Glasba

Metropolis: Bistvo v iskrenosti rokenrola

Ljubljana, 25. 11. 2022 09.01 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 9 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Motorheadovski rokerski trio Metropolis se je že leta 2020 lotil novega studijskega albuma, ki je zaradi epidemije koronavirusa izšel šele pred kratkim. O novi istoimenski izdaji so nam več povedali Hotschko, BMD in Čule.

Metropolis so kot klasični rokenrol trio začeli leta 1994 v garaži v ljubljanski četrti Trnovo. Poimenovali so se po legendarnem komadu skupine Mötörhead in začeli z ustvarjanjem lastnega rokenrola. Do konca 90. let so posneli štiri albume, ki so izšli na dveh zgoščenkah. Prvega so poimenovali Rokenrol bend (1997), ki je vseboval izbor 22 pesmi s treh albumov. Dve leti kasneje je sledil še Pazi se, v tistem času pa so bili redni gostje po slovenskih rock klubih.

Klasični rokenrol trio Metropolis od leta 2015 sestavljajo Matjaž Hočevar - Hotschko, Anže Breskvar - BMD in Marko Čulajević - Čule.
Klasični rokenrol trio Metropolis od leta 2015 sestavljajo Matjaž Hočevar - Hotschko, Anže Breskvar - BMD in Marko Čulajević - Čule. FOTO: Alja Kink

Iz zaenkrat še nepojasnjenih razlogov so med letoma 2000 in 2015 zagnali "poslovilno turnejo", ko so približno enkrat na leto odigrali njihov "tradicionalno zadnji" koncert. Konec leta 2015 se je član Griša Šoba - Zrni odpravil čez veliko lužo, v zasedbo pa je vstopil kitarist Marko Čulajević - Čule, poznan iz Sausages, ki se je pridružil Matjažu Hočevarju - Hotschku (bas in glas) ter Anžetu Breskvarju - BMD-ju na bobnih.

Zasedba se je leta 2016 resneje reaktivirala na koncertnih odrih, leta 2019 pa na svojem YouTube kanalu objavila Ditrojt Live s priredbami Mötörheadov in nekaj starimi avtorskimi skladbami. V začetku leta 2020 so imeli namen posneti nov studijski album, kar pa je prekinila koronska kriza, da je album Metropolis izšel šele oktobra letos. Več o plošči in tudi preteklih časih so nam pohiteli razložiti Hotschko, BMD in Čule.

Prvenec Rokenrol Bend sega v konec 90. let, zdaj smo skoraj četrt stoletja kasneje, kaj je bila največja sprememba v vaših življenjih? Razen tega, da ste starejši, se odnos do glasbe najbrž ni spremenil?

Hotschko: Odnos do glasbe je kar podoben, le bolj širok kot nekoč. Zagotovo smo tudi drugačni kot v najstniških in dvajsetih letih, ker takrat vladajo hormoni. Imamo tudi redne prihodke in v seštevku kar tri žene in sedem otrok. Predvsem pa si končno lahko (finančno) privoščimo igranje naše vrste muzike, saj "poslovni" uspeh nikakor ni samoumeven. Mogoče pa ne bo vedno tako in nas čaka svetovna slava šele po tridesetih letih.

BMD: Ne, moj odnos do glasbe se ni spremenil. Snemanje in ostale tehnične zadeve so dostopnejše. Ustvarjaš lahko dlje časa, kar ni nujno vedno dobro, je pa vsekakor ceneje. Edino pivo in pa študentke te pridejo danes dražje. Haha.

Kaj je za vas pravi rokenrol, kaj mora imeti glasba, bend, da je to, kar mora biti, da vas pritegne?

Hotschko: Težko je opisati. Ko slišim neko pesem, hitro vem. Najraje v živo. So pa zadnja leta to kar različni bendi in redno odkrivam nove in nove-stare skladbe. Seveda iz rock in metal okvira. Dosti mi je pomagal tudi Spotify s svojimi odličnimi predloženimi algoritmi, kjer vsak teden najdem kaj novega in zanimivega.

BMD: Mora vsebovati tri osnovne akorde, biti mora dovolj naglas in pa noga mora ob poslušanju cukati levo in desno. Če se te tri stvari ne zgodijo, potem to ni to.

Čule: Rokenrol dojemam bolj kot nek naziv za določen življenjski slog, ki je bolj svobodomiseln in samosvoj, ne oziraje se na mnenja okolice, s katero si obkrožen. Seveda k temu prištevam tudi glasbene žanre, torej vse tiste, ki niso striktno pop ali – kot radi rečemo – predvsem komercialno usmerjeni. Osebno me bend prepriča šele z nastopom in igranjem v živo. Sama glasba in vizualizacija sta dostikrat varljivi.

