bo ta konec tedna odvil na sosednjem Dunaju. Dan pred zaključkom jubilejne 70. Evrovizije so se napovedi na stavnicah nekoliko spremenile, za ples številk pa je 'kriva' predvsem avstralska zvezdnica Delta Goodrem, ki je v drugem polfinalnem večeru navdušila z udarno balado Eclipse.

Če so zvezdnici še pred dvema tednoma napovedovali uvrstitev na peto mesto, se je Avstralija po četrtkovem nastopu zavihtela na drugo mesto, tik za Finsko, ki še zmeraj kraljuje na vrhu. Na tretjem mestu zadnje besede še ni rekla Grčija, prav tako ne gre odpisati Izraela, ki s strani občinstva vsako leto prejme veliko število glasov.

Peterico na stavnicah (zaenkrat) zaključuje Romunija, ki je po udarnem nastopu v drugem polfinalnem večeru napredovala za kar nekaj mest. Polfinalni nastop je 'koristil' tudi sosedam Hrvaticam, ki vztrajno plezajo po lestvici navzgor in so trenutno na 13. mestu.

Finska na stavnicah še vedno vodi.
Finska na stavnicah še vedno vodi.
FOTO: AP

In kaj se pravzaprav zgodi, če zmaga Avstralija? Se Evrovizija preseli v deželo tam spodaj? Zaradi časovne razlike in logistike največji glasbeni dogodek tudi v primeru zmage Avstralije ne bi zapustil evropskih tal, temveč bi vlogo gostitelja prevzela druga država, najverjetneje ena izmed članic skupine velikih petih, torej Italija, Francija, Nemčija, Velika Britanija ali Španija, ki tekmovanje sicer letos bojkotira.

Prireditev bi lahko gostila tudi drugouvrščena država, kot se je to zgodilo v primeru leta 2023, ko je Ukrajini zaradi vojne na pomoč priskočila Velika Britanija, ki se je leto prej uvrstila na drugo mesto.

Razlagalnik

Skupina 'velikih pet' (Big Five) vključuje Francijo, Nemčijo, Italijo, Španijo in Združeno kraljestvo. Te države so v tekmovanje vključene neposredno v finale vsako leto, saj so največje finančne prispevalke Evropske radiodifuzne zveze (EBU), ki organizira dogodek. Njihov status zagotavlja stabilno financiranje tekmovanja, hkrati pa jim omogoča, da se izognejo polfinalnim preizkušnjam.

Evropska radiodifuzna zveza (EBU) je največje združenje javnih medijskih hiš na svetu, ustanovljeno leta 1950. Njena glavna vloga pri Evroviziji je upravljanje in organizacija tekmovanja, določanje pravil, nadzor nad glasovanjem ter zagotavljanje tehnične podpore za prenos v živo. EBU skrbi, da tekmovanje ostaja mednarodni dogodek, ki spodbuja sodelovanje med evropskimi javnimi servisi.

Avstralija je bila k sodelovanju na Evroviziji povabljena leta 2015 ob 60. obletnici tekmovanja kot enkratna gesta, saj je bila v državi Evrovizija izjemno priljubljena že desetletja. Zaradi velikega zanimanja in visoke kakovosti nastopov je EBU Avstraliji dovolila, da postane redna udeleženka. Sodelovanje temelji na posebnem dogovoru, ki zahteva, da avstralska televizija SBS tesno sodeluje z evropskimi partnerji.

Vprašanja in odgovori so narejeni s pomočjo umetne inteligence.
  • naslovnica   junij
  • Prenosna klimatska naprava
  • Balkonsko pohištvo
  • Žar na oglje
  • Ventilator
  • Sup
  • Robotska kosilnica
  • Plinski žar
  • Montažni bazen
  • Masažni bazen
  • Lounge pohištvo Deia
  • Inverterska klimatska naprava
KOMENTARJI30

