Glasba

Razstava prepovedanih šepetov Laibacha

Ljubljana, 07. 09. 2018 11.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
B.T. / B.R.
Komentarji
0

V ljubljanski Galeriji Photon so odprli razstavo Prepovedani šepeti s podnaslovom Laibach in Severna Koreja. Zasedba je tam bila avgusta leta 2015, poleg filma Dan osvoboditve pa je nastalo veliko fotografskega gradiva, dokumentarnega in avtorskega, ki ga bodo predstavili na tokratni razstavi.

Razstava prepovedanih šepetov Laibacha
Razstava prepovedanih šepetov Laibacha FOTO: Damjan Žibert
Skupina Laibach je avgusta 2015 v Severni Koreji nastopila na dveh zaporednih koncertih v Pjongjangu ob 70. obletnici osvoboditve korejskega polotoka. Morten Traavik, norveški režiser, aktivist in umetnik, je takrat s skupino Laibach posnel dokumentarni film z naslovom Liberation Day/Dan osvoboditve, ki je premiero doživel v začetku leta 2017. Na turneji in ob snemanju filma je nastalo tudi precej fotografskega gradiva – tako dokumentarnega kot izvirno avtorskega – ki ga s tem projektom predstavljamo tuji in domači publiki.
Med fotografi so se predstavili Nathalie Daoust, Martin von den Driesch, Daniel Miller, Jørund Føreland Pedersen, Matjaž Tančič, Jure Tepina in Jean Valnoir. Razstavo je spremljal katalog s teksti Zorane Bakovič in dr. Alexeia Monroa ter izbor prodajnih artiklov Laibacha.


 

Vendar pa ta razstavni projekt presega nabor dokumentarnega gradiva iz ozadja koncertne ekspedicije in snemanja filma. Posnetki, nastali ob tej priložnosti, prinašajo ogromno podob iz vsakodnevnega življenja ljudi in krajev, ki so na Zahodu redko videne. Severna Koreja je namreč še zmeraj težko dostopna, zlasti pa je izjemno težko v tej deželi fotografirati, saj je potrebno dovoljenje za praktično vsak posnetek. Zlasti budno spremljajo gibanje in ravnanje tujcev, ki sicer pridobijo turistični vizum, vendar mora biti vsakršno snemanje vnaprej dogovorjeno. Seveda Laibach ne bi bili Laibach (tukaj mislimo na vso ekipo), če bi se teh pravil striktno držali. Ob iznajdljivosti članov ekspedicije je tako nastalo precej izvirnih posnetkov, ki do sedaj še niso bili javno prikazani in bodo nedvomno vzbudili zanimanje širše javnosti.

Podnaslov razstave je Laibach IN Severna Koreja, kar pomeni, da na tej razstavi ne gre zgolj za Laibach. Drugi del razstave je namreč sestavljen iz fotografskega gradiva, ki je v Severni Koreji nastal ob nekih drugih priložnostih, predvsem pa kot rezultat vztrajnosti in pragmatičnosti treh profesionalnih in umetniških fotografov, ki so uspeli v zadnjih letih dobiti dovoljenja za vstop in fotografiranje v Severni Koreji. To so: slovenski fotograf Matjaž Tančič, kanadska avtorica Nathalie Daoust in nemški fotograf Martin von den Driesch. Njihovi posnetki Severne Koreje izkazujejo ne samo izvirne avtorske pristope, pač pa tudi izvirne tehnične izvedbe.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.