Zasedba je pretekli mesec izdala nov album Metropolis, ki so ga zastavili že leta 2020, a je vmes posegla epidemija koronavirusa.
Zasedba je pretekli mesec izdala nov album Metropolis, ki so ga zastavili že leta 2020, a je vmes posegla epidemija koronavirusa. FOTO: Alja Kink

Vaš novi singel On the Road je čistokrvni rokenrol, na katerega bi bil ponosen celo Lemmy, zakaj ste se odločili zgolj za besedilni videospot?

Hotschko: Na založbi so predlagali, da bi kakšen videospot zelo koristil pri promociji ob izidu albuma. Po mnogih sestankih, globokem premisleku in glasovanju na referendumu smo ugotovili, da za kaj več (trenutno) nimamo denarja. Ko bomo slavni in bogati, pa bo vse drugače. Hahaha.

BMD: Za dober videospot so bile ekipe, ki jih osebno poznamo, zasedene za projekt v precej kratkem času. Ker slabega nismo želeli narediti, smo naredili soliden besedilni videospot.

Hotschko, kje si bil, ko je konec leta 2015 odšel Lemmy, kaj te je prešinilo in katera je zate najbolj pomembna Lemmyjeva zapuščina?

Hotschko: Bil sem pri računalniku v svoji dnevni sobi in takoj po novici sem si prvič in zadnjič v življenju naredil eno konkretno dozo "jack cole". In se do kosila najprej poskušal strezniti. Uf, njegova smrt zame seveda ni bila presenečenje, prva misel pa je bila: "Zdaj smo pa ostali čisto sami." Pri čemer sem seveda mislil na bend.

Lemmy je dejal, "če misliš, da si prestar za rokenrol, potem tudi si". Je drugače 'rockati' pri petdesetih kot pri dvajsetih ali tridesetih?

Hotschko: V bistvu razlike ni, razen da je čas za regeneracijo bioloških sistemov bistveno daljši. Torej je počitek in kakšen dan premora bolj nujen kot pred desetletji naših let. In ko včasih razmišljam o starosti, svetu in podobno, imam občutek, da sem še vedno isti "runkl" kot pri dvajsetih. Samo z več znanja in izkušenj o tem, kar počnem v poklicu, in o delovanju človeka, družbe in sveta.

Kilmister, brez dvoma g. Rokenrol, je bil eden najbolj prizemljenih in iskrenih rokerjev, kar jih je kdaj teptalo našo Zemljo. Kateri njegov citat vas je najbolj navdušil?

Hotschko: Moj odgovor na prvo žogo bi lahko bil citat iz tvojega prejšnjega vprašanja, ampak bom izbral napis na njegovem basu "Born to loose, out to lunch" (Rojen, da izgubiš, odšel na kosilo). Zapis odlično povzema njegov smisel za humor, in če Lemmy ne bi bil glasbenik, bi bil verjetno stand up komik. To se vidi iz vseh njegovih intervjujev. Tudi iz tistega, ki ga je naredil dober mesec pred smrtjo.

BMD: "Born to lose, live to win" (Rojen, da izgubiš, živi, da zmagaš), kar je zdaj tudi tetovaža na mojih prsih.

Čule: Lemmy je bil do samega konca in skozi celotno kariero vedno hudomušen in duhovit, njegove izjave so imele težo v obeh smislih. Meni je ostala v spominu naslednja: "Poletje 1972 je bilo odlično, ne spomnim se ga sicer prav dobro, a bilo je odlično."

Na prvi zgoščenki se je znašlo kar 22 skladb, med njimi tudi priredbe skupin The Beatles in Mötörhead, Janija Kovačiča, Ennia Morriconeja, na novi plošči pa je zgolj devet pesmi, zakaj taka "inflacija"?

Hotschko: Na prvem CD-ju je izbor komadov iz treh albumov od 1995 do 1997. Novi album pa je "samo en". Tudi minutaža novega albuma je namenoma kratka, ker ga z lahkoto poslušaš celega in takoj po tem z veseljem še enkrat.

Druga plošča Pazi se je izšla leta 2000, kaj se je dogajalo vmes? Držite morda slovenski rekord za najdaljšo poslovilno turnejo (2000–2015)?