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BoriSe
20. 05. 2026 19.02
Res ne razumem kam gre ta izgubljena Evropa! Kaj dela Avstralija na Evroviziji!? Samo zato, ker je priljubljena tam dol to se ne pomeni, da jo lahko kar uvrstijo kot stalno udeleženko pa čeprav verjetno prispevajo kar nekaj denarja za to! Ampak že samo ime Evrovizija pove kaj naj ni to bilo..EVRO prireditev in ne, da je pol udeleženk takih ki sploh ne spadajo v Evropo..ne kulturno in ne geografsko! Sicer pa, ce gayi vodijo vso to šlamparijo ( kar Evrovizija tudi je!) potem ni nić čudnega! Sicer pa Evrovizija ze zdaleč ni vec prireditev za pesem Evrovizije ampak beda za nostalgike..beda, ki je zrasla v nekakšno s.ranje, ki je vse drugo samo ne glasbeno tekmovanja!
Sirhakel7
15. 05. 2026 16.34
Ne vem kdo bo jutri zmagal vem pa da bo Izrael garant med top 3. Pa ne ker bi bili tako nadpovprečno dobri ampak zato, da folku zapackajo oči kako jih kao Evropa podpira.
BrezPitt
15. 05. 2026 16.19
Proofreader je lani pisal o evroviziji....Pod članki o lanskem evrovizijskem dogajanju je ta komentator izpostavljal predvsem naslednja stališča:Kritika političnih dimenzij: Glasno je komentiral zaplete in napetosti glede sodelovanja Izraela, pri čemer je delil kritiko do Evropske radiodifuzne zveze (EBU) in načina vodenja festivala.Kritika kakovosti in formata šova: Podobno kot v svojih novejših zapisih je tudi lani glasbeno tekmovanje označeval kot "cirkus" ali televizijski format, ki izgublja svojo prvotno vrednost in pravo gledanost med slovenskim občinstvom.Komentiranje finančnega vidika: Večkrat je izrazil nestrinjanje s tem, da RTV Slovenija (ki jo sofinancirajo plačniki prispevka) vlaga denar v sodelovanje na takšnem projektu
BrezPitt
15. 05. 2026 16.12
Zanimivo desnuharjad vsako leto se pritožuje o tej evroviziji češ, da je leglo levnuharjev in lgtb propagande. Letos pa bi kar naenkrat radi gledali evrovizijo pa jim lumpi na rtv tega ne omogočijo:)
peglezn
15. 05. 2026 17.50
a ta desnuharjad so vsi, ki se ne strinjajo s tabo al samo tisti, ki se ne strinjamo, da 5% levih ekstremistov na tv slo vsem diktira, kaj lahko in kaj ne gledamo? če ti je to ok, potem ne boš imel težav, če bo SDS diktirala pr9gram - nenazadnje jo podpira 5x več prebivalstva.
BrezPitt
15. 05. 2026 21.46
A levaci, levnuhi, lenuharji,...so vsi tisti, ki se ne strinjajo s tabo ali samo tisti, ki se ne strinjamo, da 5% desnih ekstremistov in njihovih opranih ovac smeti Slovenijo na splošno.
proofreader
15. 05. 2026 16.03
Lahko bi Kanado povabili.
proofreader
15. 05. 2026 16.01
Naša nacionalka se je osmešila pred ostalimi 35 državami. Pravijo, da so nepristranski in depolitizirani.
Kriss slo
15. 05. 2026 15.25
pa kdo smo mi da se neki ku..imo..mi smo nepomembna kme..arsla vuk..eina in nas noben ne jemlje resno..se to priloznost za promocijo ,ko gleda ogromno ljudi ,zamujamo..
aljoteam
15. 05. 2026 14.22
A lahko nehate že s pokrivanjem evrovizije zaradi neetičnosti. V Sloveniji smo se odločili, da bojkotiramo to prireditev...
Minifa
15. 05. 2026 14.58
Kdo se je odločil RTV in Tanja Fajon ljudi ni nihče nič vprašal )))
BrezPitt
15. 05. 2026 16.35
Zanimivo letos bi minifa gledal, komentarji minife z lanskega leta...kritika "perverzije" in kiča: Pod člankom o spreminjanju evrovizijskih pravil je zapisal: "Ko na festivalu KIČA in PERVERZIJE zmaga pesem, je vse narobe..In zmagala je pesem ne perverzija. kako to boli..". S tem namiguje na prevlado ideologije LGBT ("mavričnih žurantov") nad samo glasbo.Podpora bojkotu: Izrazil je veliko odobravanje nad dejstvom, da se določene države odločajo za bojkot tekmovanja, saj to po njegovem mnenju Sloveniji prihrani finančne stroške in mednarodno sramoto.
