Glasba

'Nekoga moraš imeti rad – na sebe včasih pozabimo'

Novo mesto, 13. 10. 2020 16.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Boštjan Tušek
Komentarji
0

Zasedba Tretji kanu s pesmijo in videospotom Čuvaji rek pripoveduje zgodbo o krhkosti in lepoti človeka. O tem nam je več povedal ustvarjalni tandem, ki ga tvorita Anja Pavlin in Jan Medle.

Zasedba Tretji kanu predstavlja nadaljevanje videozgodbe Dežnik narobe, tokrat s pesmijo Čuvaji rek, ki predstavlja moško perspektivo.
Zasedba Tretji kanu predstavlja nadaljevanje videozgodbe Dežnik narobe, tokrat s pesmijo Čuvaji rek, ki predstavlja moško perspektivo. FOTO: Arhiv skupine

Čuvaji rek je pesem, pod katero se je podpisal Jan Medle, prečkajočim pa ti zelo skrbno odmerijo mostnino. Ne govorijo o vdaji v vsesplošno pasivnost človeštva, temveč o ranljivosti in lepoti. Ko v isti rokav reke objamemo vse dobro in vanj zavestno sprejmemo tudi notranje demone. Pričajo pa nam tudi o pomirjenosti in objemanju sebe.

Gre za nadaljevanje zgodbe iz videospota Dežnik narobe, pod kateri se je podpisala režiserka Nina Tratnik. Vsaka videozgodba posebej deluje kot celota, a se vseeno povezujeta – Dežnik narobe iz ženske perspektive in njenega notranjega doživljanja, Čuvaji rek pa prikaže drugo plat zgodbe iz moške perspektive. Obe skladbi sta z albuma Plovemo, ki je izšel minulo jesen.

Pesem o krhkosti in lepoti človeka - torej ljubezen dejansko poganja ta svet?

Anja Pavlin: Vsekakor tako ali drugače ljubezen poganja svet. V primeru Čuvajev rek gre za sprejemanje sebe – z vsemi lepotami in tudi notranjimi demoni. Nekoga moraš imeti rad – na sebe včasih pozabimo.

"Več ne zebe nas na tleh", gre v dvoje lažje, ljubezni je pravzaprav veliko vrst, mar ne?

Anja Pavlin: Ta verz je bil bolj mišljen kot neko spoznanje samega sebe in sprejetje neke svoje usode ne glede na situacijo, v kateri smo. Da se vedno dvignemo in gremo naprej. Prizemljenost je tudi umiritev, spokojnost. 

Je pomanjkanje empatije razlog za sodobno odtujenost in strah pred pravimi čustvi?

Jan Medle: Tukaj bi kot glasbenik razložil iz moje perspektive. Glasba in nasploh kakršna koli oblika umetnosti nam lahko da veliko, v smislu našega dojemanja sveta in naših vrednot. Glede na to, da je trenutno družba podvržena vse bolj glasnemu kričanju iz medijev in socialnim omrežjem, ki nas bombardirajo z instant novicami in, da je tudi večina (ne vsa) 'mainstream' glasba, sploh na komercialnih radijskih postajah, usmerjena v to, je to na nek način razumljivo. Tudi glasbeniki, ki dajemo velik poudarek na to, da bi ljudje začutili naša razmišljanja oz. našo filozofijo se moramo temu prilagajati z določenimi marketinškimi prijemi, ker bi bili drugače s preveč »tihim pristopom« hitro spregledani. Sicer pa režiserka Nina Tratnik pravi, da "čutiti ne pomeni nujno trpeti. Obkrožamo se z ljudmi, a smo kljub temu kot družba vedno bolj osamljeni. Pomanjkanje empatije je direktna posledica strahu pred čustvi, ki so v teh časih v ospredju bolj kot kdaj koli prej."

 

''Videozgodbi pesmi Dežnik narobe in Čuvaji rek se sprašujeta, kako čim bolj neboleče manevrirati med enim in drugim. V poplavi zunanjih dražljajev in hitro spreminjajočih se čustev se bolj kot čutiti trudimo zatreti čustva. ONA in ON si dovolita oboje – čutiti in trpeti. Dve različni perspektivi, ženska in moška, ter na prvi pogled banalna ljubezenska situacija predstavljata osnovo za prikaz naše neskončne vsestranske ranljivosti,''  režiserka Nina Tratnik o videospotih.

Sta ljubezen in trpljenje nujno povezani?

Anja Pavlin: Predvsem so z ljubeznijo povezana močna čustva, tako pozitivna kot negativna.

Tokrat je v videospotu poudarjena moška perspektiva, sicer pa je povezan s spotom Dežnik narobe ... ?

Anja Pavlin: Idejo za povezani zgodbi je dala režiserka Nina, ki je ob poslušanju pesmi začutila povezavo med tema dvema pesmima. Eno pesem sem napisal jaz, drugo Anja in takoj je dobila idejo za to neko prepletanje moškega in ženskega čustvovanja tudi nama se je zdela ta ideja zelo dobra. Videospota skozi atmosfero, svetlobo in večno simboliko ljubezni govori predvsem o človeku kot takšnem. Brez pretencioznosti, brez mask, brez obrambnih mehanizmov. Vsaka videozgodba posebej deluje kot celota, a se vseeno povezujeta – Dežnik narobe iz ženske perspektive in njenega notranjega doživljanja, Čuvaji rek pa prikaže drugo plat zgodbe iz moške perspektive.

Videospot je režirala Nina Tratnik, posneli so ga v Beogradu, v njem pa nastopita Ivana Vukobrad in Igor Grahovac.
Videospot je režirala Nina Tratnik, posneli so ga v Beogradu, v njem pa nastopita Ivana Vukobrad in Igor Grahovac. FOTO: Arhiv skupine

Oba videospota sta zelo filmska. V bistvu vam gre snemanje in sodelovanje na daljavo prav dobro, niti se v videospotih kaj dosti ne pojavljate, ali raje prepuščate, da vizualne zgodbe povedo drugi?

Anja Pavlin: Trenutna situacija z virusom je botrovala temu, da nismo mogli iti v Beograd, tako, da smo se potem odločili, da spot posnamemo z igralci in Nina je zadevo zelo dobro izpeljala, izbrala prav posebna igralca, lokacije... Menim, da se ni potrebno pojavljati v vseh spotih in da je lahko vizualna podoba s tem še močnejša, saj dobi neko drugo dimenzijo, ki jo mogoče drugače ne bi. 

Kaj pa teorija, da vsakega v življenju čaka tista "prava", usodna ljubezen, ki jo mora ujeti oz. se zanjo boriti, se potruditi?

Anja Pavlin: Ljubezen se zgodi ali pa se ne zgodi. Seveda pa jo je potrebno negovati. Tudi naš slogan na koncertih ima zelo preprosto sporočilo: "Radi se imejte, ne prepirajte se med sabo".

Pasica koronavirus oktober
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.