Hotschko: Mogoče smo res rekorderji, kar se tiče poslovilne turneje. Seveda je ta štos nastal bolj spontano, ker v resnici ni bilo nikoli jasno, ali mi bo uspelo oba kolega prepričati še za enega ... takrat pa res zadnjega ... hehe. Zanimivo je, da so se po kakšnih desetih letih naši poslušalci oz. obiskovalci končno navadili, da imamo redne poslovilne koncerte. Zdaj pa že sedem let po novem začetku še vedno sprašujejo, ali je tokrat spet zadnjič. Ha.

Kako se je na plošči znašla tudi klasika ZZ Top Beer Drinkers & Hell Raisers, kakšen je pravzaprav postopek, ko si zaželiš posneti priredbo znanega benda?

Hotschko: Album je bil že končan in brez tega komada. Vse posneto, samo še končni detajli pri miksu so bili na vrsti. In nekega večera, ko sva z BMD-jem posedala v placu pride Beer Drinkers na naključno "playlisto", je hitro bilo jasno, kaj se mora zgoditi. Vsa oprema je bila še na svojem mestu in čez kakšno uro smo že imeli posnet demo posnetek. Če se prav spomnim, so bobni in vokali ostali taki, kot so bili posneti tisti večer. Kar se tiče formalnosti, pa je za izid priredbe potrebno dobiti dovoljenje lastnika avtorskih in sorodnih pravic, kar pa lahko traja par dni ali pa tudi pol leta. V bistvu smo že oddali vse materiale za izid albuma brez te pesmi, pa je k sreči ravno isti dan prišla odobritev za priredbo.

Marko, še vedno velja, da si podnevi Marko, ponoči Čule, ali velja to samo za Sausages? Je rokenrol zate vedno enak ali različne bende jemlješ nekoliko drugače?

Čule: Od 7. do 19. ure sem PodneviMarko, od 19. do 7. ure pa PonočiČule, to pa ni vezano zgolj na Sausages. Malo se zmedem, ko se menjajo letni časi in ura, a bistvo ostaja isto. Kot omenjeno, bendov ne doživljam kot rokenrol le na podlagi glasbenega izraza ali imidža, temveč predvsem, kako delujejo oz. razmišljajo izven tega okvirja, če morda nosijo še kakšno drugo sporočilo razen glasbeno-žanrske umeščenosti. Spoštujem trdna stališča in pokončno držo. Bistvo je iskrenost.

Metropolis lahko v živo ujamete 23. decembra v ljubljanski Menzi pri Koritu ter 27. januarja 2023 na dogodku Veliki poklon legendam v Cvetličarni.
Metropolis lahko v živo ujamete 23. decembra v ljubljanski Menzi pri Koritu ter 27. januarja 2023 na dogodku Veliki poklon legendam v Cvetličarni. FOTO: Alja Kink

BMD, poznamo te predvsem po rap zadevah, sodelovanju s Klemnom Klemnom. Kaj pa rokenrol, divje bobnanje in drveče kitare, kaj to prebudi v tebi, ali različno glasbo, žanre tudi različno dojemaš?

BMD: Roker sem po srcu, hip hop je moj življenjski slog. Od nekdaj sem poslušal zelo raznoliko glasbo. Žanri niso bili omejitev, prej razpon in nove dimenzije. Z glasbo odraščamo, zato si težko predstavljam, da bi se pri poslušanju držal enega žanra.

Pesem Good Night je bolj blues kot rokenrol, koliko vam je, poleg Mötörheadov, blizu Metropolis, kultni film Fritza Langa iz leta 1927?

Hotschko: Blues seveda štejem pod rokenrol, razen da gre bolj počasi. Film Metropolis pa nam je posredno seveda dal ime. Večkrat sem ga že gledal, ampak iz njega razen motivov za naslovnice in majice ne črpamo kakšnih glasbenih navdihov.

Orto bar je, poleg prostora za vaje v Detroitu, tako kot pri npr. Sausages, bojda vaš drugi dom, vas bo poneslo kaj po Sloveniji, imate željo?

Hotschko: Če imam prave informacije, smo bili leta 1995 drugi bend, ki je sploh igral v živo v Orto baru. In potem tako skoraj vsako leto že 28 let. V začetku še ob sredah v prvotnem zgornjem malem prostoru. Sicer pa seveda pridemo, kjer nas želijo. Poleg Orta smo bili letos tudi v mariborski dvorani Gustaf in poleti na nekaj zelo simpatičnih špilih po manjših prizoriščih. 23. decembra bomo v Menzi pri Koritu, 27. januarja pa nas lahko ujamete na dogodku Veliki poklon legendam v Cvetličarni, ko se bo igralo pesmi skupin Mötörhead, Iron Maiden, Metallica in AC/DC.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.