MajaZzz
15. 05. 2026 14.14
Vsa čast da lahko to gledate. Eni prostovoljno drugi prisiljeno ko žena hoče gledat in je treba potrpet tiste 3 ure da pol zvečer poka tistih 30 min
peglezn
15. 05. 2026 17.53
po takem šovu se pa samo maljotu dvigne, drugi rabimo najmanj 2 pira :)
korcula1
15. 05. 2026 14.08
Saj to ni ne za gledat in ne za poslušat
Noleani
15. 05. 2026 14.19
Letos je.
Gamser
15. 05. 2026 13.51
Kaj počne Avstralija na Evroviziji, naj imajo svojo Avstralovizijo. Dobro , da še ni koga iz Aljaske.
proofreader
15. 05. 2026 16.02
Kanada se zanima.
Noleani
15. 05. 2026 13.49
Komaj čakam na soboto letos je koncno spet v ospredju glasba. Se splača pogledat. Ker rtv cenzurira HRT, lahko gledate preko Eurovision live, ki je namenjena celemu svetu. Tega ne morejo cenzurirat. Čeprav cenzure ne razumem, saj letos rtv ni zakupila avtorskih pravic in ne sodeluje. Moja lestvica je, Avstralia, Finska, Izrael, Danska prvi štirje. Potem pa navijam za Hrvate Lelek in Albanija mi je zelo všec čisto osebno.
peglezn
15. 05. 2026 12.47
kakšna je logika v tem, da se prenos prepove, poročanje pa ne? potem tudi poročati ni treba, če se tako bojite, da bi bil izraelski komad komu preveč všeč...
Noleani
15. 05. 2026 13.50
Odlicen je. Ne tako kot yuval lani, so Avstralci boljši, a vseeno je dober.
oježeš
15. 05. 2026 12.40
Daj naj se nehajo zafrkavati in norčevati iz Evrope. To sploh že nekaj let ne bi smel biti naslov Evrovizija, ampak 'Kdo da več keša'. Avstralija v Evropi?
Tri pisane marjetice
15. 05. 2026 12.31
Vse večja o gaba od glasbe, prava grozljivka, čaščenje hudiča pa sploh več ne skrivajo.
kr en 123
15. 05. 2026 12.22
Komot bojkotiramo eurovizijo za stalno... škoda denarja za nič učinka...
gullit
15. 05. 2026 11.37
Za Avstralijo še ne bo problem tolikšen, večji problem bo, če zmaga Izrael!!!
Pajo_36
15. 05. 2026 11.28
Glede na vse dogajanje od 2022 naprej, koga briga. Včer poslušal, mislim da na RTV, z Dunaja, da kako ni to politično in ne vem kaj še vse, kako dejmo politiko vstran, ja seveda ja. Rusija takoj bojkot, kar je sveeda prav, Izrael, ki znatno financira pa lahko dela kar hoče. S tem, da so se še norca delali s hrvaške pesmi, kao kako so oni ne vem kaj. Njihov kompleks od boga dani na zemljo naroda presega vse meje dobrega okusa že od 1900 naprej. Naj zmaga ravno zaradi tega Hrvaška. Kaj ni politike, je, zmeraj Grčija da Cipru 12 točk in obratno, kaj zdej ni politike.,..Zadnja Evrovizija je bila v ZG leta 1991 mislim,da naj bo še 2027.
oježeš
15. 05. 2026 12.43
Nekaj moraš razumeti. Putina ni oranžni nikoli podpiral ampak sta bila vedno tekmovalna med seboj, medtem ko oranžni močno že kar hlapčevsko podpira Izrael. In ko ne bi smel nastopiti, bi oranžni spet vsem evropskim državam napil carino do neba. Torej, prevladuje strah pred oranžnim in odločevalci na Evroviziji nimajo niti do sebe spoštovanja, kaj šele do Evrope.
Pajo_36
15. 05. 2026 13.31
Seveda. Da o močnih kapitalskih lobijih v Ameriki ne govorimo. Ti so generatorji vojn. In kriz. Ker jim tako paše, ker samo kopičijo, za narod jih ne briga, tudi se ne dvigne. Zato je bil tudi pojav komunizma. Ker je kapitalizem bil preveč požrešen.
ata_jez
15. 05. 2026 11.15
Kaj se zgodi? Nič. Zaprosili bodo Iran za prehod skozi Hormuško ožino pa bo. 🤣
zmerni pesimist
15. 05. 2026 11.11
Evrovizija in avstralija kako je svet majhen
ISSN 15813711 © 2025
24ur.com, Vse pravice pridržane
Verzija: 1758